Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Náměstka ministryně Maláčové dobíhá minulost

  15:00
Ministerstvo práce a sociálních věcí se rozhodlo mlčet k případu politického náměstka ministryně Tomáše Martince, kterého dobíhá případ odbytého vyšetřování švýcarských kont lobbisty Romana Janouška. Sám Martinec však jakékoli pochybení odmítá a na žádnou výtku, kterou by za případ obdržel, si nevzpomíná.

Jana Maláčová. foto: ČTK

Kauza pochází z doby, kdy Martinec působil ve funkci náměstka ředitele protikorupční policie. Ministryně Jana Maláčová (ČSSD), kterou Martinec z pozice náměstka člena vlády může zastupovat i na jednáních kabinetu, před třemi týdny slíbila, že si někdejšího ředitele protikorupční policie pozve, aby jí vysvětlil svou roli ve zpackaném pátrání po Janouškových tajných miliardách na kontech ve švýcarských bankách. Když jsme se zajímali, jak jednání dopadlo, narazili jsme na ohlušující ticho. Ministryně nereagovala na SMS zprávy, bez reakce zůstal i opakovaný dotaz na tiskové oddělení ministerstva.

Maláčovou by u jejího podřízeného mělo zajímat vysvětlení situace, která nastala na přelomu let 2008 a 2009. Na švýcarských účtech, k nimž měl přístup vlivný politický podnikatel Janoušek, se protočily dvě miliardy korun. Tyto transakce vzbudily pozornost tamní justice. V roce 2008 proto švýcarští vyšetřovatelé účty v bankách zmrazili pro podezření z praní špinavých peněz. Případ byl výbušný proto, že Janoušek patřil k nejvlivnějším osobám českého politického zákulisí a měl blízko i k vysoce postaveným činitelům – zejména k pražskému primátoru Pavlu Bémovi (ODS).

Švýcaři se obrátili pro pomoc do Prahy a požádali české orgány o materiály. Tuzemská policie disponovala řadou poznatků z terénu: celkem jich protikorupční detektivové nashromáždili 67. Dalších 25 záznamů se týkalo rodinných příslušníků pražského podnikatele. Tyto informace mohly pomoci Švýcarům s pátráním po původu peněz na podezřelých kontech, aby mohli potvrdit nebo vyloučit praní špinavých peněz. Česká strana však kolegům jen stroze sdělila, že Janouška trestně nestíhá.

O Martincovi se poprvé nahlas začalo mluvit v roce 2008 kvůli jeho vazbě na tehdejšího pražského primátora Béma. Ten v té době kritizoval jmenování Martina Červíčka šéfem pražské kriminálky. Nešlo o akt náhody. Ukázalo se totiž, že Bém se ještě předtím tajně setkal s tehdejším náměstkem ředitele protikorupční policie – Martincem. Ten o setkání informoval své nadřízené a uvedl, že mu Bém nabízel funkci ředitele pražské kriminálky.

Tento laxní přístup neunikl o čtyři roky později pozornosti protimafiánského útvaru, který kvůli podezření z porušení povinnosti úřední osoby obvinil tehdejší dvojku Vrchního státního zastupitelství v Praze Libora Grygárka. Ten nyní v pozici obžalovaného čeká na soud. Justice se však má zabývat i rolí Martince, jenž byl tehdy náměstkem ředitele protikorupční policie. „Nepamatuji si, že by nešlo o pečlivou práci. Nevzpomínám si, že by měl někdo výtky,“ tvrdí dnes Martinec. Zato vyšetřovatelé jsou přesvědčeni, že Martinec svou práci na šetření odbyl. V dokumentech souvisejících s vyšetřováním, se kterými se LN seznámily, se píše: „Odpověď (určenou pro Švýcary) podepsal Tomáš Martinec i přesto, že ve spisovém materiálu nebylo provedeno požadované šetření a nebyly provedeny řádně lustrace, nebyly osloveny ani ostatní policejní orgány a dále v souladu s pravomocemi náměstka ředitele nevrátil věc k doplnění šetření.“ Opozice je přesvědčena, že ministryně a její strana by neměly brát případ na lehkou váhu. „ČSSD by se tím měla zabývat a ptát se ho na to. Je to odpovědnost vládní koalice a zde přímo ČSSD. Každopádně očekávám, že postoj zaujme a roli svého nynějšího náměstka objasní,“ řekl koncem srpna šéf hnutí Starostové a nezávislí Petr Gazdík.

O Martincovi se poprvé nahlas začalo mluvit v roce 2008 kvůli jeho vazbě na tehdejšího pražského primátora Béma. Ten v té době kritizoval jmenování Martina Červíčka šéfem pražské kriminálky. Nešlo o akt náhody. Ukázalo se totiž, že Bém se ještě předtím tajně setkal s tehdejším náměstkem ředitele protikorupční policie – Martincem. Ten o setkání informoval své nadřízené a uvedl, že mu Bém nabízel funkci ředitele pražské kriminálky. Martinec se s pražským primátorem znal z doby, kdy působil v Národní protidrogové centrále a Bém byl šéfem Meziresortní protidrogové komise. V roce 2011 Martinec postoupil o stupínek výš a stal se ředitelem protikorupční policie.

Patrně největší pozornost na sebe Martinec strhl soubojem s pražskou vrchní státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou. Spor vypukl na jaře 2013 po rozhovoru Bradáčové pro rádio Frekvence 1. Moderátor se žalobkyně ptal na vyšetřování, které se týkalo jejího bývalého manžela. Bradáčová informaci o policejním pátrání získala již dříve právě od Martince. Vadilo jí, že utajovaná informace unikla ven. Po skončení interview moderátorovi mimo záznam řekla, že mu tuto informaci určitě prodal Martinec, který na ni vyrábí kauzy. Jejich rozhovor se však dále nahrával. Moderátor tuto „off the record“ pasáž později využil a pustil při rozhovoru s tehdejším policejním prezidentem Červíčkem. Martinec za tato její slova podal na Bradáčovou žalobu. Pražská vrchní státní zástupkyně však soudní spor s Martincem loni v dubnu pravomocně vyhrála.

Tomáš Martinec

Bývalý vysoce postavený policejní důstojník, v roce 2009 byl náměstkem ředitele Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK). V podkladech pro odpověď na žádost Švýcarů uvedl, že tuzemští vyšetřovatelé proti Romanu Janouškovi nevedou žádné trestní řízení. Podle policejních dokumentů tehdy čeští vyšetřovatelé opominuli řadu poznatků, které měli k dispozici. Vyšetřování ve Švýcarsku proto muselo skončit. Martinec se znal s Janouškovým kamarádem, bývalým pražským primátorem Pavlem Bémem, a to z působení v protidrogových komisích. V roce 2008 Bém kritizoval jmenování Martina Červíčka šéfem pražské kriminálky. Později se objevily informace, že Bém se předtím tajně setkal s tehdejším náměstkem ředitele protikorupční policie – Tomášem Martincem. On o setkání informoval své nadřízené a uvedl, že mu Bém nabízel funkci ředitele pražské kriminálky.

V roce 2011 se stal Martinec ředitelem ÚOKFK, ve funkci však vydržel jen do jara 2013. Rezignoval a odešel do civilu kvůli sporu s pražskou vrchní státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou, která měla podezření, že protikorupční policie na ni připravovala kauzu. Následující soudní spor s ní prohrál.

Politicky Martinec přilnul k ČSSD, za kterou v roce 2014 úspěšně kandidoval v komunálních volbách ve Žďáru nad Sázavou. Na ministerstvo práce a sociálních věcí si ho letos přivedl dnes již exministr Petr Krčál.