Lidovky.cz

Najednou existují čtyři varianty, jak se dostat k miliardám z Mostecké uhelné

  11:36

Premiér Petr Nečas přirovnal nečinnost úřadů ohledně zablokovaných 12 miliard ve Švýcarsku ke klasickému byrokratickému pingpongu.

Premiér Petr Nečas se v pátek odpoledne radil se svými klíčovými ministry o tom, jak by ještě Česká republika mohla získat miliardy z privatizace Mostecké uhelné společnosti (MUS) zablokované ve Švýcarsku. A najednou se dobrali hned ke čtyřem variantám řešení. Jedná se o:

  • civilní žalobu,
  • civilní žalobu připojenou k trestnímu řízení,
  • připojení se k trestnímu řízení jako soukromý žalobce,
  • využití paragrafu 70 a 105 švýcarského trestního řádu, tedy propadnutí majetkové hodnoty.

„Preferujeme variantu, v níž se připojíme k aktuálně probíhajícímu trestnímu řízení,“ uvedl Nečas. K tomu je ale podle něj zapotřebí doplnit analýzy, které vyplývají ze změny trestního švýcarského řádu, k němuž došlo začátkem letošního roku. Rozhodnutí, jakou variantu vláda zvolí, by mělo padnout do dvou tří týdnů.

Česko si podle premiéra zajistí ve Švýcarsku právní pomoc: najme advokátní kancelář, která dobře zná švýcarské právo. Nečas uvedl, že „vzhledem k prostředkům, které jsou ve hře, je suma vynaložená na advokáty ospravedlnitelná“.

Reakce měla být rychlejší

Preferujeme variantu, v níž se připojíme k aktuálně probíhajícímu trestnímu řízení, uvedl Nečas

Švýcarská prokuratura koncem října informovala, že obžalovala sedm lidí, kteří se podíleli na privatizaci Mostecké uhelné společnosti. Vyšetřování Švýcaři otevřeli v červnu 2005 kvůli podezření, že z MUS byly přes vedení firmy nelegálně vyvedeny peníze. V rámci vyšetřování zmrazili na účtech obžalovaných asi 600 milionů franků, v přepočtu přes dvanáct miliard korun. Údajně má jít o peníze původně určené na rekultivaci těžbou postižené krajiny vyvedené z Mostecké uhelné, které měly údajně manažerům dolů posloužit ke koupi majoritního podílu v MUS.

Švýcarsko vyzvalo Česko k tomu, aby se připojilo k trestnímu řízení, jež se týká údajného praní špinavých peněz z privatizace MUS, již loni v květnu. Český stát tak nepochopitelně dosud neučinil, přestože ho Švýcaři několikrát upozorňovali. Úřady, které s věcí měly nejvíce co do činění, tedy ministerstvo financí a vrchní státní zastupitelství, přitom odmítají jakákoliv pochybení ve svých postupech. Výsledek? „Postupy“ obou úřadů vedly k nulové reakci, ostudě a dovedly Česko do situace, kdy získat peníze ze Švýcarska bude zřejmě mnohem těžší.

„Reakce mohla být rychlejší. Došlo tu k nějakému byrokratickému pingpongu mezi státním zastupitelstvím a ministerstvem financí. Ten jsme teď zarazili,“ řekl premiér Nečas a naznačil, že ke zpoždění na české straně mohlo přispět i to, že ve Švýcarsku platí od 1. ledna nový trestní řád, který vedení kauz upravuje rozdílně od starého. Švýcarská strana prý přitom část roku komunikovala s Českem podle starých pravidel.

Související článek: Tahle republika už není ani banánová

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.