Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Na ČSSD dopadl Rathův granát: Žádný úplatek, ale peníze na volby?

  9:41

Sociální demokraté možná litují toho, že jejich někdejší řečnické beranidlo a bývalý hejtman ve sněmovně vůbec otevřel pusu.

David Rath během svého projevu před poslanci uvedl zásadní a dosud neznámou věc. V policejním spisu jsou prý zmiňovány „peníze na volby, financování voleb“. foto: © ČTK, ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Sociální demokraté možná litují toho, že jejich někdejší řečnické beranidlo David Rath v úterý 5. června ve sněmovně vůbec otevřel pusu. Bývalý hejtman totiž během své řeči před poslanci uvedl zásadní a dosud neznámou věc: v policejním spisu jsou prý zmiňovány „peníze na volby, financování voleb“.

Z Rathových slov nepřímo vyplývá, že sedm milionů korun, s nimiž byl poslanec zadržen, nemusely být úplatkem pro něho, ale určitým „darem“ pro stranu. Teprve teď pro ČSSD může začít opravdová „legrace“.

O Rathově vystoupení v Poslanecké sněmovně píšeme také v článku:David Rath byl na svůj projev pečlivě připraven

Co přesně David Rath o financování voleb ČSSD řekl?

„Druhá věc, oč orgány činné v trestním řízení opírají mé obvinění, říkají – a vy asi čekáte na odpověď na tuto otázku – vzal David Rath úplatek? Já tvrdím, že nevzal. Když se podíváte do těch materiálů, které máme k dispozici jako torzo spisu, to je několik tisíc stran různých rádoby odposlechů a dalších věcí, všechno neúplné, nekompletní, vykuchané, tak i v tomto nekompletním torzu spisu naopak najdete spoustu vět a slov o tom, že peníze na volby, financování voleb. To tam najdete. Já to tady říkám proto, protože z těchto materiálů samozřejmě, protože to je tisíc stran, unikají a budou unikat různé pasáže. Tak je lepší, aby to zaznělo tady teď v tuto chvíli, a dál to komentovat nebudu. Ale trvám na tom, že David Rath úplatek nevzal!“

Pokud by se ukázalo, že šlo o peníze do stranické pokladny, pro hlavní opoziční stranu by to byl obrovský problém se zničujícími účinky. Ještě nedávno radostné vyhlídky na blížící se několikery volby a teď obavy, aby Rathova slova o jejich financování nesrazila šance oranžových na úspěch mnohem razantněji a hlouběji než samotná kauza bývalého středočeského hejtmana.

Pokud by se ukázalo, že šlo o peníze do stranické pokladny, pro hlavní opoziční stranu by to byl obrovský problém se zničujícími účinkyDruhou možností může být, že se Rath snažil sociální demokraty postrašit před hlasováním o jeho vydání k trestnímu stíhání a naznačit, že by s sebou mohl ve svých výpovědích při vyšetřování stáhnout další straníky. Tak by se dala interpretovat třeba tato jeho slova: „Tak je lepší, aby to zaznělo tady teď v tuto chvíli, a dál to komentovat nebudu. Ale trvám na tom, že David Rath úplatek nevzal!“

Ještě jinak to vidí místopředseda strany a prezidentský kandidát ČSSD Jiří Dienstbier. ČESKÉ POZICI řekl, že Rathova slova nevnímá jako výhružku, ale jako jeho upozornění na skutečnost, že ve spisu se místy fabuluje a jsou v něm určité mezery. „Nemá cenu nad tím nyní dělat závěry. Spis jsem ale neviděl a nečetl, takže bych to nerad hodnotil,“ řekl senátor Dienstbier.

Rathův zastánce Paroubek

Po celou dobu od Rathova zatčení se ho zastává jeho bývalý nadřízený z ČSSD Jiří Paroubek, který dnes vede novou stranu Národní socialisté – levice 21. století (NS-LEV21). Na Paroubkově webu VašeVěc.cz bylo v uplynulých týdnech publikováno několik článků, které Ratha líčily jako politického vězně a mučedníka a kritizovaly ČSSD za to, že svého poslance hodila přes palubu. Paroubek se Ratha zastal i v úterý ve sněmovně.

Nezapomínejme, že to byl právě někdejší premiér Paroubek, který Ratha vytáhl v roce 2005 z pozice prezidenta České lékařské komory do vysoké politiky – přímo do vlády a funkce ministra zdravotnictví. Právě tehdy začala Rathova „oranžová“ mise, která skončila letos v květnu. V roce 2008 Rath pod Paroubkovým vedením dosáhl v krajských volbách výrazného úspěchu – do té doby v především pravicově orientovaném Středočeském kraji Rath uspěl a stal se hejtmanem. Rath byl jedním z Paroubkových trumfů, oba byli výraznými rétory a tvořili jakousi údernou pěst ČSSD.

Po výrazném úspěchu v regionálních volbách před čtyřmi lety se zdálo, že v roce 2010 Paroubkova sociální demokracie míří k jasnému vítězství ve volbách do sněmovny. Leč nepodařilo se a Paroubka to sfouklo z velké politiky. Vzpomenete si však na tehdejší masivní oranžovou kampaň? Ta musela přijít na pěkný balík peněz. Nechme však raději spekulací, že by se nyní Paroubek zastával (kromě lidského hlediska) Ratha i kvůli obavám, že by nyní mohly vyjít na povrch nějaké nekalosti okolo financování ČSSD (z doby jeho vedení) prostřednictvím podezřelých krajských zdrojů.