Lidovky.cz

Myšák Gallery: Nejdražší byt v Praze, Roman Janoušek a spol.

  12:22

Luxusní mezonet nacházející se v komplexu Gallery Myšák v centru města nebyl ve skutečnosti až tak drahý. Ale kdo v něm bydlí?

Za luxusní mezonetovou rezidenci ve Františkánské zahradě zaplatil vlastník daleko méně, než se předpokládalo. foto: ČESKÁ POZICEČeská pozice

Praha je jen trochu větší vesnice. Stále se vynořují tatáž jména. Vezměme si komplex Myšák Gallery v centru Prahy, ve Vodičkově ulici. Minulý pátek zveřejnily Lidové noviny zprávu, že byl prodán jeden z nejdražších bytů v Praze, který se nabízel volně na trhu. Tento apartmán se nachází v Residenci Františkánská zahrada, která je součástí Myšák Gallery. Okamžitě se objevily spekulace, kolik luxusní bydlení stálo a kdo je jeho skutečným majitelem. ČESKÁ POZICE se pokusila vypátrat další informace, které by doplnily chybějící kamínky v mozaice.

Začněme představením kupců sedmipokojového mezonetového bytu o velikosti bezmála 300 metrů čtverečních, jehož součástí je i relaxační centrum. Od akciové společnosti Gallery Myšák koupila nemovitost v červnu loňského roku společnost TZ Praha. Po půl roce se ale majetku zbavila a těsně před koncem loňského roku se novým vlastníkem stala firma Eukaryota.

Skutečná kupní cena bytu se odhadovaným 90 milionům ani zdaleka nepřiblížila, firmu Eukaryota přišel na 56 milionů.

Od roku 2007, kdy byl komplex Myšák Gallery dokončen, se v médiích objevovaly zprávy o tom, že je k mání nejdražší byt v Praze, jehož potenciální kupec si musí připravit zhruba 75 milionů korun plus DPH. Celkově tedy přibližně 90 milionů korun. Jenže z kupní smlouvy, jejíž kopii má ČESKÁ POZICE k dispozici, vyplývá, že skutečná kupní cena zmíněného bytu se odhadům ani zdaleka nepřiblížila. Společnost TZ Praha zaplatila za rezidenci včetně garáže 42 milionů, dohromady s DPH 49,6 milionu korun. Eukaryota se v kupní smlouvě zavázala, že firmě TZ Praha zaplatí 44,8 milionu korun, po započtení DPH ji nemovitost stála 56 milionů.

Na peníze žádný spěch

Z listin, které jsou zveřejněné v internetovém obchodním rejstříku, lze vyčíst, že společnosti TZ Praha půjčila v době pořízení bytu ve Františkánské zahradě úvěr na nemovitost odpovídající ceně apartmánu firma J&T Private Equity. Když TZ Praha byt prodávala, na peníze nijak nepospíchala. Ve smlouvě s Eukaryotou je uvedeno, že kupující uhradí cenu prodávající straně do šesti měsíců od podpisu kontraktu. Vlastníkem bytu se ale Eukaryota stala ke dni, kdy byl doručen návrh na vklad katastrálnímu úřadu.      

TZ Praha založili v roce 2004 Dana Rudolfová a Rudolf Rudolf. V internetovém katalogu firem je uvedeno, že společnost sídlící na Praze 4 poskytuje levné ubytování. Internetové stránky TZ Praha jsou ale v současné době mimo provoz. V listinách z loňského roku, které jsou uloženy v obchodním rejstříku, je místo Rudolfových jako jediný akcionář společnosti uvedena firma Proroyal LLC sídlící v USA. Ta v Česku ovládá ještě akciovou společnost Harengil.

Právě Harengil je jedním z pojítek mezi původním a současným vlastníkem bytu ve Františkánské zahradě. Harengil sídlí na stejné žižkovské adrese jako Eukaryota. Členka představenstva Eukaryoty, Petra Janáková, je na svých osmadvacet let skutečně pilná – podle Lidových novin působí ve vedení dalších 145 (!) společností. A jednou z nich je i Harengil, v níž je členkou dozorčí rady. V další firmě, Vespasianus, zase figuruje jako členka představenstva, jeho předsedou je Tomáš Bílek, který je zároveň předsedou představenstva ve společnosti TZ Praha.

ČESKÁ POZICE již dříve uvedla, že předsedou a členem dozorčí rady Eukaryoty jsou podle obchodního rejstříku lidé ze známé investiční společnosti Natland Group, jejíž zájmy jsou široce rozkročeny od investic do fotbalu jako v případě pražské Slavie, přes realitní byznys až po Pražské služby. Konkrétně jde o Tomáše Rašku, výkonného partnera Natland Group, a jeho kolegu Jana Koťátka. Natland Group mimo jiné vlastní společnost Prominecon, někdejší Navatyp. Objevují se spekulace, že k Navatypu měli blízko pražští „kmotři“ ODS Tomáš Hrdlička a Roman Janoušek.

Je kupcem Roman Janoušek?

Ale zpět k luxusnímu bytu ve Františkánské zahradě. Výše zmíněné indicie nasvědčují tomu, že apartmán se během půl roku přeprodal v rámci jedné – přiznejme, že značně rozvětvené – skupiny. Kdo ale skutečně obývá exkluzivní mezonet v centru Prahy? Internetový server motejlek.com zveřejnil, že byt koupila jedna ze společností kontrolovaná Romanem Janouškem, šedou eminencí pražského byznysu a lobbingu.

„Tento muž byl v letech 2002 až 2010, tedy v době primátorování Pavla Béma, skutečným vládcem hlavního města Prahy. Byl také ,spoluzakladatelem‘ Věcí veřejných,“ píše motejlek.com. Zůstává otázkou, na základě jakých nezpochybnitelných důkazů server informaci uvedl. Faktem je, že „profláknutých“ jmen, která se točí okolo Myšák Gallery a mohla by si dovolit byt v rezidenci, je více. V komplexu je možné zahlednout některé členy z party politiků, byznysmenů a lobbistů, která s Mirkem Topolánkem a Markem Dalíkem zavítala před dvěma lety do italského Monte Argentaria. V Itálii se tehdy mihl i Roman Janoušek.

Z výpisu z katastru nemovitostí vyplývá, že tři byty v komplexu Františkánská zahrada koupila i společnost Medea Kultur, mezi jejíž spoluzakladatele patřil také Janoušek. Ten sice oficiálně ve vlastnických strukturách firmy již nefiguruje, nicméně je s ní stále spojován. Dle kupní smlouvy firma za rezidence zaplatila přes padesát milionů korun. Zdroj ČESKÉ POZICE uvádí, že jedinou podmínkou uzavření transakce bylo, že správu objektu Myšák Gallery bude vykonávat agentura ABL, jejímž zakladatelem a vlastníkem byl Vít Bárta. No neříkali jsme, že Praha je ve skutečnosti dědinou? 

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.