Lidovky.cz

Na trhu je nedostatek lidí. Přiveďte cizince, žádají firmy

  15:49
Na pracovním trhu podle Hospodářské komory chybí 300 tisíc lidí. Mzdy kvůli nedostatku pracovní síly letos vzrostou až o devět procent. Firmy žádají větší příliv cizinců a vládu tlačí k usnadnění kratších pracovních úvazků. Zároveň se ale brání nařčení, že chtějí jen levnou pracovní sílu ze zahraničí.

Pracovní trh. foto: Ilustrace Richard CortésČeská pozice

Hned dvě ekonomické zprávy zvýšily 10. května důvěru investorů v českou korunu. Ceny v obchodech rostou rychleji, inflace se v dubnu zvýšila na 1,9 procenta. Míra nezaměstnanosti pak klesla na 3,2 procenta. Koruna proto začala posilovat. „Čím vyšší inflace a nižší nezaměstnanost, která může přes mzdy tlačit na růst cen, tím větší pravděpodobnost zvyšování úrokových sazeb. To potom posiluje kurz koruny,“ vysvětluje David Marek, ekonom poradenské společnosti Deloitte.

Češi tak díky těmto zprávám nakoupí ve směnárnách valuty o něco výhodněji. Proti euru česká měna posílila zhruba o deset haléřů na 25,50 koruny.

Volné místo pro každého

Česko je jedinou zemí Evropy, kde je nyní více nabídek práce než lidí, kteří by pracovat mohli. S venkovním oteplením začaly sezonní práce a firmy nabízejí 267 tisíc volných míst. Nezaměstnaných je ale jen 242 tisíc lidí. „Taková situace nemá v Evropě obdoby a jinde ve světě je typická snad jen pro Japonsko,“ upozornil hlavní ekonom UniCredit bank Pavel Sobíšek.

Lidí bez práce je nejméně od roku 1997, ale jen zlomek z nich je ochotný a schopný alespoň na část volných míst nastoupit. Míra nezaměstnanosti dosahuje 3,2 procenta, nejnižší hodnoty v Evropě.

Jde o dobrou zprávu prakticky pro všechny zaměstnance. Pro firmy jsou v tuto chvíli cennější než kdy dřív. Lidí bez práce je nejméně od roku 1997, ale jen zlomek z nich je ochotný a schopný alespoň na část volných míst nastoupit. Míra nezaměstnanosti dosahuje 3,2 procenta, nejnižší hodnoty v Evropě.

Hospodářská komora za nákladě své analýzy dokonce tvrdí, že v Česku chybí 300 tisíc pracovníků, protože ne všechny pozice se oznamují úřadům práce. I proto předpokládá, že mzdy letos vzrostou zhruba o devět procent. Tedy rychleji, než tomu bylo v loňském roce, kdy si zaměstnanci polepšili o sedm procent.

„Firmy mají v zásadě tři možnosti, jak na to zareagovat: hledat zaměstnance v zahraničí, přetahovat je jiným firmám zvyšováním mezd nebo odmítat zakázky, které nejde realizovat se současnými zaměstnanci,“ popisuje Marek.

Erár přichází o desítky miliard

Do Česka proto dál přicházejí cizinci. Vedle běžných národů, jako jsou Ukrajinci, jde stále častěji i o Španěly, Italy či Řeky, tedy o lidi ze zemí se stále vysokou mírou nezaměstnanosti. Ti v Česku pracují i jako dělníci. „Zpravidla nastupují na technicky orientované pozice, například jako svářeči,“ popisuje mluvčí komory Miroslav Diro.

Stále to však nestačí. Situaci nezachrání ani program na snadnější zaměstnávání kvalifikovaných lidí z Ukrajiny. Loňskou kvótu deset tisíc míst české firmy rychle vyčerpaly. Letos jim vláda vyšla vstříc a Ukrajinců by v rámci tohoto programu mohlo přijít dvacet tisíc. Hospodářské komoře se ale každý měsíc hlásí dva tisíce firem, které o Ukrajince stojí.

Firmy tlačí na vládu, aby usnadnila i zkrácené pracovní úvazky. To by mohlo alespoň část nezaměstnaných dostat do práce. Zároveň se brání nařčení, že chtějí jen levnou pracovní sílu ze zahraničí.

Nově by bylo možné snadněji zaměstnat i tisícovku lidí z Mongolska a dalších tisíc z Filipín. O tyto národy je zájem hlavně ve výrobě. Větší otevření cizincům by podle komory mohlo zvýšit výběr daní až o 84 miliard korun ročně, právě tolik by chybějící zaměstnanci platili na daních a sociálním a zdravotním pojištění.

Firmy tlačí na vládu, aby usnadnila i zkrácené pracovní úvazky. To by mohlo alespoň část nezaměstnaných dostat do práce. Zároveň se brání nařčení, že chtějí jen levnou pracovní sílu ze zahraničí.

Kvůli situaci na trhu práce jsou odbory stále hlasitější ve vyžadování vyšších mezd. Kolektivní vyjednávání tak častěji končí dvoucifernými nárůsty. „Tím, že zvýšíte současným zaměstnancům mzdu, aniž by stoupla produktivita, automaticky nevyřešíte problém, že nemáte lidi ve výrobě pro další zakázky,“ vysvětluje pozici firem Diroz Hospodářské komory. Míra nezaměstnanosti by měla v dalších měsících nadále klesat. Už ale ne výrazně. Ekonomové nečekají, že by bylo možné dostat větší část nynějších nezaměstnaných do práce.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.