Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Musíme hledat nové cesty. Ve stavebnictví bude časem 3D tisk nutností

  8:56
„Firmám budou na pořízení robota a směsi na tisk stačit dva tři miliony. To už není tolik peněz,“ říká v rozhovoru Ladislav Trpák, spoluautor prvního domu vytištěného na 3D tiskárně v Česku.

Spolumajitel Zootu Ladislav Trpák. foto:  Dan Materna, MAFRA

Ladislav Trpák, inovátor a spoluautor prvního domu vytištěného na 3D tiskárně v Česku, v rozhovoru říká: „Technologie dnes hodně pomáhají, aby se obnovily třeba tradiční dřevařské spoje, které fungovaly napříč stoletími. My to už neumíme, ale dokážou to stroje. Díky nim lze připravit stavebnice, z nichž si lidé sami mohou postavit dům. Všichni chodíme do práce a děláme více či méně zábavnou práci a vyděláváme, abychom si mohli vzít hypotéku a na dalších 30 let se zadlužit. Jsme vazaly něčeho, co nás nebaví.“

LIDOVÉ NOVINY: Jste propagátorem alternativního bydlení. Proč a co je jeho podstatou?

TRPÁK: Situace je neudržitelná, a to globálně. Zaběhnuté vzorce přestávají fungovat. Je vhodná doba zkoušet a ukazovat nové koncepty. Jsem v tom snílek. Líbí se mi, že dříve, když vznikaly vesnice a chatové osady, lidé si při stavbě pomáhali. Na začátku minulého století bylo běžné, že parta lidí postavila pro někoho dům a pak zase pro někoho dalšího. Lidé to dělali spolu, budovali společně.

Situace je neudržitelná, a to globálně. Zaběhnuté vzorce přestávají fungovat. Je vhodná doba zkoušet a ukazovat nové koncepty. Jsem v tom snílek. Líbí se mi, že dříve, když vznikaly vesnice a chatové osady, lidé si při stavbě pomáhali.

Technologie dnes hodně pomáhají, aby se obnovily třeba tradiční dřevařské spoje, které fungovaly napříč stoletími. My to už neumíme, ale dokážou to stroje. Díky nim lze připravit stavebnice, z nichž si lidé sami mohou postavit dům. Všichni chodíme do práce a děláme více či méně zábavnou práci a vyděláváme, abychom si mohli vzít hypotéku a na dalších 30 let se zadlužit. Jsme vazaly něčeho, co nás nebaví.

LIDOVÉ NOVINY: Jaké je vaše řešení této situace?

TRPÁK: S Petrem Šindelářem ladíme systém, aby stavbu dokázal smontovat kdokoliv. Ještě před rokem jsem toho o dřevě a o truhlařině moc nevěděl. Na sobě jsem testoval, jestli to dokážu. Šel jsem ještě komplikovanější cestou, protože ne vše jsme měli připravené, něco jsme dodělávali až na stavbě.

Chceme, aby bylo možné dodat v několika krabicích konstrukci, opláštění na míru, izolaci a další, aby lidé zvládli objekt sami smontovat, podobně jako věci z IKEA. Může to být zahradní domek, altán, sauna, prostor pro home office či dům.

LIDOVÉ NOVINY: Počítáte s tím, že takto v krabicích dodáte i dům pro trvalé bydlení?

Chceme, aby bylo možné dodat v několika krabicích konstrukci, opláštění na míru, izolaci a další, aby lidé zvládli objekt sami smontovat, podobně jako věci z IKEA. Může to být zahradní domek, altán, sauna, prostor pro home office či dům.

TRPÁK: Ano. Je pravda, že třeba chaty jsou jednodušší, ale já jsem si pro sebe smontoval regulérní dům, který je zateplený, nízkoenergetický a splňuje parametry tradičního domu. Je nutné se rozhodnout, kolik prostoru potřebuji. Dle obvyklého vzorce musí mít dům všechno. Snažíme se dostat do minimální pozice. Začali jsme nedávno s výstavbou dvou chat. Konstrukce byla hotová během šesti sedmi hodin, pak se začalo oplášťovat. Za týden je kompletní celá hrubá stavba včetně střechy.

LIDOVÉ NOVINY: Na kolik taková chata přijde?

TRPÁK: Jsou to malé chaty, které budou sloužit pro glamping a dále se pronajímat. Chata má asi 22 metrů čtverečních. Je v ní malý obývací pokoj, ložnice a malá koupelna. Přijde v rozmezí 800 tisíc až milion korun podle výbavy. To je cena chaty na klíč. Když si ji smontuje člověk sám, stojí ho méně než půl milionu korun. Na tom je vidět, že když někdo investuje svůj čas, ušetří poměrně zásadní obnos. Montážní party je nutné dopravit na místo a počítat s chybovostí lidí. To stavbu prodražuje.

Když si to člověk dělá sám, svým tempem, dá si větší pozor na určité věci a je k výsledku shovívavější. Chápeme, že se toho budou lidé bát. Jsme tak vychovávaní, máme pocit, že to nedáme. Chceme vychovat průvodce stavbou, pány Lorence, kteří budou s lidmi během stavby v kontaktu a budou jim pomáhat. To je jedna varianta. Druhou je objednat si partu, jež postaví dům na klíč. Měli bychom takových skupin mít několik, každá bude hodnocená dle spokojenosti klientů. Ty nejlépe hodnocené party budou nejdražší a nejméně dostupné.

LIDOVÉ NOVINY: Kolik takových stavebnic chcete ročně dodávat?

Chceme vychovat průvodce stavbou, pány Lorence, kteří budou s lidmi během stavby v kontaktu a budou jim pomáhat. To je jedna varianta. Druhou je objednat si partu, jež postaví dům na klíč. Měli bychom takových skupin mít několik, každá bude hodnocená dle spokojenosti klientů. Ty nejlépe hodnocené party budou nejdražší a nejméně dostupné.

TRPÁK: Jsme na začátku, celý proces optimalizujeme. Máme problém s dodávkami dřeva. Není dřevo zpracované do desek. Dnes se ve stavebnictví těžko shání cokoliv. Ať jde o izolace, biodesky, nebo překližky, není nic. Všichni, kdo si nasmlouvali zakázky, nemají z čeho stavět. Trh je pokřivený. Problém není v kapacitě výroby, ale v dostupnosti materiálu. Letos by mělo jít o desítky stavebnic domů, kam se to dostane za deset let, nedokážu dohlédnout.

Záleží na tom, zda nás to bude bavit a lidé začnou tu hru hrát s námi. Jednáme i s několika vlastníky pozemků o společném projektu. Nebyl by to jen tradiční development. Vytvořili bychom komunitní místo, něco na způsob osady. Měl by tam být společný prostor, třeba sauna nebo biotop, kde by se lidé mohli potkávat. Nepotřebují mít všichni obrovské domy a zahrady, ale potřebují místo, kde mohou být spolu.

LIDOVÉ NOVINY: Jste spolutvůrcem Prvoka, prvního domu z 3D tiskárny v Česku. Bylo záměrem ukázat, že to jde, nebo se může časem v takových domech bydlet?

TRPÁK: To je projekt, ke kterému jsem přišel u bratra sochaře. Hecoval jsem ho, že když robot tiskne sochy, že to nic není, a že dokud nevytvoříme dům, nezíská to dostatečnou pozornost. Výhodou 3D tisku je, že robot rovnou tiskne celou strukturu. Použili jsme beton, protože jsme na to sehnali partnera.

Dnes se ve stavebnictví těžko shání cokoliv. Ať jde o izolace, biodesky, nebo překližky, není nic. Všichni, kdo si nasmlouvali zakázky, nemají z čeho stavět. Trh je pokřivený. Problém není v kapacitě výroby, ale v dostupnosti materiálu.

Teď experimentujeme třeba s hlínou nebo s houbami. Tiskne se ze speciální hmoty, do níž je naočkovaný určitý druh houby. Ta materiálem proroste během několika týdnů a zpevní strukturu. Tyto věci nás baví zkoušet, ale stojí to hodně peněz.

LIDOVÉ NOVINY: Jak velký robot je třeba na vytištění domu?

TRPÁK: Jsou dva přístupy. Jedním jsou portálové tiskárny, uprostřed nich je dům. Používáme robotické rameno, které používal automobilový průmysl. Předělali jsme jen software, který řídí robota. Je v tom ohromný boom. V zahraničí se do tohoto značně investuje, stále je to ale obor, kde se hodně spolupracuje, hodně se sdílí. Jsme zakladateli asociace pro standardizaci 3D tisku a tvorbu prvních zákonů. Z pohledu norem je 3D tisk neprobádanou záležitostí.

LIDOVÉ NOVINY: Za jak dlouho je reálné, že si u nás bude domy z 3D tiskárny moci pořídit široká veřejnost?

TRPÁK: Bude to v horizontu zhruba tří let. Dovedu si představit, že tehdy už budou stavební firmy, které budou mít robota místo party zedníků. Robot může mít i různé nástavce, třeba frézovací hlavu. Potom nejen tiskne, ale může i vyřezávat. Firmám budou na pořízení robota a směsi na tisk stačit dva tři miliony.

Výhodou 3D tisku je, že robot rovnou tiskne celou strukturu. Použili jsme beton, protože jsme na to sehnali partnera. Teď experimentujeme třeba s hlínou nebo s houbami.

To už není tolik peněz. Pro většinu firem je to ale dnes sci-fi. Obrovskou výhodou je flexibilita. Máme halu v Českých Budějovicích, kolega, který připravuje data pro tisk, pracuje v Praze. Pošle do Budějovic data a tam operátor jen sleduje, jestli robot funguje správně.

LIDOVÉ NOVINY: Který stát je v 3D tisku napřed?

TRPÁK: Všechny státy dotované ropou se snaží tuto oblast hodně podpořit. Například Saúdská Arábie už má zákon, dle nějž má být do roku 2028 30 procent staveb vytištěných robotem. Je to logické. Tím, že je tam teplo, na stavbách se nechce nikomu moc pracovat. 3D tisk ale podporuje také Kanada, USA, Rusko či Nizozemsko.

Teď do toho šlapou i Němci. Ti již postavili velký projekt z 3D tiskárny. 3D tisk bude časem ve stavebnictví nutností. Stačí se podívat, kolik ze škol vychází zedníků. Je nevyhnutelné hledat nové cesty. Jednou je 3D tisk, druhá cesta je pak prefabrikace.

LIDOVÉ NOVINY: Co bude dál s Prvokem?

Problémem stavebnictví je, že se snaží 3D tisk napasovat do pravých úhlů. Organická architektura je jiná, vzbuzuje emoce. Jsme zblblí, že má být všechno pravoúhlé. První, co nám vyskočí na mysl, jak dáme do organického domu stůl. Robot ale umí vyřezat i nábytek. Navrhujeme nábytek jako součást interiéru a strojům je jedno, jestli řežou do oblouku.

TRPÁK: Přestěhovali jsme ho z Prahy, kde byl na Vltavě. Teď je v Safari parku v Borovanech, tedy na jihu Čech. Připojuje se na sítě a bude k pronájmu.

LIDOVÉ NOVINY: Prodáte jej?

TRPÁK: Jeho prodej je ve hře, pomohlo by nám to dále investovat do 3D tisku.

LIDOVÉ NOVINY: Kdy je reálné, že bude druhý Prvok?

TRPÁK: Řešíme několik poptávek a uvidíme, jestli a kterou uskutečníme. Předtím to byl hec, teď se to dostává do jiné fáze. Máme zájemce o různé druhy lehátek z 3D tisku, květináčů nebo i Prvoků. Jsou tři verze Prvoka, mezi nimi i verze chaty nebo malý Prvok do 25 metrů čtverečních. Výhodou je, že robot je mnohem šikovnější v tisku organických tvarů. Problémem stavebnictví je, že se snaží 3D tisk napasovat do pravých úhlů.

Organická architektura je jiná, vzbuzuje emoce. Jsme zblblí, že má být všechno pravoúhlé. První, co nám vyskočí na mysl, jak dáme do organického domu stůl. Robot ale umí vyřezat i nábytek. Navrhujeme nábytek jako součást interiéru a strojům je jedno, jestli řežou do oblouku.

Ladislav Trpák

  • Stojí za vznikem českého e-shopu ZOOT, svého času největší digitální agenturou Advertures, a také za značkou Secret Garden. Ta zastřešuje projekty dřevostaveb TreeBee/Kupsiposed a Bayaya, které jsou stavěny dle návrhu Petra Šindeláře z ateliéru VLLNNA.
  • Dalším počinem, jenž pod Secret Garden spadá, je projekt Scoolpt. Na něm spolupracuje se svým bratrem, sochařem Michalem. V rámci Scoolptu byl například vytvořen první dům vytištěný na 3D tiskárně v Česku – Prvok.
  • Minulý rok se dostal do výběru Innovators 20, který pod hlavičkou Hospodářských novin a serveru CzechCrunch hodnotí nejkreativnější osobnosti Česka.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!