Lidovky.cz

Na majetek Key Investments je uvalena exekuce

  15:16

Ve sklepě domu v Růžové ulici může být hodně zajímavých listin a také seznam lidí i firem, jež mají pronajaté depozitní schránky.

Depozitní centrum, dceřiná společnost Key Investments, vlastní velké množství depozitních schránek ve sklepě domu v Praze v Růžové ulici. foto: ČESKÁ POZICEČeská pozice

Na majetek společnosti Key Investments, konkrétně na stoprocentní obchodní podíl v její dceřiné společnosti Depozitní centrum, byla 24. února 2011 uvalena exekuce (pod číslem 086 ExS 34/11-11).

ČESKÁ POZICE se již týden pokouší zjistit podrobnosti, ale vše je zahaleno hlubokým tajemstvím. U Key Investments, jejíž aktivity šetří policie a kapitálový dohled ČNB, mají městské části Prahy 6, 10 a 13 uloženo dohromady 650 milionů korun.

Tři záhady exekuce

Key Investments je firma s předvídatelným cash flow, nikomu nic nedluží ani podle dostupných databází Zajímavá je už sama o sobě existence exekuce. Key Investments je firma s předvídatelným cash flow a i když nevykazuje skoro žádné zisky, nedá se předpokládat, že by z běžné obchodní činnosti vytvořila takový závazek, který by nezvládla splatit. Nikomu nic nedluží ani podle dostupných databází. V minulosti se objevil jediný nestandardní závazek Key Investments, a to vůči britské mateřské společnosti Efficient Investments. Ta ho tehdy použila k pokusu o zvýšení základního kapitálu Key Investments. Ještě by scházelo, aby oním nynějším záhadným věřitelem Key Investments byla společnost Isaac Investments Group z Britských Panenských ostrovů, známá z příběhu neúspěšného navyšování kapitálu Via Chem Group v roce 2009, a už bychom si museli myslet, že finančníkům této skupiny dochází fantazie. (Key Investments nakupovala za peníze pražských městských částí do jejich potrfolia právě cenné papíry skupiny Via Chem Group.)

Jedním z mnoha vysvětlení by mohla být hypotéza, že neznámí majitelé se snaží řešit možné budoucí problémy firmy Key Investments. Nechtějí ale pustit dceru Depozitní centrum, a tak se pokoušejí o její elegantní vyvedení formou konkurzu tak, aby transakci v budoucnu nikdo nezpochybnil. Ne že by Depozitní centrum bylo takový ekonomický tygr, ale nezapomeňme, že vlastní velké množství depozitních schránek ve sklepě domu v Praze v Růžové ulici. Tam může být hodně zajímavých listin a v neposlední řadě seznam jmen lidí a firem, které mají schránky pronajaté.

Otázky podtrhuje i to, proč míří exekuce právě na Depozitní centrum, obtížně zpeněžitelné aktivum, a exekutor se nezaměří třeba na auta, počítače nebo jiný majetek Key Investments.

Do třetice je to osoba exekutora. Je jím Oldřich Svoboda z Hradce Králové. Svoboda má ve své kariéře malou kaňku. Dostal pokutu 150 tisíc korun za zadržování vydraženého majetku. Svoboda navíc nezadal exekuci na Depozitní centrum do rejstříku Exekutorské komory ČR a na přímý dotaz napsal, že informace podávat nebude.

Pokud se neprokáže, že výše zmíněné skutečnosti a dohady nejsou omylem, mohou mít samozřejmě vliv na další osud Key Investments a majetku klientů, které obhospodařuje - především na peníze městských částí Prahy 6,10 a 13. Z právního hlediska je majetek klientů pochopitelně oddělen od vlastnictví Key Investments, nemůže se stát zdrojem uspokojení pro věřitele. Stabilita a reputace správce majetku je však pro klienta silným signálem a může se stát, že budou žádat o urychlené zpeněžení aktiv spravovaných firmou Key Investments.

Objeví se pohádkový investor?

Může se stát, že Key Investments cenné papírky z klientských portfolií někomu prodá a závazky vůči zákazníkům do poslední koruny splatí. Pokud ano, má Key Investments a jeho management náš upřímný obdiv.

Za záchrannou akci ze strany finančníků by mohl někdo v budoucnosti očekávat od ODS protislužbuNebo se objeví pohádkový investor, některá z velkých českých finančních skupin, které jsou blízké ODS, a celý spletenec firem kolem Via Chem Group, kterým Key Investments poskytoval financování, odkoupí, a závazky ke klientům Key Investments - alespoň zčásti - splatí. Podle informací ČESKÉ POZICE významní pražští politici ODS o podobném scénáři řešení s různými finančníky jednají už od začátku roku 2011, jenže převzít pozice Key Investments vhledem k velikosti částek, které u ní Praha 6, 10 a 13 uložily, není možné ze dne na den. Operace vyžadují měsíce. Navíc za tuto nemalou záchrannou akci ze strany finančníků by někdo mohl v budoucnosti očekávat protislužbu, což by při míře sledovanosti politiků ODS ze strany opozice nebylo úplně jednoduché uskutečnit.

Může ale nastat i varianta, kdy klientské peníze z velké části splaceny nebudou a ani prostředky z Garančního fondu obchodníků s cennými papíry a v případě Prahy 10 pojistka Key Investments u mini-pojišťovny Maxima (patřící – kam jinam? - do skupiny okolo Via Chem Group) nebudou stačit. A pak se bude se hledat viník. Pro občany České republiky by jistě nebylo nic potěšujícího, kdyby se poškození klienti následně obrátili na ČNB, nebo na stát a požadovali úhradu škody na základě zanedbání povinného dohledu.

Česká národní banka na otázku ČESKÉ POZICE, zda se v případě ztrát investorů cítí zodpovědná a uhradí škodu, která by zanedbáním dohledu mohla vzniknout, sdělila, že „správní řízení ČNB nekomentuje“.   

Co na to Milan Richter a David Vodrážka?

Letos v únoru podala Sokolovská uhelná na firmu Key Investments trestní oznámení poté, co od ní dostala zpět jen asi deset procent investovaných peněz. Minulý týden se uskutečnila jednání zastupitelů Prahy 13 (ve středu) a Prahy 10 (v pátek). ČESKÁ POZICE na těchto jednáních byla také přítomna. Obě městské části jsou velkými klienty Key Investments, svěřily jí po 200 milionech.

Starosta Prahy 13 David Vodrážka vysvětluje na jednání zastupitelstva okolnosti spolupráce městské části se společností Key Investments.

Smlouva s Prahou 13 byla vázána na rozpočtové provizorium. Schválením rozpočtu na rok 2011 dne 9. března 2011 však automaticky skončila a jak řekl starosta David Vodrážka (ODS), ihned po skončení jednání zastupitelstva půjde požádat Key Investments o prodej všech cenných papírů z portfolia a vrácení peněz.  Neznáme podrobnosti smlouvy mezi Prahou 13 a Key Investments, ale odhadujeme, že je to otázka několika týdnů.

V Praze 10 bylo jednání mnohem zajímavější. Starosta Milan Richter (ODS) prohlásil, že jednou z jeho velkých starostí je, aby se cenné papíry z portfolia neprodaly ukvapeně a městská část se nepřipravila o zisky. Slíbil podat obšírnou informaci na příštím jednání zastupitelů v dubnu. Na adresu ČESKÉ POZICE, jejíž články použili někteří opoziční zastupitelé k interpelacím, prohlásil, že jde vlastně o tiskový orgán TOP 09. Richter však svůj názor nijak nezdůvodnil. Pokud mu dělá problém, že ČESKÁ POZICE sídlí v prostorách pronajatých od společnosti patřící předsedovi TOP 09 Karlu Schwanzerbergovi, rádi mu uděláme radost a odstěhujeme se. Stačí, když nám starosta Richter někde v Praze 1 sežene tak výhodný pronájem, jaký tam má jeho rodina.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.