Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Namísto Antiviru od listopadu česká verze německého kurzarbeitu

  16:46
Posledního října skončí nynější vládní projekt, covidový dotační program podpory zaměstnanosti Antivirus, v němž stát od spuštění 12. března vyplatil zatím 17,3 miliardy korun. Nahradí jej zákonná norma, zavádějící do české legislativy cílenou podporu jen v případě, že zemi hrozí kvůli hospodářské krizi výrazný růst nezaměstnanosti.

Měli bychom uvažovat o zkrácení pracovní doby? foto: Richard Cortés, Česká pozice

Covidový dotační program podpory zaměstnanosti Antivirus bude prodloužen do konce října, od listopadu by ho měla nahradit zákonem schválená „podpora v době částečné zaměstnanosti“, tedy česká obdoba německého kurzarbeitu. Alespoň tak to v pondělí 24. srpna schválila vláda. Přechod z Antiviru na kurzarbeit se však původně plánoval až na konec roku. Znamená to, že stát nebude dál vyplácet podnikům příspěvky na mzdy lidí, kteří jsou kvůli ekonomické situaci firmy doma nebo pracují jen částečně.

Od listopadu nahradí nynější vládní projekt, v němž stát od spuštění 12. března vyplatil zatím 17,3 miliardy korun, zákonná norma, zavádějící do české legislativy cílenou podporu jen v případě, že zemi hrozí kvůli hospodářské krizi výrazný růst nezaměstnanosti. „Antivirus je zásadní pomoc a levnější řešení než financování zvýšené nezaměstnanosti, ale nemůže běžet nekonečně,“ uvedla po jednání vlády ministryně práce a sociálních věcí (MPSV) Jana Maláčová.

Kompenzace části mzdy

Listopadový start je však „šibeničním termínem“. Dle šéfa resortů průmyslu a dopravy Karla Havlíčka (za ANO) se termín stihnout dá. „Je to na hraně, ale je to reálné. Máme zmapované všechny klíčové obory a všichni už upřednostňují kurzarbeit před Antivirem,“ uvedl Havlíček. Antivirus ve verzi A a B zahrnuje v tuto chvíli podpory části mezd lidí v karanténě, v zavřených provozech, při omezení výroby a služeb kvůli výpadku surovin či poptávky.

Podpora C, kterou stát nijak prodlužovat nebude, představuje odpuštění sociálních odvodů za červen až srpen. Na rozdíl od Antiviru, o němž rozhoduje vláda, nastaví nově parametry kurzarbeitu přímo zákon – pro budoucí případy pandemií, živelních pohrom nebo třeba kybernetických útoků. A to v případě potřeby plošně po celém Česku, pro konkrétní region či podnikatelský obor nebo pro jednotlivé firmy. Kurzarbeit podle navrhovaných parametrů je na rozdíl od Antiviru určený firmám, v nichž lidé alespoň částečně pracují.

Kurzarbeit podle navrhovaných parametrů je na rozdíl od Antiviru určený firmám, v nichž lidé alespoň částečně pracují. Podle návrhu ministerstva práce a sociálních věcí bude náležet státní kompenzace části mzdy (od 60 do 80 procent) pouze těm zaměstnancům, kteří odpracují alespoň 40 procent sjednané nebo stanovené týdenní pracovní doby – myšleno v průměru v každém kalendářním měsíci.

Podle návrhu MPSV bude náležet státní kompenzace části mzdy (od 60 do 80 procent) pouze těm zaměstnancům, kteří odpracují alespoň 40 procent sjednané nebo stanovené týdenní pracovní doby – myšleno v průměru v každém kalendářním měsíci. Projednat a odhlasovat všechny detailní parametry kurzarbeitu tak, aby byly v zákoně platné od listopadu, nebude snadné. O podrobnostech se zatím jedná se zástupci odborů i zaměstnavatelských svazů. Nad rámcovými parametry už prý v zásadě panuje shoda.

„Plně podporujeme cestu legislativního řešení a podporujeme, aby se další diskuse vedla již nad vlastním legislativním návrhem, a to nejen s ministerstvem práce, ale i s ministerstvem průmyslu a dalšími partnery,“ uvedl Jan Rafaj, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR. Šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula změnu také podporuje, ale připomíná, že některé parametry ještě nejsou jasné. Například podmínky, za nichž budou moci kurzarbeit využívat firmy.

„Radši delší příprava, ale důkladná. Antivirus stál jen na rozhodnutí vlády, ale kurzarbeit znamená zásah do legislativy a několika zákonů. A to si i s ohledem na možné tahanice při projednávání ve sněmovně žádá velmi důkladnou přípravu,“ uvedl Středula. Odborářský boss je tedy spíš zastáncem prodloužení nynějšího Antiviru až do konce roku a pro start kurzarbeitu od ledna.

Autor: