Lidovky.cz

Myšlenka ostravské megauniverzity je ohrožena

Evropa

  23:02

Rektor Vysoké školy báňské zaslal akademikům dopis, v němž píše, že spojení s Ostravskou univerzitou „není a nebude na pořadu dne“.

Spojení obou ostravských univerzit by přineslo i otázku, jaký by byl název nové školy. foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro CanuČeská pozice

Aktualizováno. Měla to být po pražské Univerzitě Karlově a Masarykově univerzitě v Brně třetí největší vysoká škola v České republice. Ostravská protiváha. Před více než dvěma roky, za situace, kdy premiér Petr Nečas ohlásil, že v Česku bude „pět výzkumných univerzit“, začaly Ostravská univerzita a Vysoká škola báňská vyjednávat o možné fúzi. Z šesti fakult Ostravské univerzity a sedmi Vysoké školy báňské by vznikla mamutí instituce, jež by měla asi 35 tisíc studentů.

Nyní – na základě dotazníkového šetření mezi akademiky Vysoké školy báňské – je zřejmé, že sloučení obou ostravských škol je ohroženo. Proti je totiž 71 procent respondentů z této univerzity. Informuje o tom v dopise akademické obci rektor Vysoké školy báňské Ivo Vondrák. Autenticitu dotyčného listu, který má ČESKÁ POZICE k dispozici, Vondrák redakci potvrdil.

„Nezakrývám, že možnost integrovat naše dvě univerzity jsem považoval za velmi důležitou v situaci, kdy se hovořilo o kategorizaci univerzit na výzkumné a nevýzkumné a kdy i prostý součet mohl představovat významnou devizu. Tento důvod již jednoznačně pominul,“ uvádí Vondrák v dopisu. Reforma vysokého školství totiž původně počítala s omezeným počtem výzkumných univerzit jako celků, připravovaná novela vysokoškolského zákona už s tím však nepočítá. Navíc se báňská univerzita cítí výzkumně a výkonnostně silnější než přede dvěma roky.

„V současné době je ze strany naší univerzity definován jednoznačný požadavek zachování nástupnictví Vysoké školy báňské jako podmínka možné integrace. Doposavad jsme ze strany Ostravské univerzity neslyšeli kladného vyjádření k této podmínce,“ píše akademikům Vondrák, jenž chystá v nejbližších dnech jednání s akademickým senátem, jak situaci řešit. Jako cestu vidí „hlubší spolupráci“ s Ostravskou univerzitou a sbližování oborů zezdola. Nicméně rektor Vondrák také píše: „Jednoznačně jsem však toho názoru, že samotná integrace ve smyslu spojení našich dvou univerzit nyní již není a ani v následujících letech nebude na pořadu dne.“

Rektor Močkoř: Dotazníkové šetření je zavádějící

Jiří Močkoř, rektor Ostravské univerzity, ve čtvrtek agentuře ČTK sdělil, že by obě samostatně působící školy „po sloučení lépe obstály ve středoevropské konkurenci“. Svůj názor nám zopakoval i v pátek. „Dotazníkové šetření u kolegů na Vysoké škole báňské vnímám jako problematické, extrémně zavádějící. Na Ostravské univerzitě jsme odmítli jakékoliv dotazníky. Považuji za rozumné počkat na výsledky a výstupy projektu, který by měl do konce roku posoudit budoucí akademický profil školy,“ řekl ČESKÉ POZICI Močkoř.

Náměstek ministra Jiří Nantl: Osobně bych se přimlouval za zklidnění emocíPodle něj je předčasné zjišťovat mínění k věci, o které bude více jasno až koncem roku 2013. Naopak Vondrák nechce vynakládat další úsilí a prostředky na něco, k čemu není na škole opora a vůle.

Sbližování obou univerzit mělo a má podporu ministerstva školství, jež spustilo projekt zkoumající reálnost zamýšlených kroků. Samotné kroky integrace – jako nástupnictví nebo jméno školy – ještě nebyly na pořadu dne. „Osobně bych se přimlouval za zklidnění emocí, i když blížící se volba rektora na Vysoké škole báňské je může jitřit,“ řekl ČESKÉ POZICI první náměstek ministra Jiří Nantl.

Aktualizace. „Určitě mohu slíbit, že se na mém postoji před a po volbách nic nezmění, naopak tímto výrokem více než půl roku před volbami jsem chtěl zabránit případným spekulacím ohledně možné změny postoje vedení univerzity,“ reagoval rektor Vondrák.

Sbližování, anebo forma připojení?

Ani jeden z univerzitních šéfů v minulosti nezastíral, že se rýsují i nevýhody fúze. A přijdou stěžejní otázky: Jak by bylo vyřešeno nástupnictví? Jaký název by nejlépe vystihoval novou školu? Jak by došlo k reorganizaci fakult, děkanátů? I k takovým tématům je akademická obec dosti citlivá. Navíc univerzity jsou příjemci miliardových dotací Evropské unie na výzkumné projekty, takže jejich hypotetický převod na novou megauniverzitu by nemusel být úplně lehký.

„Integrace v našem pojetí je dobrovolný proces, který vyžaduje kvalifikovaný souhlas akademických obcí, případně jejich hlavních reprezentantů, akademických senátů. Získat tento souhlas bude jistě nesnadný proces,“ uvedl v lednu Močkoř.

Nyní je evidentní, že starší, větší a tradičnější Vysoká škola báňská se cítí také silnější. Navíc má větší výzkumný výkon. Agentura ČTK uvedla, že by dle rektora Vondráka bylo logičtější, kdyby se Ostravská univerzita „připojila, než sloučila“. Takovou variantu však rektor Ostravské univerzity Močkoř odmítá: „Obě školy vykazují analogické výkonové a kvalitativní ukazatele a současně výrazně zaostávají za konkurenčními vysokými školami. Podřizovat se vysoké škole, která má stejné nevýhodné postavení, by bylo zcela nesmyslné,“ reagoval pro ČTK Močkoř.

Podle informací ČESKÉ POZICE se napjatou situací bude v nejbližších dnech zabývat ministerstvo školství. Nic jiného mu ani nezbývá: v běhu do konce roku 2013 je totiž rozvojový projekt na „sbližování škol“.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.