Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Na sněmovnu sáhla ruka zákona. A poslanci nechápali.

  9:23

Na páteční schůzi Poslanecké sněmovny přišla řada zákonodárců viditelně otřesených. Nevěřili, že zákon platí pro všechny.

Z kuloárních informací se zdá, že minimálně první místopředseda ODS Martin Kuba (vlevo) není stoprocentně naladěn na většinový postoj ODS. Na snímku s vládními kolegy Janem Kubicem, Miroslavem Kalouskem a Karlem Schwarzenbergem. foto: © ČTKČeská pozice

Po loňském zatčení Davida Ratha se mnozí sociální demokraté rozčilovali na vládní koalici a orgány činné v trestním řízení. Prý jsou stíhaní jen opoziční politici, zásah policie byl přehnaný a příliš teatrální, státní zástupce ke kauze nepříslušel a důkazy proti středočeskému hejtmanovi byly pochybné. Zástupci ODS a TOP 09 tehdy naopak vyzývali ke klidu a k vyčkání, jak celý proces dopadne a jaké skutečnosti ještě vyjdou najevo.

Po roce jsou ve sněmovně slyšet identické věty. Akorát zaznívají z úst koaličních poslanců. Čtvrteční monstrakce Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, která se dotkla Paní Nedotknutelné, tedy šéfky premiérova kabinetu Jany Nagyové, a dvou generálů z Vojenského zpravodajství, učinila z většiny politiků ODS a TOP 09 hysterické stádo paranoiků.

„Státní zástupci chtějí ovládnout republiku!“

Ve foyer bylo možné zahlédnout poslance ODS Jana Vidíma, přítele bývalého šéfa Vojenského zpravodajství a nyní zadrženého Ondreje Páleníka, který se na novináře rozčiloval, že generála bojujícího v zahraničních misích nelze sebrat jako kdejakého lumpíka. Před otázkou, zda není zatčení způsobeno třeba tím, že měl šéf tajné služby zneužívat své lidi a svou techniku pro soukromé osoby, ale Vidím utekl.

Bylo možné potkat poslance TOP 09 Daniela Korteho nebo Františka Laudáta, kteří z celé věci dělali spiknutí policie a státních zástupců. Jen nedokázali říct, proč tedy nepožadují okamžité odstoupení ministrů vnitra Jana Kubiceho a ministra spravedlnosti Pavla Blažka, pod něž policisté, státní zástupci a soudci stojící za čtvrteční razií přímo institučně spadají.

Politické elity v ODS a TOP 09 se zjevně rozhodly, že situaci zkusí vysedět a v mezičase tak trochu pohaní práci policistů a státních zástupcůA bylo možné potkat řadu občanských demokratů rozčilujících se v duchu slov svého lídra Petra Nečase, že přijetí funkce není úplatek. Jen zapomínali na to, že Ivan Fuksa, Marek Šnajdr a Petr Tluchoř měli podle policie a státního zastupitelství dostat funkce nikoli za věrné dlouholeté služby státu, ale jako přímý úplatek za to, že nebudou bezprostředně ohrožovat existenci vlády a odejdou ze sněmovny.

Znovu bylo možné slyšet slova o účelových únicích od policie a o „bramboračkách“ (potažmo „guláších“ či „koktejlech“), které mají orgány činné v trestním řízení na svědomí. Politické elity v ODS a TOP 09 se zjevně rozhodly, že situaci zkusí vysedět a v mezičase tak trochu pohaní práci policistů a státních zástupců, za kterou ovšem tak trochu nesou zodpovědnost.

A politici přitom bohorovně přehlíželi, že se věc snaží komplikovat jen oni, ale že je ve skutečnosti velice jednoduchá – pravá ruka premiéra Nagyová, za níž Nečas mnohokrát převzal plnou zodpovědnost, podle policie zneužívala práci tajných služeb pro soukromé účely. Jak ukazuje dokument o zahájení trestního stíhání, který jako první zveřejnil deník E15, premiér měl informace o tomto skandálu nejpozději od 11. března.

Nečasova vláda padne

Ve sněmovně lze ovšem potkat i řadu dalších osob, které politici zaměstnávají, jako jsou pracovníci tiskových oddělení, tajemníci, ministerští úředníci a podobně. A jejich reakce na další skutečnosti související se zásahem ÚOOZ byly přesně opačné. Nejčastěji zaznívalo nepochopení, že se jejich zaměstnavatelé drží křesel s takovou vervou a za takovou cenu ve chvíli, kdy už i jim musí být jasné, že je situace neudržitelná.

Z kuloárních informací se zdá, že minimálně první místopředseda ODS Martin Kuba není stoprocentně naladěn na většinový postoj ODS. A že nejspíš ani TOP 09 (která se nyní zřejmě hodlá semknout kolem svého faktického vůdce Miroslava Kalouska, jenž „rebelům“ trafiky či úplatky poskytoval) se nemůže v případě, kdy dojde na nejhorší, tedy hlasování o nedůvěře vládě, spoléhat na všechny poslance, protože sesterské hnutí Starostů a nezávislých v tomto prý není s „topkou“ zajedno.

Situace se rychle blíží k pádu vlády premiéra Petra Nečase. Zřejmě jediný, kdo tomu skutečně nerozumí (protože nechce), je Petr Nečas.