Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Může se EU stát ve 3. tisíciletí školou demokracie?

Slabost EU jako identitotvorné instituce je nejnebezpečnějším aspektem krize její autority – je spíše vnímaná, že identitu ohrožuje. Přistoupení postkomunistických zemí navíc ukázalo zastaralost učebního programu staré Evropy. Jeho aktualizace se nepodařila, a loajalita občanů k EU začala upadat.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

15. 8. 2016 7:26
To je ale stupidní otázka.

Ovšem typická pro naše novináře. Je to totiž totéž, jako kdyby jste se zeptali lidí v době Přemyslovských knížat zda budou v Českých zemích někdy vládnout Lucemburkové, zda bude bitva na Bílé hoře nebo zda vznikne ČSR.

0 0
možnosti
JH

J. Hanzlík

10. 8. 2016 15:25
Neutralita jako cesta k evropské škole demokracie?

Pánové, Čech, Křivan a Urbanec, které uctivě zdravím, rozvířili velice výživnou diskusi. Nevyčítejme Švýcarům jejich “praktiky”, které jim zajišťují výlučné postavení! Je to strategie geniální a spočívá v neutralitě malého subjektu, který je systémovým a respektovaným výdobytkem naší civilizace. Předpokladem je vyspělost švýcarského obyvatelstva jednotlivých kantonů, kterému se jeho historické postavení vrylo do struktury tradic a zvyklostí.

To se ovšem o našem stavu národní mysli, usoužené ideologickými klystýry, říci nedá. Pozice absolutních požadavků eticko-husitských, kombinované materiálním živočichopisem s deputátnickou hašteřivostí, nejsou základnou předpokladů pro podobný úspěch. Ale dost legrace!

Švýcarský fenomén funguje na principu absolutní důvěry pro mocenské subjekty, které jdou do “rizika” a jsou nuceni si vypůjčit nebo někam spolehlivě uložit kapitál , aby si jej nepropadlý, nezkonfiskovaný a neznehodnocený, mohly i po konfliktech vyzvednout. A podle toho jak se sk

0 0
možnosti
JH

J. Hanzlík

10. 8. 2016 15:26
Re: Neutralita jako cesta k evropské škole demokracie?

A podle toho jak se skřípavé kolo dějin otočí, vyzvednou si jej třeba vítězní “dědici”, aby potom mohl dál fungovat, třeba v poválečných ekonomikách. Inu je to jedna ze stránek úspěchů naší civilizace a netřeba se zatěžovat marxistickým předsudkem, který kapitál odsuzuje k socialistickému zhodnocení a k diktátu spravedlivého rozdělení všeobecné chudoby.

0 0
možnosti

9. 8. 2016 17:38
Může se stát EU ve 3. tisíciletí školou demokracie?

Nemůže a to z jednoho prostého důvodu. V té době totiž již dávno nebude existovat. Pokud by se přece jen rohodla že se jí stát hodlá, musela by nastoupit do školy demokracie a to do první třídy. V současné době se totiž EU vyznačuje absolutní absencí jakékoliv demokracie. Do učení (školy) by musela jiít do Švýcarska, kterýžto stát lze označit za jeden ze dvou v Evropě, kde efektivně funguje zastupitelská demokracie a to masově podporována naprostou většinou tamních občanů.. Toto je v jakémkoliv jiném evropském státě věcí nevídanou a to zejména proto, že tamní politické a společenské systémy nemají s e skutečnou zastupitelskou demokracií pranic společného. Za demokracii je tam totiž vydávána vláda politických stran a hnutí, nikoliv demos kratos - vláda občanů. A o tom to všechno je.

0 0
možnosti
JK

J. Křivan

9. 8. 2016 18:55
Re: Může se stát EU ve 3. tisíciletí školou demokracie?

Pane Čech, já vím, že jste se ve švýcarském modelu zhlédl. Nelze mu na upřít úspěchy na úrovni kantonů i na celostátní úrovni. Mně se také líbí. Jejich vojenská výchova je vhodná následování. Jenže tak jako Británie bez kolonii zůstala jako kůl v plotě, tak Švýcarsko nebude dlouhodobě schopné tenhle systém ufinancovat bez bankovní diktatury, která umožňuje jíž staletí mytí peněz, včetně těch špinavých. Tohle kromě unikátních geografických, podmínek je rozhodující zdroj švýcarského bohatství. V tomto sektoru si tam na demokracii nikdo nehraje, tam platí držet ústa a krok.

PS. Připočtěte si, že tento sektor umožnil Švýcarům se vyhnout 1WW i 2WW. Kdy naposledy byla tahle země ve válečném vztahu si ani nepamatuji. Tam se zatím národní statky neničí, ale jen rozmnožují.

0 0
možnosti
JH

J. Hanzlík

8. 8. 2016 19:29
Obdiv a součet škod

Ve 3. tisíciletí EU nemusí mít vůbec čas k tomu, aby se tou demokratickou školou mohla stát. Už z hlediska edukačního setrvačně provozuje přinejmenším národně předpojatý dějepis ve vztahu ke křesťanským kořenům naší civilizace, církvi jako historické nositelky gramotnosti a vzdělávání vůbec, ale i vůči sousedům, které dosud nedokázala pojmout do společných dějin Evropy. Západní země mají předstih, který je srovnatelný s marx-leninským přeskokem epoch, a vyučují dějepis přímo zesměšňující vlastní národní dějiny s padělanými dějinami glorifikujícími středomořské oblastí Afriky, viz např. nedávný skandál ve Francii s protestem rodičů žáků.

Klobouk dolů! Dokonalá a brilantní studie Václava Bělohradského je podrobným a působivým filozoficko-levicovým elaborátem, patřícím do dlouhých pohádek z univerzitního prostředí. Aktéři tohoto divadla jsou figurky, které jsou předem oznámkovány rolí přidělenou "vědeckým" marxismem. Cíl je jasný: vysvětlit a potom centrálně řídit! Bohužel nemáme šanci p

0 0
možnosti
JH

J. Hanzlík

8. 8. 2016 19:30
Re: Obdiv a součet škod

Bohužel nemáme šanci předat západním ignorantům naše zkušenosti s praktickými důsledky této výkladové ekvilibristiky.

0 0
možnosti
KP
Neschvalujte všechno na USA a jejich

deficity čehosi. Jak tady dříve zaznělo v jiném článku, mocnosti hájí své zájmy. USA jsou nejvíce vidět, protože jsou ekonomicky a vojensky naráz velmi silné a s pomocí svých ochotných spojenců si prostě mohou dovolit ze všech nejvíc ty své zájmy hájit. Čína je asi jediná, která se dá s NATO pomalu srovnávat, na východě je to jasný dominant, a už nasypává umělé ostrovy, poohlíží se po Africe atd. Nedělejme si iluze, že až se ve světě více etabluje, že bude výrazně jiná. Nebude a s největší pravděpodobností by se výrazně jinak než USA nechoval žádný jiný stát, který by dosáhl tak silného postavení. Politika vždycky bude přitahovat moci chtivé a ješitné osobnosti a my dole to můžeme jenom tlumit, někdy více, někdy méně. České diskuze jsou plné hádek na téma USA-Rusko. Zájem Čechů o přetlačování se je zřejmý, jen nemáme armádu, tak lezeme někomu do zadnice namísto sólo akcí.

0 0
možnosti
ST
Peníze rozdělují

Toužili jsme po Západu, protože jsme příjmově chtěli být na stejné úrovni jako sousední západní země. V.Klaus sliboval, že je doženeme za 4-5 let. Za 26 let se handicapy prakticky nezměnily, pořád jsou Němci a Rakušané o 3-4 délky vpředu. Toho využívají populisté-národovci a komunisté, kteří k rozdílům mezi Západem a Východem hodně přispívají, ale nejvíc o tyto rozdíly pečuje Západ, protože pro tamní obyvatelstvo je nepředstavitelné, že by se mělo hůř než lidé na Východě.

0 0
možnosti
A

Adamzdenek

8. 8. 2016 9:19
Re: Peníze rozdělují

V 89tém my bylo 12, ale co si pamatuji, tak my jsme po penězích zase tak netoužili. Toužili jsme po tom, abychom mohli cestovat, neučit se ve škole debilní občanku (kterou nás učila učitelka, která se nás ptala jestli rodiče neposlouchají nepřátelské vysílačky), toužili jsme po tom, aby to tady nebyla šedivá myší díra se samejma panelákam, aby člověk mohl pracovat a nemusel posedávat na schůzích, ........

Tužba po penězích byla důsledkém normalizace, která se snažila dostat z lidí srdce, a když se dnes dívám na uvažování části čechů, tak se jí to celkem podařilo.

0 0
možnosti
T

Tatana

8. 8. 2016 0:53
Zrovna dnes dal Junker rozhovor německé TV

Především si musíme uvědomit, že je úplně jedno, jak vidíme EU my, důležité je, jak vidí ona očima Junkera nás.

A on to vidí tak, že si EU uloupla kus Evropy s úplně blbým obyvatelstvem a bezcennou ekonomikou, aby ji pozvedla do své nebeské výše, leč to blbé obyvatelstvo si v Maďarsku a na Slovensku dovolilo zvolit lidi, kteří se bouří všeobjímající elitě světa, tudíž je nutno s nimi zamést.

Zároveň VB sice z EU vystupuje, ale VB poskytuje EU stovky kvalifikovaných nenahraditelných spolupracovníků, jejichž služeb se nelze vzdát.

0 0
možnosti
A

Adamzdenek

8. 8. 2016 9:21
Re: Zrovna dnes dal Junker rozhovor německé TV

Také si říkám, že EU udělala chybu, když přijala postkomunistické země. My potřebujeme asi tak ještě 50 let, aby se z nás stali normální sebevédomí, pracovitý, poctivý a svobodomyslný lidi.

0 0
možnosti
M

Mir

7. 8. 2016 11:54
Nevhodné snění, časy se mění

To, co bylo pokrokem po 2. sv. válce a z čeho dnes Evropa čerpá - demilitarizace Německa ( amerikofóbní autore )

a vznik EHS, přerostl do obludné babylónské věže EU s deficitem demokracie a bez jasných rozhodovacích a

dohadovacích procesů. Zbourat a odejít, dokud ještě evropské státy aspoň trochu významné místo ve světové

politice a ekonomice mají. Evropská komise si přisvojila příliš mnoho pravomocí ( články 3 - 6 smlouvy o EU ),

které se musí vrátit jednotlivým státům. Ty budou jednat na principu suverenity a uzavírat aliance ve svých

vlastních zájmech. Viszegadská čtyřka posílená o další středoevropské země by mohla být vhodným vzorem.

A vy tam na jihu si vyjezte, co jste si nadrobili ( kampak se poděl Fiat a Lamborghini na světovém trhu ? ) a

neplakejte nad austernity.

0 0
možnosti
M

Mir

7. 8. 2016 12:11
Re: Nevhodné snění, časy se mění

Ještě dodám přehledný odkaz na pravomoci EU ( všimněte si především vymezení tzv. sdílených pravomocí )

http://ec.europa.eu/citizens-initiative/public/competences/faq?lg=cs

Vlády jednotlivých států sice v Radě EU a Evropské radě ( dodnes se mi ty 2 pojmy pletou ) mohou teoreticky

mnohé ovlivnit. Jenže jednak musí svádět boje na vnitropolitické scéně, jednak jsou profesionálními byrokraty ve

výborech EK dřív či později udolány.

Tak, doufám, že jsem aspoň trochu udělal pokrok v porozumění EU a nějaký diskutér zase neoznačí můj

příspěvek za stupidní :-)

0 0
možnosti
Z

Zk

7. 8. 2016 11:05
Evropa se bez velkých vyprávění neobejde

Pokud prof. Bělohradský hovoří o evropské škole, pak je třeba dodat, že škola je v první řadě místem, kde dochází k předávání kulturního dědictví. Právě to si ale Evropa zakázala: evropanství se smrsklo na záměrně vágní pojem zhruba označující záruky volného pohybu zboží, osob a kapitálu, toleranci odlišného a odpor k násilným řešením sporů. Jakákoli hlubší a kulturně závaznější definice by totiž smrděla identitou a identita dle dnešních evropských elit zase smrdí Osvětimí. Zbyla nám tedy jen prázdná nádoba procedurálního evropanství, skvěle koexistující s ideologickými dogmaty neoliberalismu (hlavně od Maastrichtu dál) a urputně podemílající zbytky národních solidarit, které by se těmto dogmatům snad ještě mohly částečně postavit na odpor. V každém případě jsem velmi rád, že alespoň někteří "mienkotvorní" intelektuálové už konečně přestali s blouzněním o rhizomech, nomádech a cikánech jen tak se Evropou potulujících, a to ošklivé, protofašistické a metafyzické slovo identita vzali kon

0 0
možnosti
Z

Zk

7. 8. 2016 11:06
Re: Evropa se bez velkých vyprávění neobejde

...vzali konečně na milost.

0 0
možnosti