Lidovky.cz

Musíme o platech rektorů vědět opravdu vše?

  16:39

Veřejné vysoké školy mají zveřejnit odměny rektorů, ale částky za obří odpovědnost to nebudou nejspíš nijak šokující.

Přiznávám, že jsem trochu rozpačitý ze snahy „vydolovat“ z veřejných vysokých škol výši rektorských platů. ČESKÁ POZICE sleduje úsilí studenta práv a místopředsedy České pirátské strany Jakuba Michálka, jenž od listopadu vyžaduje prostřednictvím zákona o svobodném přístupu k informacím (106/1999 Sb.) údaje o mzdách univerzitního managementu – rektora, kvestora či prorektorů.

Jak vyplývá ze čtvrtečního vyjádření ministerstva školství, veřejné vysoké školy – jež to dříve vesměs odmítaly – jsou povinny takové informace poskytnout, neboť mzdy pocházejí z veřejných prostředků.

Potud je vše správně. Nikdo nesmí porušovat zákon. Michálek se o mzdy zajímá pro účely své diplomové práce a chtěl patrně proklepnout fungování slavné „stošestky“. A teď je tu věc druhá: až získá či vysoudí (jako to učinil novinář Tomáš Němeček v případě tajených odměn prezidentského ansámblu) výpisy s přesnými ciframi, co s nimi bude dál? Zůstanou někde vyvěšeny na školním webu a půjdou v příloze do Michálkovy diplomky, anebo je přes Twitter, Facebook či Dropbox vyvěsí Michálek do prostoru, následně do médií, kde si každý prvák přečte, že rektor bere 85 tisíc měsíčně?

Nechci předesílat, ale v zájmu transparentního pirátského experimentování se dá cosi čekat. Ostatně: výměr rektora ČVUT Václava Havlíčka už v PDF představen byl. Myslím také, že se budoucí právník Michálek nedozví nic moc šokujícího; pokud bych měl přidat svůj (snad kvalifikovaný) odhad, tak se budou částky pohybovat ve čtyřech pásmech mezi šedesáti a 130 tisíci korunami měsíčně hrubého, a to bez bonusů. Úspěšní profesoři, zvláště technických škol, si ale vydělávají i víc, nežli je toto rozpětí.

Plat Jeho Magnificence na Facebooku?

A jsme u toho. Jsem pro, aby byly informace tazateli poskytnuty. Má na to právo. Část veřejnosti chce vědět, jak jsou z veřejných peněz odměňováni náměstci, ředitelé státních firem a teď tedy i rektoři. Nicméně mně osobně nepřijde nijak vzrušující představa, že budeme veřejně propírat výplatní pásky Jejich Magnificencí čili doslova „vznešených“ rektorů. Nejde jen o tu racionální stránku věci. Ale i jistý nadhled, úctu ke vznešenému, což se nějak vytrácí.

Možná je to jen staromilecký dojem, ale netěší mne skoro až hysterický zájem o to, kolik kdo bere v Česku. Pokud jsou odměny neadekvátní danému postu, jako tomu bylo u 145tisícového nástupního platu ještě nedostudované ředitelky Jany Machálkové za exministra školství Josefa Dobeše, jak ČESKÁ POZICE zjistila, pak je logický důvod ke zveřejnění. Ano, hlídejme takové excesy.

Vzpomeňme jen, jak Slováky pobouřilo, že si rektor Univerzity Komenského pořídil mercedesPsát ale za každou cenu, že ten a ten bral v březnu 74 tisíc korun, nedělá v našem specifickém prostředí výhradně jen dobrou službu. Bohužel nejsme ve Skandinávii, kde by si zájemce o tuto informaci proklikal oficiální web, mzdu dohledal, řekl by si „OK“ a spokojen počítač vypnul. Tady to funguje jinak. A vzpomeňme jen, jak slovenské sousedy nedávno pobouřilo, že si rektor Univerzity Komenského pořídil limuzínu – lepší mercedes E; ideálně by měl asi šetřit a na vídeňskou techniku nebo do Budapešti jezdit ojetou octavií...

Řídit univerzitu třeba i s osmimiliardovým rozpočtem je obří odpovědnost (o odpovědnosti za vzdělávání studentů ani nemluvě), za kterou si dokáži představit vyšší odměny, než mají i ti maďarští kolegové (až 210 tisíc korun). Rektory si vybrala akademická obec, dala jim důvěru k výkonu mandátu a po dohodě s ministerstvem je také tabulkově odměňuje. Potíž je v tom, že v této zemi nedůvěřujeme už skoro ničemu.

Nyní budeme vědět vše o platech rektorů a budeme to se študáky sdílet na Facebooku. Nevím, jestli to českému školství, které má daleko větší problémy, nějak pomůže. Třeba ano. Třeba se tento „zveřejňovací“ průlom promítne kladně, ale za sebe musím říci, že přece jen zůstávají věci, které je možná dobré znát, hlídat, ale veřejně proprat, jen když tam je opravdový skandál.

Související články:

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.