Lidovky.cz

Na Klausovi jsem prodělal 21 milionů. Ale věřím mu dál.

  22:34

Rozkrývání financování podnikatelského záměru jménem Uzdravme naši politiku graduje na ČESKÉ POZICI zpovědí zákulisního hybatele projektu.

foto: © ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Od loňského roku ČESKÁ POZICE detailně sledovala podnikatelské politické hnutí s názvem Uzdravme naši politiku (UNP). To připoutalo naši pozornost neskutečně štědrou volební kampaní, nejasným financováním, kandidáty spojenými s významnými šedými eminencemi z pražského podnikatelského polosvěta i na první pohled nezaslouženými politickými úspěchy.

Loni na jaře hnutí ovládlo jednu z největších pražských městských částí – Prahu 5. A to přesto, že UNP do komunálních voleb v roce 2010 nekandidovalo. Dohromady se však dali odpadlíci z ČSSD, TOP 09 a Věcí veřejných, a hnutí rázem získalo post starosty. UNP se zviditelnilo i loni na podzim, kdy se pro sněmovní volby spojilo se Suverenitou Jany Bobošíkové a odpadlíky z „toxické“ části pražské ODS – ovšem nový subjekt zvaný Hlavu vzhůru i přes (znovu) velmi štědrou kampaň a verbální podporu exprezidenta Václava Klause neskutečně propadl, když nezískal ani půl procenta hlasů.

Březen 2014 znamenal faktický pohřeb hnutí. UNP ztratilo svou poslední exekutivní pozici – o křeslo starosty Prahy 5 přišel Miroslav Zelený a koalice kolem UNP se rozpadla. Příčinou byl podle radniční opozice plán na zřízení komunální akciové společnosti, jež by spravovala majetek páté městské části.Přestože ještě loni Hošek angažmá s financováním UNP popíral, podle svých dnešních slov byl hlavním sponzorem jak UNP, tak Hlavy vzhůru

Tento zlom měl i další efekt. Politický podnikatel Karel Hošek, bývalý mediální poradce premiéra Jiřího Paroubka a obchodní partner zesnulého Václava Kočky, vyšel z anonymity a ČESKÉ POZICI detailně popsal svou roli mecenáše. Přestože ještě loni angažmá s financováním UNP popíral, podle svých dnešních slov byl hlavním sponzorem jak UNP, tak Hlavy vzhůru.

Hošek je prvním politickým podnikatelem, který otevřeně popisuje, jak od nuly vybudovat politický subjekt – a to včetně zapojení firem, jež dokázaly získávat peníze z veřejných zakázek, nebo role spřízněného občanského sdružení. Rozhovoru se účastnil i Michal Maňák, člen vedení UNP.

Pro dobrou budoucnost

ČESKÁ POZICE: Proberme počátky hnutí Uzdravme naši politiku. Proč Karel Hošek, jehož hájemstvím je Praha 5, stavěl do krajských voleb 2012 kandidátku ve středních Čechách (jako Uzdravme naši politiku – Středočeši 2012)?

HOŠEK: To bych opravil. Moje hájemství nebyla Praha 5. S Milanem Jančíkem jsem se viděl v životě tak třikrát. Michal Šesták (letitý vlivný zastupitel Prahy 5 – pozn. red.) mě nepotřeboval, kandidoval za ČSSD, já mu jen pomáhal s kampaní. A já se na Prahu 5 dostal až s novou garniturou, když přišlo stávající zastupitelstvo. Naše uskupení se dalo dohromady z více stran, ČSSD, TOP 09, VV, nestraníků. Až za UNP jsem začal spolupracovat s radnicí. A pozor, čistě na politické bázi.

ČESKÁ POZICE: A proč ty střední Čechy?

„Po republice vyhrávala regionální sdružení jako Severočeši, Jihočeši... Věřil jsem, že se Středočechy máme šanci.“HOŠEK: Bylo to strašně lákavé. David Rath skončil, v kraji byl chaos, po republice vyhrávala regionální sdružení jako Severočeši, Jihočeši... Věřil jsem, že se Středočechy máme šanci.

MAŇÁK: A navíc většina kandidátů, kteří se dali dohromady, byla ze středních Čech. Tam jsme byli schopní postavit kandidátku.

ČESKÁ POZICE: Když jsem loni pátral, kdo za hnutím stojí, často se kolem UNP objevovalo několik firem. Pro začátek Art For Communication Group (AFC Group), v níž vycházel časopis Pražský magazín, který vaše hnutí propagoval.

HOŠEK: Pražský magazín? To jsem já. Ale za celé čtyři roky jsem nedostal skoro žádnou dotaci.

ČESKÁ POZICE: Ten časopis žil jen z inzerce?

HOŠEK: Částečně z inzerce a pak z toho, co jsem do toho dával já. V závěru jsme vydávali už jen pár tisíc kusů. Žádal jsem město opakovaně o dotaci, ale dostal jsem jen jeden dar – jeho konkrétní výši můžu dohledat, ale to mi stačilo tak na tři čísla. A pak už jsem to neutáhl.

ČESKÁ POZICE: Tuhle AFC Group, která vydávala časopis, ze 60 procent vlastní Yacht Club Radava. I to je vaše?

HOŠEK: Taky. Kupoval jsem ji u právníka ze zásobníku (tzv. ready-made firmu – pozn. red.). Yacht Club Radava vlastní společnost L. J. H., kde jsem společník a jednatel.

ČESKÁ POZICE: Proto byli v roce 2012 na kandidátce UNP lidé z Yacht Clubu Radava?

HOŠEK: Přesně tak.

MAŇÁK: Ale pak tam taky byla spousta lidí, které jsme neznali. Každý přivedl někoho, známí známých, ti lidé se dávali postupně dohromady.„Nemám problém ukázat konkrétní fakturace jednotlivých firem“

ČESKÁ POZICE: Ještě k tomu časopisu. Inzerovaly tam společnosti Wero Group, Alfasys One, Alcetra. Se všemi jste měl něco společného.

HOŠEK: Alfasys One je mého kamaráda Jaroslava Kříže, který je se mnou společníkem právě v L. J. H.

ČESKÁ POZICE: Takže jste inzerci ze svých firem dávali do svého časopisu, který podporoval vaše hnutí?

HOŠEK: Ano. Tedy ne všechny firmy jsou moje, jedna je mého partnera. Ale ano, takhle to bylo.

ČESKÁ POZICE: Inzerující firmy zároveň často pracovaly pro pražský dopravní podnik. Wero Group tam dělala výběrová řízení. Alfasys One byla subdodavatelem pro CSC Computer Sciences, která pro dopravní podnik dělala IT. Alcetra zase dostávala zakázky na magistrátu. Působilo to dojmem, jako by peníze z DPP tekly skrze tyto firmy a inzerci v Pražském magazínu ve prospěch UNP.

HOŠEK: Nemám problém ukázat konkrétní fakturace jednotlivých firem. A to Art For Communication Group jsem sice nedělal já, ale vymyslel jsem to, aby o nás někdo před volbami psal. Akorát nám posléze došly peníze.

ČESKÁ POZICE: U těch se na chvíli zastavme. UNP mělo v krajských volbách 2012 nezvykle štědrou kampaň a celá byla podle vaší loňské výroční zprávy na dluh. Až dosud jste ovšem nereagovali na dotazy, komu vlastně peníze dlužíte.

„Vždy jsem se snažil udržovat ty Baťovy myšlenky, protože platí i dnes“MAŇÁK: UNP má účetní dluh asi 7,6 milionu korun. Kampaň pro UNP zajišťovalo občanské sdružení Bona futura, a tomuto občanskému sdružení UNP dluží. Členové a sympatizanti tohoto občanského sdružení tenkrát založili UNP a peníze na volební kampaň UNP vložili jako sponzorské dary a příspěvky do Bona futury. Celkem asi 4,3 milionu. Jelikož jsme to loni nestihli „zprocesovat“, zůstal tento účetní dluh. Ten ovšem bude v letošním roce snížen právě o tuto částku.

ČESKÁ POZICE: Zpočátku jste měli tyhle dary vyvěšené na webových stránkách, pak z nich zmizely. Proč?

MAŇÁK: V té době to byli naši kandidáti, kteří poskytli dary, a měli jsme jejich souhlas, aby byly tyto údaje veřejné. Poskytli to Bona futuře na kampaň UNP. Ovšem většina z nich již s UNP nemá nic společného. A přesně tu částku, kterou kandidáti navkládali do Bona futury, Bona futura poskytne jako nepeněžní dar pro UNP, a to zápočtem z dlužných faktur. A zůstane jen skutečný dluh, což je něco přes tři miliony, které půjčil Karel Hošek.

HOŠEK: Ještě jsme jednu věc přeskočili. Bona futuru jsme zakládali jako diskusní klub. Bona futura jako „Dobrá budoucnost“. Já jsem chtěl kopírovat Tomáše Baťu. Baťa, když chtěl něco prosadit, pojmenoval svou knihu Budujeme stát pro 40 milionů obyvatel. Když se podíváte na jeho knihu, a pak na program UNP, tak uvidíte, že jsem se vždy snažil udržovat ty Baťovy myšlenky, protože platí i dnes. Myslel jsem, že seberu pár politiků, kteří tomu rozumí, a povede se mi to udělat taky tak.

Věřil jsem Klausovi

ČESKÁ POZICE:V UNP jste tedy utopil tři miliony. Pak jste hnutí spojil s Hlavou vzhůru. Ta vás stála kolik?

HOŠEK: Hlava vzhůru celkem stála 30 milionů. Z toho já osobně jsem dával 21 milionů.

ČESKÁ POZICE: Za sebe, za Karla Hoška?

HOŠEK: Za Karla Hoška.

ČESKÁ POZICE: To je docela dost peněz.

„Já jsem věřil projektu Václava Klause. Věřil jsem mu a budu mu věřit dál. Myslím, že to, co říká o EU, je pravda.“HOŠEK: To je spousta peněz. Já jsem věřil projektu Václava Klause. Věřil jsem mu a budu mu věřit dál. Myslím, že to, co říká o EU, je pravda. Já nesouhlasím s EU, jsem podnikatel. Ale už mi moc peněz na jeho podporu nezbylo, utratil jsem na tom i svoje rezervy. Ale jestli je třeba předložit podklady, já je dodám. Dělala to společnost REDAM, té Hlavu vzhůru dosud dluží. Ale ty peníze po ní nemůžeme chtít, protože hnutí žádné peníze nemělo.

ČESKÁ POZICE: Jana Bobošíková žádné peníze neměla?

HOŠEK: Jana Bobošíková s manželem přinesla asi dva miliony korun.

ČESKÁ POZICE: Jak jste se k hnutí Hlavu vzhůru dostal? Podle kandidátů se zdálo, že se dali dohromady pražští šíbři Tomáš Hrdlička, Ondřej Palounek a Karel Hošek...

HOŠEK: Ne, s Hrdličkou jsem o tom nemluvil. Je to můj přítel a kamarád, ale v tomto mě oslovila Jana Volfová, kterou znám z ČSSD, v níž jsem dlouhodobě působil. Ostatně se o tom píše v knížce Džordžíno, politický buldozer, že jsem působil u Jiřího Paroubka jako marketingový poradce.

ČESKÁ POZICE: To je ta kniha, kde jste označen jako „Podkočka“?

HOŠEK: Ano. Můj další přítel byl Václav Kočka, který byl i můj společník. Bohužel už je mrtev. Vašek byl nejslušnější člověk, kterého jsem poznal.

ČESKÁ POZICE: A kdo tedy dával Hlavu vzhůru dohromady?

HOŠEK: Václav Klaus.

ČESKÁ POZICE: Jednal přímo i s vámi?

HOŠEK: No jasně. Osobně jsem s ním seděl několikrát v jeho institutu a hovořili jsme o tom.

ČESKÁ POZICE: A třeba Ondřej Palounek, „šíbr“ ODS z Prahy 4, tam chodil taky?

HOŠEK: Palounek tam nikdy nebyl.

ČESKÁ POZICE: Ale na kandidátce byli jeho lidé. Třeba Pavel Caldr.

HOŠEK: Ano. Tak byl to starosta Prahy 4, tu kandidátku měli tvořit komunální politici z Prahy.

ČESKÁ POZICE: A když jste o tom jednal v institutu osobně s Václavem Klausem, věděl on, že do toho dáváte většinu peněz?

HOŠEK: Ne. Při těch jednáních zkraje se vůbec neřešily peníze. Chtěli jsme nějak postavit kandidátku. Já si nejdřív myslel, že do toho dám třeba tři čtyři miliony. Jenže nakonec jsem do toho poslal 21 milionů. Je to těžké. Mě to prakticky položilo. Kdyby v tom s námi byli Tomáš Hrdlička nebo Ivo Rittig, tak bychom s penězi určitě problém neměli.

ČESKÁ POZICE: Pojďme se u těch jmen zastavit. Hrdlička je proslulý tím, že se po Praze neustále chlubí, jak stojí za vším. A i během té nákladné kampaně hnutí Hlavu vzhůru se o tom velmi často mluvilo. Když pak na kandidátce skončí lidé jako starosta Prahy 10 Bohumil Zoufalík a vlivný člen ODS na Praze 11 Jiří Janeček, tak se Hrdličkovo angažmá nabízí.

HOŠEK: Nevím, jestli je Jiří Janeček Hrdličkův spojenec. Jestli se pamatuju, na ta jednání ho dovedl Michal Doktor. Stejně jako Bohumila Zoufalíka jsem Janečka poznal až během kampaně.„Kdyby v tom s námi byli Tomáš Hrdlička nebo Ivo Rittig, tak bychom s penězi určitě problém neměli“

ČESKÁ POZICE: Ani toho Zoufalíka tedy nepřivedl Hrdlička?

HOŠEK: Zoufalík přišel do institutu s Borisem Šťastným. Bývalých ódéesáků tam byla řada, ale s těmi my jsme neměli nic společného. My jsme přece jen vždycky tíhli víc k té levici, já a Jana Volfová jsme se snažili do programu propašovávat nějaké levicové věci.

ČESKÁ POZICE: Což asi v Klausově partaji nemohlo jít úplně snadno.

HOŠEK: To nešlo.

ČESKÁ POZICE: Zmínil jste i Rittiga, o jehož roli se od vzniku hnutí čile spekulovalo. Pojítko na něj se nabízelo, když byl na kandidátce Josef Pergl, bývalý obchodní partner advokátů z Rittigovy dvorní kanceláře MSB Legal.

HOŠEK: Toho tehdy přivedli kolegové z Černošic. V rodině má i bývalého starostu, čekali jsme, že bude úspěšný. Ale opravdu ho nepřivedl Ivo Rittig. Prostě jsme plnili kandidátku tři měsíce před volbami.

MAŇÁK: A taky jsme nikoho neprověřovali. Proč.

Počítali jsme s penězi od státu

ČESKÁ POZICE: Říkal jste, že kampaň Hlavu vzhůru dělala firma REDAM. To je společnost Michala Stejskala, vašeho partnera z Yacht Clubu?

HOŠEK: Ano. Je to můj spolužák ze střední školy.

ČESKÁ POZICE: Čili když to dlužíte firmě REDAM, nemáte od nikoho nůž na krku?

HOŠEK: Ne, to ne.

ČESKÁ POZICE: Na hnutích UNP a Hlavu vzhůru jste dohromady prodělal 24 milionů. Kde jste je získal?

HOŠEK: Prodal jsem za 55 milionů korun firmu. Akciovku, neřeknu jméno, jsem ze smlouvy vázán tajemstvím. Ale když mi to partneři umožní, tak to jméno řeknu.

ČESKÁ POZICE: Je to dost peněz. Hrozně těžko se věří tomu, že jste to dělal jen tak, aniž byste počítal s tím, že se vám ty peníze nějakým způsobem vrátí.

„Počítal jsem s tím, že dostaneme přes tři procenta, že se nám peníze na volby budou vracet skrze státní příspěvek“HOŠEK: Ale já počítal s tím, že dostaneme přes tři procenta, že se nám peníze na volby budou vracet skrze státní příspěvek. Celé to bylo postavené na tom, že se ty peníze vrátí a pojedeme dál. Měli jsme i jasnou dohodu mezi jednotlivými účastníky Hlavu vzhůru, jak se ten příspěvek bude dělit – mezi Suverenitu, UNP, Michalu Doktorovi a jeho Jihočechům. Určitě jsme do toho nešli s tím, že dostaneme 0,4 procenta. Myslel jsem, že Klaus má svých sedm procent skalních příznivců, kdyby jich přišla půlka...

MAŇÁK: I Suverenita měla své voliče, předpokládali jsme, že přes tři procenta.

ČESKÁ POZICE: Když jsem vám loni volal a ptal se na UNP, říkal jste mi, že s financováním nemáte nic společného.

HOŠEK: Nechtěl jsem se bavit s novináři. Měl jsem pocit, že je jedno, co řeknu. A nemám rád, když se o mně píšou negativní věci, špatně se mi v tom pracuje.

ČESKÁ POZICE: Od začátku jste byl spíš muž v pozadí – proč teď vlastně jdete na veřejnost s tím, jak to bylo doopravdy?

HOŠEK: Před zastupitelstvem (ve čtvrtek 27. března, kdy byl odvolán starosta Prahy 5 Miroslav Zelený – pozn. red.) demonstranti před radnicí rozdávali letáky, jaký jsem kmotr. Já už jsem se naštval, proč o mně mají vycházet tyhle hnusy. Mám Prahu 5 rád, nechci, aby si tohle o mně četli rodiče, dcera.

ČESKÁ POZICE: Vadí vám to označení „kmotr“?

HOŠEK: Vadí. Kdybych byl kmotr, tak nemám takové problémy, jaké mám. Nemám problém ukázat svůj majetek, nemám problém ukázat stav svých účtů. Jestli já jsem jako Tomáš Hrdlička, tak se stydím, jaké mám finance. Já jsem je všechny promrhal na Hlavu vzhůru, což říkám na rovinu.

ČESKÁ POZICE: V médiích tohle slovo používáme i pro lidi, kteří mají na svou stranu větší vliv, než jim přísluší z volených funkcí. A to přece byl i váš případ – nikdy jste nikam zvolen nebyl.

HOŠEK: Chtěl jsem letos na podzim už kandidovat. Chtěl jsem své postavení legitimizovat. A taky protože si myslím, že bych to dělal dobře.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.