Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Náklady na elektřinu mohou vzrůst o stovky až tisíce korun ročně

  10:14
Některým domácnostem se od ledna 2018 zvýší účty za elektřinu. Záleží na dodavatelích. Ti totiž budou zvyšovat její cenu. Část zdražení je důsledkem rozhodnutí státu.

Pět let byli Češi zvyklí, že ceny elektrické energie klesaly. Od příštího roku je tomu konec. Naopak růst nákladů může být citelný. I těm domácnostem, které elektřinou netopí, ani neohřívají vodu a mají průměrnou roční spotřebu 2200 kilowatthodin (kWh), mohou meziročně vzrůst náklady na elektřinu o více než 300 korun za rok, ale v některých případech klidně až o 1000 korun. Část zdražení připadá na vrub rozhodnutí státu, který určuje cenu za přenos a distribuci energií a příspěvek na obnovitelné zdroje. To je ale jen jedna ze složek konečné ceny.

Některým domácnostem se však účty zvednou výrazněji. Záleží na dodavatelích. Ti totiž budou zvyšovat ceny samotné elektřiny. Dotkne se to hlavně spotřebitelů, kteří budou příští rok podepisovat nové smlouvy. Tyto údaje vyplynuly z nezávislé kalkulačky, kterou spravuje strážce trhu s energiemi Energetický regulační úřad (ERÚ). Data úřadu poskytli sami dodavatelé.

Nové kontrakty i současní zákazníci

„Zatímco někteří dodavatelé zvyšují neregulovanou složku ceny, tedy tu, kterou má obchodník plně ve své moci, o víc než deset procent, jiní ceny zachovali. Zvlášť pokud máte vyšší spotřebu, elektřinou například topíte, rozdíly mezi jednotlivými dodavateli a produkty mohou v ročním úhrnu dělat tisíce,“ říká Vladimír Vlk, radní ERÚ resortu elektroenergetiky a kontroly. Například Pražská energetika zdraží meziročně novým klientům elektřinu o více než 479 korun za rok. Z toho asi 162 korun připadá na rozhodnutí samotné společnosti.

Kromě nových kontraktů mohou dodavatelé v části případů zvýšit cenu i současným zákazníkům. Pak ale musejí vyrozumět klienta nejpozději 30 dní předtím, než začne nový ceník platit, včetně poučení o možnosti ukončit smlouvu.

„Zachování letošní nižší ceny se od počátku příštího roku týká 99 procent našich odběratelů. Noví již dostanou cenu, která vychází z aktuální ceny elektřiny na trhu,“ říká mluvčí společnosti Petr Holubec. Zároveň přitom zdraží i plyn. Domácnosti, které více využívají tento zdroj, podle odhadu ERÚ při spotřebě 18 900 kWh zaplatí příští rok za tuto komoditu přibližně o 585 korun více než letos.

Jistotu, že se jim zvedne cena elektřiny jen o zdražení ohlášené ERÚ, mají pouze ti, komu to garantuje smlouva.Kromě nových kontraktů mohou dodavatelé v části případů zvýšit cenu i současným zákazníkům. Pak ale musejí vyrozumět klienta nejpozději 30 dní předtím, než začne nový ceník platit, včetně poučení o možnosti ukončit smlouvu.

Především menší dodavatelé

„Vy následně můžete odstoupit od smlouvy bezplatně a bez jakýchkoliv sankcí nejpozději deset dní před nabytím účinnosti navýšení ceny. Jestliže by vás dodavatel včas neinformoval nebo tak neučinil dostatečně adresně, lhůta pro odstoupení od smlouvy se prodlužuje až na tři měsíce po nabytí účinnosti navýšení ceny,“ říká radní regulátora Vlk. „Toto právo máte nehledě na typ smlouvy, tedy i u té na dobu určitou, kterou lze jinak bez sankcí předčasně ukončit jen obtížně.“

Výrazněji jsou nuceni zdražovat především menší dodavatelé. Ti často nakupují elektřinu dopředu v řádu týdnů či několika málo měsíců.

Lehce zdražovat nad rámec rozhodnutí ERÚ bude například společnost E. ON. „V letošním roce zásadním způsobem narostla velkoobchodní cena elektřiny, která se od počátku roku zvýšila o více než 30 procent. Přesto nepřenášíme toto navýšení jedna ku jedné na zákazníky, ale naopak jim zajišťujeme stabilizaci ceny, protože tam, kde je to možné, nabízíme alternativní produkty“ říká mluvčí společnosti Vladimír Vácha. Po započítání změn regulovaných položek tak bude průměrný nárůst cen některých produktových řad na úrovni čtyř procent.

Změny zatím neoznámil polostátní ČEZ. „Ceníky v tuto chvíli neměníme, pokud bychom je měnili, standardně to ohlašujeme měsíc dopředu a jednalo by se jen o mírné zvýšení,“ říká mluvčí společnosti Roman Gazdík. Výrazněji jsou nuceni zdražovat především menší dodavatelé. Ti často nakupují elektřinu dopředu v řádu týdnů či několika málo měsíců. V době poklesu cen energií, který v posledních letech panoval, byli schopni nabízet nižší ceny než velcí dodavatelé, jako je ČEZ, kteří nakupují energie dopředu na rok i déle.

Zajištění proti zdražování

Například na jaře 2016 se cena silové elektřiny pro roky 2018 a 2019 pohybovala kolem 22 eur za megawatthodinu (MWh). Dnes se cena dodávek pro rok 2018 blíží 40 eurům. „Nárůst je radikální. Cena dodávky v roce 2018 se v podstatě za rok a půl skoro zdvojnásobila. To jsou okamžiky, jež mohou vykolejit malé dodavatele, kteří s tak rychlým zdražováním nepočítali,“ říká energetický analytik Michal Šnobr. „Často teď elektřinu nakupují mnohem dráž, než ji slíbili klientům,“ dodává a upozorňuje, že někteří menší dodavatelé se v poslední době dostali do problémů a pár jich zbankrotovalo.

Podle části odborníků se lze proti případnému dalšímu zdražování v budoucnu zajistit. V takovém případě je možná nejlepší co nejdříve uzavřít smlouvy s fixací ceny na dobu určitou, obvykle na dva roky.

Ani menší dodavatelé, kteří výrazněji zdražili neregulovanou část ceny, ale nemusejí být po změně ceníku dražší než velcí. „Ti, kdo předtím nakupovali krátkodobé produkty, jsou teď nuceni k razantnějšímu zdražení. Nelze ale vyloučit, že i po výraznějším zvýšení cen budou jejich produkty konkurenceschopné, protože si sníží marže. Menší dodavatelé se tak sice nebudou moci tolik jako doposud vymezovat proti dominantním hráčům, přesto dokážou být o chlup levnější, aby neztratili zákazníky,“ tvrdí Jiří Gavor, výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií.

Podle části odborníků se lze proti případnému dalšímu zdražování v budoucnu zajistit. „V takovém případě jim doporučujeme co nejdříve uzavřít smlouvy s fixací ceny na dobu určitou, obvykle na dva roky, takže těchto domácností se pak nebude případný narůst cen energií v příštích letech týkat,“ říká Tomáš Suchý z internetového srovnávacího portálu Ušetřeno. cz. I to má ale své nevýhody. „Já fixaci moc nedoporučuji,“ říká Gavor s tím, že tyto smlouvy lze dnes vypovědět jen jednou začas, jinak se automaticky prodlouží. Lidé, kteří na to zapomenou, tak musejí být u dodavatele déle.

Autor: