Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Náklady na život v Česku zdražují i kvůli prasečímu moru v Číně

  14:07
Meziročně se v prosinci inflace zvýšila až na 3,2 procenta, na úroveň, na níž byla naposledy před sedmi lety. Na rychlejším růstu se z jedné čtvrtiny podílely potraviny. Druhou výraznou položkou byl růst nákladů na bydlení, tedy na vodu, energie, nájem. Extrémní zdražení je především u elektřiny – o 12,3 procenta více než před rokem.
Jak úročit své úspory?

Jak úročit své úspory? foto: Shutterstock

Růst cen v závěru loňského roku zrychlil. Meziročně se v prosinci inflace zvýšila až na 3,2 procenta, na úroveň, na níž byla naposledy před sedmi lety.Za rychlejším růstem přitom z velké části stojí růst potravin. Výrazně se v průměru zvýšila především cena vepřového – konkrétně plec podražila o čtvrtinu, kýta o více než 22 procent a bůček o 20 procent. Hlavní příčinou je epidemie afrického moru prasat v Číně, která se šíří dál Asií.

„Jde o globálnější problém, který má své příčiny především v Číně. Na straně tamní poptávky jde o rostoucí kupní sílu a na straně slabší nabídky jde o prasečí mor. A vzhledem k tomu, jak je náš trh zapojen do mezinárodního obchodu, právě další zdražování masa by mě snad nepřekvapilo,“ vysvětlil Petr Dufek, analytik ČSOB. Podle čínského ministerstva zemědělství kleslo v létě meziročně množství prasat v zemi o 39 procent. Vzhledem k tomu, že Čína chová asi polovinu všech vepřů na světě, odhaduje nizozemská Rabobank, že celosvětově ubylo kolem čtvrtiny všech domestikovaných prasat.

Vrchol v únoru

Vepřové nicméně není jedinou položkou v nákupním košíku Čechů, která výrazněji podražila. Výrazně si musíme připlatit i za ovoce či zeleninu. Například za brokolici člověk zaplatí o dvě třetiny více než před rokem. Jablka pak podražila o 22 procent. Potraviny se přitom na přírůstku ve výši 3,2 procenta podílely z jedné čtvrtiny. Druhou výraznou položkou byl růst nákladů na bydlení.

Je velmi pravděpodobné, že meziroční míra inflace začátkem roku ještě zrychlí a dosáhne vrcholu poblíž 3,4 procenta v únoru. Poté by se měla snižovat.

„Z pohledu meziročního růstu cen v prosinci nejvíce zdražovaly položky související s bydlením, tedy voda, energie, nájem. To ale až tak překvapivé není, u této položky spotřebního koše je jasný trend k cenovému růstu,“ uvedl Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments. Extrémní zdražování je vidět především v případě elektřiny, jež dle Českého statistického úřadu (ČSÚ) byla v prosinci o 12,3 procenta dražší než před rokem. „Jestli mě něco překvapuje, pak rychlost růstu cen elektrické energie pro domácnosti. Je to něco, co zde nedokážeme ovlivnit ani měnovou politikou,“ konstatuje Dufek.

„Tento vývoj je totiž jen odrazem cen na německých burzách, kde se projevuje vliv německé a evropské zelené politiky. Pro nás je to vlastně taková daň za toto zelené úsilí,“ doplnil. Bydlení celkem představuje kolem 40 procent současné inflace. Růst cen potravin a bydlení tím pádem představují dvě třetiny prosincové inflace. „Je velmi pravděpodobné, že meziroční míra inflace začátkem roku ještě zrychlí a dosáhne vrcholu poblíž 3,4 procenta v únoru. Poté by se měla snižovat,“ odhaduje další vývoj tuzemských cen Michal Brožka, analytik z Komerční banky.

Vyčkávání s růstem sazeb

Otázkou je, co dosavadní vývoj cen bude znamenat pro Českou národní banku (ČNB), protože současná data jsou poměrně vysoko nad jejím cílem. Banka ve své aktuální prognóze čekala listopadovou i prosincovou inflaci na úrovni 2,9 procenta.

Česká národní banka by mohla s růstem sazeb dál vyčkávat minimálně do té doby, dokud se z útlumu nevymaní

„Hodnoty posledních dvou měsíců jsou tak nejen nad odhadem centrální banky, ale i nad citlivou horní hranicí inflačního tolerančního pásma ČNB. Trvalejší růst cen nad třemi procenty byl naposledy v roce 2012. Vzhledem k tomu, že zrychlení cen nad tři procenta bylo do velké míry taženo růstem cen potravin, bude ČNB ochotna inflaci nad horní hranicí tolerančního pásma do jisté míry tolerovat,“ vysvětluje ekonom ING Jakub Seidler.

Dalším důvodem, proč ČNB patrně sazby nezvýší, je zpomalení české ekonomiky, především průmyslu. „Proto by mohla s růstem sazeb dál vyčkávat minimálně do té doby, dokud se z útlumu nevymaní,“ uzavírá Dufek z ČSOB.

Autor: