Lidovky.cz

Na ešus a spacák zapomeňte. Letní tábory lákají na internet

  14:24
Dětské tábory se mění. Místo roky osvědčeného foglarovského prototypu se děti v letních měsících po tisících vypravují na tábory zaměřené výuku jazyků, ale také třeba na instagramový nebo minecraftový svět. Dětští psychologové před tím varují a upozorňují na to, že děti návyk získávají velice snadno.
Dětský tábor - ilustrační foto.

Dětský tábor - ilustrační foto. foto: Lidové noviny

Ešus nebo spacák si do batohu balí stále méně táborníků. Desetitisíce dětí, které v létě vyrazí na prázdniny, se zřídka podobají foglarovským prototypům. V nabídkách se vedle cizích jazyků často objevují tábory zaměřené na instagramový nebo minecraftový svět. Ten první se týká sociální sítě, na kterou i děti umísťují fotografie, druhý legendární počítačové hry. „Rodiče pochopili, jaká je doba. Ubývá nářků typu ‚Já s vámi chci jet, ale maminka mě nechce pustit‘,“ říká Tom Ristovský z organizace 4Camps. Dívky se na na jejich táborech mohou zdokonalit ve světě módy, k tomu cvičit jógu a absolvovat přednášky o sebevědomí. Organizace poprvé pořádá InstaCamp, kde se „táborníci“ naučí, jak spravovat profil na Instagramu.

Digitální svět řeší i tradiční Junák, se kterým jede letos do přírody 30 tisíc dětí. Při intenzivní zábavě ale podle skautů děti na počítač lehce zapomínají.

Dětský psycholog Jan Kulhánek z pražského centra Psychoterapie Anděl by přesto své potomky na „internetové“ letní pobyty neposlal: „Dnes již víme, že je velmi snadné, aby se dítě stalo na těchto záležitostech závislé.“ Věkový průměr „táborníků“, kteří na takto zaměřené pobyty jezdí, je 11 let.

Mnohde děti stráví na počítači několik hodin denně. Například na instagramovém táboře se děti setkají i se známými českými influencery (lidé, kteří ovlivňují skrz sociální sítě ostatní). Od nich se dozvědí, o jaké fotky je na Instagramu největší zájem. „Každé dítě bude mít zároveň svou nástěnku a nejlepší fotografie si vytiskne a nalepí na ni,“ popisuje Tom Ristovský.

Zatímco v jižních Čechách potřebují pro minecraftový tábor vybavenou místnost počítači, jinde se tématem legendární hry jenom inspirovali a děti si hrají venku.

Zatímco v jižních Čechách potřebují pro minecraftový tábor vybavenou místnost počítači, jinde se tématem legendární hry jenom inspirovali a děti si hrají venku. „Náš tábor probíhá striktně bez počítačů. Minecraft hrajeme naživo. Děti to baví a rodiče jsou také spokojení,“ říká Petr Nový, ředitel Centra Robinson.

Táborníci se podle něho učí podobným principům jako skauti: samostatnosti, přebírání odpovědnosti a spolupráci ve skupině. „Skautské tábory probíhají v přírodě, v lese nebo na louce, kde kluci a holky spí v typických podsadových stanech nebo v indiánských týpí,“ vysvětluje mluvčí Junáků Barbora Trojak.

Součástí těchto táborů je i takzvaný puťák. Děti si zabalí věci na několik dní a vydají se mimo základní tábor. „Při hledání tábořiště je hlavním kritériem přístup k pitné vodě, naopak bez elektřiny se velmi dobře obejdeme,“ sdělila také. Průměrná délka skautských táborů je 14 dní, některé oddíly ale táboří i tři týdny,“ uvádí Trojak. Průměrná cena skautského tábora se pohybuje od 800 do tisíce korun za týden. Pro srovnání: instagramový tábor vyjde na 6300 korun za týden.

Ne vždy spí táborníci v chatkách nebo stanech s podsadou. Například ti, kteří se jezdí učit anglicky se vzdělávací agenturou Descartes, bydlí v budovách. „Základem našeho tábora je výuka angličtiny, a to šest hodin denně s rodilými mluvčími,“ říká Radka Pokorná z této agentury. Co se týče typických táborových aktivit, setkají se třeba s bojovkou.

Výuku formou projektů podstupují děti i na soustředění mladých fyziků a matematiků, které pořádá katedra didaktiky fyziky Matematickofyzikální fakulty Univerzity Karlovy pro starší účastníky od 14 do 18 let.

Výuku formou projektů podstupují děti i na soustředění mladých fyziků a matematiků, které pořádá katedra didaktiky fyziky Matematickofyzikální fakulty Univerzity Karlovy pro starší účastníky od 14 do 18 let. „Už se nám stalo, že s námi jeli ti, kteří se potřebovali matematiku nebo fyziku doučit. A vskutku si to s námi užili a třeba si i matematiku nakonec oblíbili,“ popisuje koordinátorka Jana Machalická.

Podle odborníků může být ale zahlcování dětí učením i o prázdninách problematické. „Pokud ty děti mají k danému tématu vztah, týdenní tábor zvládnou. Pokud je to nějaká ambice rodičů, tak to není dobré,“ upozorňuje dětský psycholog Kulhánek.

Ten obecně doporučuje, aby si školáci během léta užívali pohyb v přírodě a zvedli se od stolů. „Tábor, to je škola samostatnosti. Děti se odseparují od rodiny bezpečným způsobem. Získají také kamarády, mnohdy na celý život,“ jmenuje výhody psycholog Kulhánek. Na některé tábory, jako třeba ty skautské, jezdí děti, které se vídají na pravidelných schůzkách během celého roku. A podle statistik je o skauting stále zájem. „Za posledních 12 let se počet skautek a skautů v zemi zvýšil ze 40 tisíc na více než 60 tisíc,“ uvádí Trojak.

S kamarádem se odjíždí lépe

Podobně se již znají i účastníci vodáckých táborů Rak. „Částečně s námi jezdí děti kamarádů, ale více než polovina z nich s námi chce jezdit každý rok,“ říká vedoucí Petr Vaníček. Pokud dítě jede na léto od rodičů poprvé, je podle Kulhánka vždy lepší, když tam pojede rovnou alespoň s jedním kamarádem nebo sourozencem. Obecně platí, že pokud dítě zvládne školu v přírodě, zvládne i tábor. U prvňáčků není podle něj od věci začít příměstskými tábory – tedy jednodenními programy, kdy si rodiče odpoledne vyzvednou svého potomka.

Co se klasických vícedenních táborů týče, není dobré se dlouho rozmýšlet. „Už v únoru jsme měli naplněnou kapacitu,“ upozorňuje Vaníček. Podobně reagovali zástupci dalších táborů.

Letos zaváhal i tatínek Milan, který chtěl dceru poslat na první turnus, aby během léta zvládla ještě celá rodina odjet také společně na prázdniny: „Přihlašovací systém se spustil zhruba před třemi měsíci o půlnoci. My jsme dceru hned nezapsali, takže se na první turnus nedostala. Příští rok už si termín ujít nenecháme.“

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.