Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Na dekadenci a sebelitování není v Jižní Koreji prostor ani čas

Evropa

  16:01

O jednom z klíčových hráčů dalšího rozvoje ekonomické oblasti takzvaného pacifického lemu píše Bohumil J. Studýnka.

Automobilka Hyundai patří k symbolům úspěchu jihokorejské ekonomiky. foto: Česká pozice

Ve svém článku Všimněme si, svět funguje i bez EU. Přišel čas pacifické oblasti! popisoval spolupracovník ČESKÉ POZICE Bohumil J. Studýnka trend, který lze vypozorovat od druhé poloviny osmdesátých let – totiž že těžiště světového ekonomického vývoje se přesouvá z atlantické do pacifické oblasti. Důležitou roli v tom dnes hraje Asijsko-pacifické hospodářské společenství (APEC), jehož součástí je i Jižní Korea. V následujícím textu se podrobněji věnuje úspěšnému počínání této země ve světové ekonomice.

Asijsko-pacifické hospodářské společenství (APEC) dnes zahrnuje téměř vše, co v uplynulých čtyřiceti letech světu přinášelo dynamiku, ať už bipolárnímu nebo dnešnímu zmateně polárnímu. V bipolárním mocenskopolitickém světě to byl vztah USA a SSSR, za kterým se dříve v pozadí a nyní v popředí tyčila Čína. Sedmdesátá léta minulého století stavěla ekonomický růst na provozování tří „světových lokomotiv“ – USA, Spolkové republice Německo a Japonsku. Pro 80. léta byli symptomatičtí „čtyři asijští tygři“ – Jižní Korea, Tchaj-wan, Singapur a Hongkong.

Z nich se pak nejdominantnějším symbolem ekonomického a společenského růstu stala dnešní Jižní Korea. Skromně, bez plýtvání, bez většího hluku a publicity, o to více překvapující svojí silou a robustností přítomnosti ve světě (včetně České republiky a nejen v automobilovém průmyslu).

Není dnes ve spektru vyspělých technologií snad žádná, kterou by tato země neměla osvojenu a nehrála v ní významnou roli. Ať už jde o vesmírné technologie, jadernou energetiku, výrobu špičkových elektronických zařízení či o sofistikovaný (nejen) letecký zbrojní průmysl, stavbu lodí, vyspělé hutnictví, ocelářství, telekomunikace, chemický průmysl. Země se uživí sama vlastní potravinářskou produkcí, pílí a zodpovědností.

„Západní“ problémy

Stát s témeř 50milionovou populací a vysokou hustotou osídlení (486 osob na kilometr čtvereční) se musí a umí kreativně a efektivně otáčet. Podíl ekonomicky činného obyvatelstva činí 60,5 procenta. Vyspělost ekonomiky je demonstrována i klasickým postindustriálním rozdělením do sektorů zaměstnanosti:

Vernisáž

Vysoké tvůrčí angažovanosti obyvatel odpovídá i relativně nízká míra nezaměstnanosti 3,4 procenta (prakticky na úrovni obvyklé západní „skutečné nuly“). Korejské obyvatelstvo je z 83 procent urbánního typu.

Tamní společnost je zatížena i adekvátními „západními“ problémy s nízkou porodností a stárnutím obyvatel. Se statisticky jednou z nejvyšších délek předpokládaného dožití (79,3 roku) a nízkou porodností (1,23 dítěte na jednu ženu) je ekonomika nikoliv nepodobně v pasti problémů důchodového systému. Řeší je ale produktivitou i úsilím a intenzivní ekonomickou činností. Nikoliv bědováním a alibismem elit hospodářské politiky a jednoduchým myšlením plošného zařezávání důchodů.

Součást elity

Etnicky a národnostně je země téměř homogenní (s výjimkou zhruba 30 tisíc Číňanů). Nemá potíže s imigrací legální ani ilegální a může se soustředit na svůj autentický rozvoj. Nemá ani náboženské problémy – nejvíce věřících je křesťanů 26,3procenta celkové populace (19,7 procenta protestanti a 6,6 procenta katolíků). Pacifističtí buddhisté tvoří 23,2 procenta obyvatelstva; bez víry je 49,3 procenta.

Země s hrubým domácím produktem ve výši 1,574 bilionu dolarů je na 12. místě ve světovém žebříčku podle parity kupní síly a 14. v nominálním kurzovém přepočtu. V roce 2011 vykázala tempo růstu HDP zhruba 3,6 procenta; s průměrným HDP 32 100 dolarů na jedince obsadila 40. místo na světě. Státní rozpočet v roce 2011 byl přebytkový ve výši 2,3 procenta HDP. Veřejný dluh obnášel pouze 33,6 procenta hrubého domácího produktu, míra inflace činila čtyři procenta.

Devizové a zlaté rezervy – deváté nejvyšší na světě – představují ekvivalent 306,4 miliardy dolarůJižní Korea je součástí elitních světových ekonomických skupin – kromě G20 je také členem OECD (kde je citována jako průmyslově nejvyspělejší člen vůbec). V pacifické kooperaci APEC je aktivním zakládajícím členem. Ekonomika je mimořádně zainteresovaná na mezinárodní výměně a efektivní dělbě práce – v celosvětovém exportu je šestá, v importu pak desátá absolutně nejvýkonnější.

Korejský ekonomický zázrak v multinásobcích procent se odehrával od počátku 60. let. Z ruin korejské války se země kombinací řízeného státního kapitalismu a podporou exportu (zprvu zaměstnanecky náročných lehkých průmyslových odvětví) postupně přesunula až k dnešní charakteristice značně liberalizované úspěšné tržní ekonomiky špičkové ve všech oborech. Nastoupila podpora těžkého průmyslu, chemie, elektroniky a automobilní produkce.

Vývoj ovšem nebyl bez problémů. Asijskou měnovou krizi let 1997 až 1998 země řešila s pomocí Mezinárodního měnového fondu – věcně, operativně, bez nářků a otálení. Devizové a zlaté rezervy – deváté nejvyšší na světě – představují ekvivalent 306,4 miliardy dolarů. Korejská měna won (KRW) je velmi kurzově vyvážená vůči USD zhruba okolo úrovně 1000 wonů za dolar.

Žádné snění

V mezinárodní ekonomické výměně a spolupráci Jižní Koreje tvoří jádro pacifická oblast, zejména obchod s USA. Nově se opírá o dohodu o volném obchodu mezi oběma státy s účinností od letošního 15. března. Podobné dohody vyjednává země s Novým Zélandem a Kanadou.

Na bázi dohody o volném obchodu z loňského července se uskutečňuje i výměna s EU. Jižní Korea je pro unii osmým nejvýznamnějším obchodním partnerem. Naopak EU je druhým největším pro Koreu.

Prioritou rozvoje ekonomiky a společnosti země je vzdělávání (zejména podpora státu až do výukové délky 16 školních let), výzkum a vývoj technologií. Opět jsou to známé kosmické technologie, robotika, biotechnologie, genetika, farmaceutický průmysl a další. Přímé zahraniční investice a jejich podpora nejsou objevem od včerejška. Požívají dlouhodobé podpory vlády.

Jižní Korea je a bude jedním z klíčových hráčů a objektivních činitelů dalšího rozvoje ekonomické oblasti takzvaného pacifického lemu s aktivním využíváním všech možností kooperace s evropskými státy. V APEC ani v Jižní Koreji není prostor ani čas na dekadenci a sebelitování. A už vůbec ne na odkládání řešení fatálních problémů či snad nějaké bájné snění.

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...