Lidovky.cz

Na dluhopisovém trhu začíná být opět zle

  3:45

Horší výsledky ekonomických ukazatelů se promítly ve výprodeji středoevropských měn, korunu nevyjímaje.

Prezident Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi v uplynulém týdnu prohlásil, že eurozóna je z nejhoršího venku. Do určité míry s ním lze souhlasit. ECB již několik týdnů nemusela kupovat vládní dluhopisy a celková situace na finančních trzích se stabilizovala. Hospodářsky se však eurozóně stále nedaří a například výnosy u desetiletých španělských dluhopisů začaly opět dramaticky narůstat.

Ačkoliv se v posledních měsících zdálo, že přichází ekonomické oživení, statistiky zveřejněné v tomto týdnu ukázaly, že se eurozóna z recese pravděpodobně ještě nedostala, a možná ani jen tak nedostane. Konkrétně to potvrdily takzvané předstihové indikátory jak ze dvou největších evropských ekonomik – Německa a Francie –, tak i za eurozónu jako celek.

Pozitivní zprávy nepřicházely ani z Číny. Vyhlídky tamní ekonomiky nejsou růžové a asijský obr se již nějakou dobu potýká s problémy slabší zahraniční poptávky. Průmyslu se příliš nedaří a většímu uvolnění měnové politiky ze strany čínské centrální banky brání hrozba růstu inflace.

Zemí, která je v současnosti alespoň trochu na vzestupu, jsou USA. I tam je však růst založen na nepříliš pevných základech, což v týdnu potvrdila data z trhu nemovitostí a připustil to i šéf americké centrální banky Ben Bernanke. Prohlásil, že Fed je připraven zasáhnout, pokud by se objevily známky potíží.

Vyhlídky čínské ekonomiky nejsou růžové a asijský obr se již nějakou dobu potýká s problémy slabší zahraniční poptávkyHorší statistiky se odrazily i na finančních trzích. Akciové indexy povětšinou ztrácely a to samé lze říci o komoditách. Společné evropské měně se podařilo vůči dolaru mírně posílit, a to navzdory špatným makroekonomickým číslům.

Středa přinesla obrat

Špatné výsledky ekonomických ukazatelů se promítly ve výprodeji středoevropských měn, korunu nevyjímaje. Ta sice v první polovině týdne dokázala zvyšovat zisky, ale ve středu se karta obrátila a koruna ztrácela. Vůči euru se jí podařilo nejprve posílit na šestimesíční maximum k hladině 24,40 Kč. Z úterních silných hodnot se však ve druhé půli týdne vrátila na slabší úrovně a v pátek odpoledne se euro prodávalo za 24,65 koruny. Vůči dolaru se obchodovalo bezpečně pod hladinou 19 Kč.

V domácí ekonomice nebyla v uplynulém týdnu zveřejněna žádná důležitá makroekonomická data. Událostem dominovali politici a centrální bankéři. Vláda schválila zmrazení části státních výdajů ve výši 23,6 miliardy korun, aby bylo pro letošní rok dosaženo plánovaného schodku rozpočtu ve výši 105 miliard. Ministerstvo financí totiž v aktuální prognóze dále zhoršilo výhled růstu ekonomiky, což by bez výdajových škrtů znamenalo prohloubení deficitu.

Pozornost poutaly i výroky členů bankovní rady České národní banky před měnově-politickým zasedáním v příštím týdnu. Viceguvernér Mojmír Hampl prohlásil, že by se úrokové sazby měly držet na nižších úrovních vzhledem k přetrvávající slabé domácí poptávce a křehkému vývoji v eurozóně.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.