Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Národní energetické zájmy ustoupí společné evropské energetice

Česká energetická politika se věnuje výrobě a mixu, nikoliv dlouhodobé spotřebě energií.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
VN

21. 1. 2019 18:24
Autor se mýlí v takové míře a v tolik,a věcech

že je na místě otázka, zda je tak špatně informován a jen plácá nesmysly - nebo vědomě lže.

1) "Česká republika je snad jedinou evropskou zemí, kde téměř polovina obyvatel nepovažuje jádro za ohrožující. Je třeba smeknout před kampaní PR agentur, které za peníze ČEZ takový pocit vyvolaly." Zrovna tak by se dalo smeknout před PR kampaní západoevropských Zelených a jiných propagátorů OZE, kterým se podařilo přesvědčit veřejnost, že v Německu hrozí zaplavení JE vlnou cunami...

2) "než se na fotovoltaickém poli urodilo pár set miliard korun" - ty miliardy se ovšem urodily z dotací a povinného výkupu elektřiny z OZE bez ohledu na okamžitou potřebu, tedy z daní a zvýšení ceny elektřiny. Stabilitu musí dodávat klasické elektrárny.

3) "Očekávaný vývoj německé energetiky řadu úspěšných českých energetických podnikatelů děsí" - no pochopitelně, když jsou naše soustavy propojené a Německo (ale i Rakousko) spoléhá na české klasické elektrárny, že mu zaručí spolehlivost dodávek!

4) "...Nord Stream a navazující Opal.". Nord Str

0 0
možnosti
VN

21. 1. 2019 18:26
Re: Autor se mýlí v takové míře a v tolik,a věcech

4) "...Nord Stream a navazující Opal.". Nord Stream není v Německu, NS propojuje ruskou a německou tranzitní soustavu mimo území EU, protože po dně Baltu. Co se NS2 týče, pak bez ohledu na to, že pan autor pábí "že mezinárodní sankce vůči Rusku zalévají býlí na jeho hrobě", Nord Stream 2 má všechna nutná povolení a je budován v souladu s harmonogramem. Na konci listopadu 2018 bylo uloženo 300 km, tedy skoro čtvrtina z více než 1200 km celé trasy. A to navzdory americkému vydírání západoevropských firem zúčastněných na projektu a vyhrožování jim sankcemi, do čehož se velmi nediplomaticky zamíchal i pan ambassador USA v BRD.

5) Kdy "Moskva zavřela dodávky plynu pro Ukrajinu"? V roce 2009, když Ukrajina nenasmlouvala ani kubík plynu? Ano, Gazprom přestal dodávat plyn pro Ukrajinu, protože ta žádný nechtěla. Tedy nechtěla koupit - kradla jako straka. Výsledkem bylo přerušení dodávek a Ukrajina nakonec podepsala smlouvu, která se jí moc nelíbila. Zejména povinnost plateb předem.

Nebo po majdanu?

0 0
možnosti
LK

L. Kašparová

21. 1. 2019 13:47
energie

nikdy není zadarmo. Když vzýváme větrníky, měli bychom si připomenout, že nějakým způsobem ovlivňují proudění vzduchu. A to má pravděpodobně nějaké následky. Možná je v tuto chvíli nevnímáme, ale následky mít jednoduše musí. Kde se energie odvede jinam, tam prostě chybí. Neznásobí se, aby "nakrmila" elektrické vedení i svůj původní cíl.

0 0
možnosti
VN

21. 1. 2019 18:32
Re: energie

Především jsou OZE nespolehlvé, jejich výroba je nepředpověditelná a neregulovatelná. Když zafouká - větrníky vyrábějí. Když zafouká málo - větrníky nevyrábějí. Když zafouká moc - větrníky nevyrábějí, musí jít s vrtulemi do vlajky, aby je vítr nepoškodil. Když svítí slunce - slunečníky vyrábějí. Přijde mrak - výkon spadne. V noci nevyrábějí vůbec.

A to vše musí vyrovnat regulovatelné zdroje, tedy klasické elektrárny.

0 0
možnosti
FK

20. 1. 2019 10:28
V článku jsem našel dost rozporů

I když je jasné, že EU musí budovat společnou energetiku, a jsou zřejmé všechny těžkosti s tím spojené, tak ta nezávislost EU je více než sporná, protože těch vlastních zdrojů má jen velmi malé množství. Zemní plyn musí stejně dovážet z nečlenských zemí a technologie se postupně přesouvají do Asie. Už dnes mají západní firmy problém komplexně zvládnout výrobu JE. Rozhodující výroba fotovoltaických elektráren je rovněž v Asii, zejména v Číně a je jen otázka času, kdy se budou i komponenty větrných elektráren nakupovat také v Číně. Je paradoxem, že v Evropě chybí výrobce lithiových baterií a vše pro budoucí rozvoj energetiky se musí dovážet. Největším výrobcem akumulátorů je firma Panasonic (údajně až 70 % světové produkce lithiových článků). Ale i Čína se hodně snaží a možná i Indie. Myslím, že i Němci mají z tohoto vývoje zamotanou hlavu a zvrátit tyto trendy je i nad jejich hospodářskou sílu.

0 0
možnosti
Foto
Vzduch, voda, potraviny, světlo a teplo

Vsechny tyto vyjmenovane dulezite, strategicke komodity nam nerikaji "pane" Vsechno v cizich rukou. Samozrejme i Banky. Zda se ze to nikomu nevadi. Pekna to cena za demokracii po 89. To ze muzeme cestovat, psat tyhle diskuze a mit dostatek bananu, za to jsme zaplatili dosti vysokou cenu. Vlastne jsme se prodaly do otroctvi. Ve vyrobnich halach vytvarime dodavatelske komponenty. Finalni vyrobek za prislusnou cenu delaji jinde. Za cizi investice v 90 tych letech odvadime stamiliardove dividendy globalnim hracum. Prostredky ktere nam tady chybi. Z tohodle kola se nedostaneme ani Czechxitem. Ten kdo vlastni vyrobni prostredky a finance, ten rozhoduje. Svou moci ovlada i nami zvolene organy statni spravy. To me napadlo pri cteni tohoto clanku.

0 0
možnosti