Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Mzdy v Česku rychle rostou. Firmy nemají lidi

  14:48
Na rychlý růst platů, které rostou nejrychleji od předkrizového roku 2008, tlačí nedostatek pracovních sil i elektronická evidence tržeb a letošní navýšení minimální mzdy. Dostáváme se do stavu, na který jsou ekonomové zvyklí: pokud je nezaměstnanost dlouhodobě nízká, následuje razantní nárůst mezd.
Finance - ilustrační foto

Finance - ilustrační foto foto: MAFRA - Tomáš Krist

V Česku rostou mzdy nejrychleji od předkrizového roku 2008. Meziročně vzrostla průměrná mzda o 5,3 procenta na 27 889 korun; bez inflace by nárůst činil 2,8 procenta.

Česká ekonomika tak těží z rekordně nízké nezaměstnanosti, která je dokonce nejnižší v celé Evropské unii (podle Eurostatu bylo v dubnu bez práce jen 3,2 procenta práceschopných Čechů, průměr EU činil 7,8 procenta).

Podle ekonomů na začátku června zveřejněná čísla o platovém růstu odrážejí skutečný stav českého hospodářství. „Konečně se dostáváme do stavu, na který jsou ekonomové zvyklí. Tedy že pokud je nezaměstnanost dlouhodobě nízká, odpovídá tomu pozdější razantní nárůst mezd. Jejich dosavadní růst byl v Česku slušný, ale nad pětiprocentní hranicí je konečně v souladu s celkovým stavem ekonomiky,“ řekl LN analytik České spořitelny Michal Skořepa.

Trh práce se zvolna přehřívá

Podle odborníků to však znamená, že se trh práce zvolna přehřívá. Jinými slovy, firmy nejsou s to najít vhodné zaměstnance, a musejí proto zvyšovat nabízené platové ohodnocení. Ostatně v Česku je z celé EU nejvyšší i podíl volných pracovních míst vůči jejich celkovému počtu. Podle průzkumů tak má problém najít vhodné lidi čtvrtina až třetina tuzemských firem.

„Asi 12 procent ze zaměstnaných lidí, tedy přibližně 520 tisíc lidí, nyní velmi aktivně zkouší hledat lepší práci. Finance jsou jedním z nejsilnějších motivů.“

Že jsou vysoce žádaným zbožím, si uvědomují i samotní zaměstnanci. „Asi 12 procent ze zaměstnaných lidí, tedy přibližně 520 tisíc lidí, nyní velmi aktivně zkouší hledat lepší práci. Finance jsou jedním z nejsilnějších motivů,“ říká Tomáš Ervín Dombrovský ze společnosti LMC, která vyvíjí portály Jobs.cz nebo Práce. cz. „Více než polovina z nich chce mzdu vyšší o 30 procent než v současnosti.“ I podle nedávného průzkumu LMC by motivem ke změně místa byla vyšší mzda pro 82 procent dotázaných.

„Stále více firem z průmyslu označuje nedostatek pracovní síly jako bariéru svého dalšího růstu. Teď to bylo asi 26 nebo 27 procent průmyslových firem,“ uvedl Jakub Seidler, hlavní ekonom ING Bank.

Platy přitom teď rostou rychleji v menších firmách než ve velkých podnicích. „Velké firmy mají lepší prostředky nabrat zbylou pracovní sílu, která na trhu ještě je. Malé firmy se to ale snaží dohánět rychlejším růstem nabízených mezd,“ vysvětluje Sobíšek.

Podobným tempem jako průměrná mzda roste i medián neboli střední mzda v ekonomice. Ta více odráží platové podmínky podprůměrně placených zaměstnání. Medián meziročně vzrostl o 5,2 procenta na 23 704 korun. Jinými slovy, poptávka po kvalifikovaných i nekvalifikovaných pracovnících je stále vysoká.

Pohostinství rostlo díky EET

Nejrychleji přitom rostly mzdy v oblasti ubytování a pohostinství, kde si zaměstnanci polepšili o 11,8 procenta na 16 854 korun. „Souvisí to se zavedením EET. Teď už firmy musí oficiálně zveřejňovat tržby. Pravděpodobně tak nelze vyplácet zaměstnance tak snadno načerno,“ soudí ekonom Seidler.

Vliv má i růst minimální mzdy. Ta se od letoška zvýšila z původních 9900 korun na 11 tisíc korun. I přes vysoký nárůst ale zůstává průměrná mzda v pohostinství nejnižší ze všech odvětví a odpovídá asi 60 procentům průměrné mzdy.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!