Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Na britské univerzity zamíří Brazilci, aby vystřídali domácí studenty

Evropa

  8:38

Brazilská vláda chce do deseti tisíc svých studentů investovat 18 700 liber ročně, aby získali ve Velké Británii špičkové vzdělání.

University of Cambridge je druhou nejstarší univerzitou na britských ostrovech a synonymem kvality vzdělávacího systému. Naboří jej přílišné spoléhání na peníze studentů ze zámoří? foto: © Wikipedia, McAnt / Creative CommonsČeská pozice

Chybějící studenty, kteří by platili tučné školné, poptávají ve Velké Británii. Minulý měsíc proto odletěl do Brazílie státní tajemník pro vysoké školství David Willetts, aby zaplnil finanční díru vzniklou po státních škrtech v dotacích na studenty. Cílem jeho cesty bylo zlákat ke studiu asi deset tisíc Brazilců. „Brazilská vláda chystá poskytnout 18 700 liber na jednoho studenta za devět měsíců výuky,“ uvedl v neděli list The Guardian.

Británie hledá 5,4miliardový výpadek ve financování svých univerzitAsociace univerzit ve Spojeném království prý tuto iniciativu vítá, neboť slibuje „bohaté odměny“ a světovou soutěž. Koaliční vláda zkrátila příspěvky na vysoké školy o 200 milionů liber (5,4 miliardy korun), což je de facto ztráta zhruba 24 tisíc studijních míst v následujících dvou letech pro zájemce z ostrovů, ale i z Evropské unie.

Cizinci nejsou dojné krávy...

Stále větší závislost britských univerzit na zámořských studentech kritici pranýřují. „Vyšší vzdělávání v Británii sice z lidí, kteří přicházejí ze zahraničí, ohromně těží, ale vláda by neměla užívat zámořské studenty jako dojné krávy, které ji vytáhnou z vlastních potíží ve financování školství,“ míní Sally Huntová, šéfka univerzitní unie (UCU).

Stínový ministr pro univerzity Gareth Thomas (Labouristická strana) považuje Willettsovu cestu za „zoufalý tah“. Podle něj by se rodiny 24 tisíc domácích studentů, kteří se nedostanou na školu, měli premiéra Davida Camerona a státního tajemníka Willettse ptát, zda britský kabinet volí ty správné priority.

V Brazílii se naopak ozývá opatrná chvála, protože čím dál významnější ekonomika Latinské Ameriky nemá ve světovém žebříčku univerzit dle Timesů až do 200. příčky žádného zástupce. Ale jen prozatím, chce se dodat.