Lidovky.cz

Nabírala ODS členy za peníze Povodí Vltavy?

  19:12

Ze zápisu z jednání oblastní organizace ODS vyplývá, že k náborům členů v problematické buňce mohly sloužit peníze z veřejných zakázek.

foto: © ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Co mají společného státní podnik Povodí Vltavy a ODS? Jednak zájem policie: v rámci monstrakce z minulého týdne se detektivové Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) intenzivně zajímají o zakázky společnosti, jež spadá pod ministerstvo zemědělství. Snaží se zjistit, zda při stavebních pracích podniku v éře Petra Gandaloviče neprofitovaly firmy napojené na kontroverzní podnikatele, kteří mají blízko k ODS (není tajemstvím, že právě státní podniky jsou místem, kde hledají politici přilepšení; a Povodí Vltavy není výjimkou, jak jsme nedávno zdokumentovali).

Nezávisle na tomto případu však ČESKÁ POZICE narazila na další zajímavý vztah — a to mezi veřejnými penězi ze zakázek Povodí Vltavy a netransparentními nábory členů ve středočeské ODS. Vyplývá to ze zápisu z jednání oblastní rady ODS Praha-západ (viz příloha). Bývalý zastupitel Černošic Michal Přibík před spolustraníky vloni v červnu prohlásil: „Na setkání U Kohouta v Jesenici se projednávaly zakázky povodňové. Zakázky měl rozdělovat Zdeborský. Bude fakturace 3 000 000 a z toho 1 500 000 bude určeno na nábory.“ Pokusili jsme se ověřit, co za tak silným prohlášením stojí.

Kdo je kdo

  • Antonín Zdeborský je starostou obce Černolice a v minulosti byl v Černolicích předsedou místního sdružení ODS. Výkonná rada strany však sdružení vloni v září kvůli podezření z nákupu černých duší zrušila.
  • Schůzky v jesenické restauraci, o níž se Přibík zmiňuje, se dle informací ČESKÉ POZICE od jiného člena ODS, jenž si však nepřál být jmenován, zúčastnil kromě Zdeborského i člen výkonné rady Zdeněk Pánek a bývalý šéf oblastního sdružení Praha-západ Petr Makovský.
  • Zakázky, o nichž Přibík mluvil, se dle důvěryhodného zdroje měly týkat obnovy koryta řeky Kocáby. Zadavatelem mělo být Povodí Vltavy. Přibík ČESKÉ POZICI potvrdil, že tuto verzi slyšel.

O co Přibík své prohlášení na loňské oblastní radě opíral? „Bylo to na základě informace od pana Zdeborského. Otevřeně říkám, že je sice tlučhuba, ale na každém šprochu bývá pravdy trochu. Takové informace dával k dobrému často, možná to řekl, aby byl důležitější. Mohlo to ale mít racionální základ. Je na orgánech činných v trestním řízení, aby zjistily meritum věci. Připomněl jsem to na jednání oblastní rady,“ uvedl nyní Přibík pro ČESKOU POZICI k inkriminovanému zápisu.

Přibík v minulosti se Zdeborským kamarádil, protože však nedodržel slib, ve zlém se s ním rozešel. „Začalo se to lámat, když jsem zjistil jejich černé nábory a financování těchto věcí,“ vysvětlil nám Přibík (letos nezaplatil členské příspěvky, což se rovná odchodu z ODS). Dodejme, že sám Přibík figuruje v aféře podivného nákupu pozemků radními v Černošicích.

Zdeborský: Na zakázky jsem vliv neměl

Pokusili jsme se u Povodí Vltavy zjistit podrobnosti o zakázkách na obnovu koryta řeky Kocáby. Na dotaz ČESKÉ POZICE, zda podnik během posledních tří let zadával zakázky na úpravu toku Kocáby, mluvčí podniku Michaely Pohůnková odpověděla, že „z úrovně generálního ředitelství státního podniku Povodí Vltavy byla v daném období zadána veřejná zakázka na sanaci opěrné zdi na Kocábě“. Náklady na tuto sanaci činily dle Pohůnkové 1 055 735 korun a „zakázku na základě výběrového řízení a v souladu se zákonem o veřejných zakázkách získala společnost Freyssinet CS“.

Akciová společnost Freyssinet CS vznikla v roce 2011 vstupem nového vlastníka, francouzské firmy Freyssinet, do bývalé společnosti SM 7, a. s., která působila na českém a slovenském trhu více než 15 let v oblasti předpínání betonových konstrukcí a geotechniky, píše se na stránkách firmy. Akcionáři společnosti Freyssinet CS jsou Freyssinet a SMP CZ, a. s., každá z těchto společností vlastní polovinu akcií. Oba subjekty patří do nadnárodní skupiny VINCI Construction.

ČESKÁ POZICE požádala o vyjádření k detailům zmíněné zakázky ředitele firmy Miroslava Havlíčka, do publikování tohoto článku jsme však neobdrželi odpověď.

Vzhledem k tomu, že Zdeborský působil od ledna 2011 do listopadu 2012 na pozici specialisty v útvaru generálního ředitele Povodí Vltavy, nás zajímalo, jak interpretuje Přibíkovu větu ze zápisu oblastní rady. A zda měl vliv na udílení zakázek, z nichž měla být údajně náborová činnost strany financovaná. Zdeborský odpověděl:

„Skutečnosti zmiňované ve vašem dotazu se naprosto nezakládají na pravdě. Zabýváte se nepodloženými a lživými informacemi, které o mě někdo šíří s cílem uškodit mi jako představiteli obce před volbami a v osobním životě. Pokud by se takové informace na pravdě zakládaly, nechápu, proč někdo nepodal trestní oznámení, jak ukládá zákon. V době mého působení na povodí jsem se zakázkami nepřišel do styku.“

Připomeňme, že na Antonína Zdeborského jsme narazili v kauze kontroverzního územního plánu v Černolicích.

Na informace o schůzce se Zdeborským, při níž měla být řeč o penězích pro nábory, jsme se zeptali i jejích dalších údajných účastníků. Reagovali následovně:

Petr Makovský, bývalý šéf oblasti Praha-západ (výkonná rada ODS jí letos v březnu kvůli netransparentním náborům odebrala licenci): „Dobrý den. Neúčastnil jsem se žádné vámi zmiňované schůzky. Máte opětovně lživé informace. Přeji pěkný den.“

Člen výkonné rady Zdeněk Pánek (dodejme, že patřil k těm, kteří v minulosti prosazovali, aby výkonná rada ODS Praze-západ licenci neodebrala): „V Jesenici bydlím, takže v restauraci U Kohouta bývám docela často, a to i v minulém roce. Měl jsem zde i mnoho schůzek, ale žádnou, při které by se mluvilo o jakýchkoli zakázkách.“

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.