Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Náměstek MPO pro energetiku Tomáš Hüner musí končit. Proč vlastně?

  11:02

Je veřejným tajemstvím, že Tomáš Hüner již delší dobu vadí některým energetickým společnostem, především podniku ČEZ.

Tomáš Hüner je známým propagátorem centrálního zásobování teplem, k čemuž je podle jeho názoru zapotřebí v budoucnu upravit limity těžby uhlí. foto: ČTKČeská pozice

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek uvažuje o tom, že k 1. září vymění svého klíčového náměstka pro průmysl a energetiku Tomáše Hünera, jednoho z nejrespektovanějších energetických odborníků v České republice. Jeho místo má obsadit jaderný expert František Pazdera, který nyní vykonává manažerskou funkci zástupce ředitele divize Výroba pro vědu a výzkum společnosti ČEZ.

Informaci potvrdily ČESKÉ POZICI dobře informované zdroje z energetického sektoru. Kocourek a Hüner zprávu odmítli komentovat. Otázkou je, zda Hünerovi jako kompenzaci za dobrovolný odchod nabídnou politici adekvátní post v nějaké státem ovládané firmě.

Spekulace, která neobstojí

Proč zrovna Hüner by měl přinést dobrovolnou oběť, aby zabránil devastaci ministerstva průmyslu a obchodu?

Hüner má v této funkci paradoxně končit přesně rok poté, co na MPO převzal řízení sekce průmyslu a energetiky. O důvodu výměny ČESKÁ POZICE zachytila následující spekulaci: Věci veřejné si při koaličních jednáních nedávno vydupaly, že na různých resortech strana získá post náměstka. Ministr Kocourek kalkuluje tak, že na tomto klíčovém postu svého resortu provede změnu ještě předtím, než Věcí veřejné postaví koalici před hotovou věc - prohlášením, že chtějí dodat náměstka pro energetiku. Že by chtěl Kocourek pohřbením Hünera zabránit nejhoršímu? Podle našich informací to však pravý důvod nebude. Proč zrovna Hüner by měl přinést dobrovolnou oběť, aby zabránil devastaci ministerstva průmyslu a obchodu?

Nedává to smysl. Už proto, že tlak na odstranění Hünera se objevil již na jaře, kdy požadavek Věcí veřejných na obsazení postů náměstků ještě neexistoval. Důvody pro odchod náměstka, který je celoživotním nestraníkem, není třeba hledat v politice, ale v byznysu.

Náraz na ČEZ?

Je veřejným tajemstvím, že Tomáš Hüner již delší dobu vadí některým energetickým společnostem, především podniku ČEZ, přestože tento náměstek přišel na ministerstvo právě z pozice country managera firmy ČEZ v Bulharsku, kde působil od roku 2004 dva roky. Hünera si jako svého náměstka vybral v září 2006 tehdejší ministr průmyslu a obchodu Martin Říman, současný šéfporadce premiéra Petra Nečase.

Tomáš Hüner se dostal do pozice člena dozorčí rady ČEZ a z tohoto postu kritizoval akviziční i divestiční politiku energetické společnosti, například koupi německé hnědouhelné firmy Mibrag či prodej společnosti I&C Energo, jedinečné jaderné údržby, maďarskému koncernu MOL.

Na zájmy energetického gigantu Hüner narazil i v době tvorby energetické a surovinové strategie státu, kdy ČEZ prosazoval větší podíl jádra a využití zemního plynu při výrobě elektřiny. Hüner je naopak zastáncem vyváženějšího energetického mixu. „V době, kdy se v Evropě všechno rychle mění a nevíme přesně, kudy kam, je lepší se snažit portfolio zdrojů rozstřelit tak, aby bylo z pohledu surovin vyvážené,“ prohlašuje Hüner již delší dobu.

Náměstek však musel narazit i svými názory na prolomení limitů těžby hnědého uhlí. Hüner je známým propagátorem centrálního zásobování teplem, k čemuž je podle jeho názoru je zapotřebí v budoucnu upravit limity těžby uhlí (de facto prolomit – pozn. red.), jinak prý růst ceny tepla pro domácnosti bude pro vládní politiky neobhajitelný. V této souvislosti byl nařčen, že prosazuje zájmy uhlobarona Pavla Tykače, který již několik let vede válku s podnikem ČEZ na život a na smrt.

Tomáš Hüner (52)

vystudoval Fakultu strojní, katedru tepelných strojů a jaderných zařízení na VUT v Brně. V letech 1984 až 1994 pracoval v Elektrárně Dětmarovice a své působení zakončil na pozici náměstka ředitele pro výrobu. Od roku 1994 osm let zastával funkci generálního ředitele a předsedy představenstva v Severomoravské energetice. V roce 2002 se stal konzultantem společnosti AP&P, která mimo jiné restrukturalizovala společnost Slovenské elektrárne. Od roku 2004 zastával post country managera společnosti ČEZ v Bulharsku. Od 14. září 2006 je náměstkem ministra průmyslu a obchodu, od 1. září 2010 řídí sekci průmyslu a energetiky. Je předsedou dozorčí rady společnosti ČEPS.

František Pazdera (63)

absolvoval Fakultu strojní Vysoké školy strojní a elektrotechnické v Plzni. Od roku 1972 působil v Ústavu jaderného výzkumu (ÚJV) v Řeži. V letech 1990 až 1992 byl ředitelem divize jaderné bezpečnosti a energetiky, od roku 1993 patnáct let předsedal představenstvu a z pozice generálního ředitele ÚJV Řež šéfoval. Je členem mezinárodní pracovní skupiny pro chování paliva a technologii MAAE, programové skupiny OECD Halden Reactor Project, Rady Správy úložišť radioaktivních odpadů a předsednictva Asociace výzkumných organizací. Nedávno se stal tajemníkem vládní Rady pro energetickou a surovinovou strategii. Pazdera je zastáncem extrémního, až nerealistického využití jádra při výrobě elektřiny na úkor ostatních surovin, především plynu a obnovitelných zdrojů.

Autor: