Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Multimilionáři nejrychleji přibývají mezi top manažery

Slovensko-cest

  10:15

Privátní bankéři soupeří v Česku až o 370 miliard, které jsou dosud mimo jejich správu.

Odhady počtu českých dolarových milionářů se pohybují od 10 300 po 16 000 lidí. ČSOB má svoji kategorii osob s majetkem nad deset milionů korun, jichž je prý 17 000. foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

České privátní bankovnictví skýtá poměrně zajímavý potenciál. Podle odhadů ČSOB je v tuzemsku zhruba 17 000 osob, jejichž majetek k investování převyšuje deset milionů korun. Přibližně polovina z nich služeb privátních bankéřů nevyužívá. Jde přitom o nezanedbatelnou sumu až 370 miliard korun.

Největší část boháčů tvoří majitelé společností, kterých je více než třetina. Méně početnou, avšak nejrychleji se rozšiřující skupinou jsou top manažeři, jichž je 2400, s očekávaným ročním růstem v následujících třech let ve výši dvaceti procent. Významný podíl představují i osoby samostatně výdělečně činné (4000) a dřívější vlastníci firem (2600). Zbytek tvoří restituenti, rodinní příslušníci, sportovci či známé osobnosti.

Neustálé přeskupování

Za lídra na tuzemském trhu privátního bankovnictví považuje sebe sama ČSOB, která má podle vlastního tvrzení 30procentní podíl co do počtu klientů i objemu peněz ve správě. Významnými divizemi zaměřenými na movité klienty disponují i další domácí banky – Česká spořitelna, Komerční banka či UniCredit Bank. O zákazníky soupeří se zastoupeními zahraničních bank v ČR, zejména s UBS, Lombard Odier či Deutsche Bank Österreich, což je bývalá Sal. Oppenheim.

Domácí univerzální banky mají ve správě 160 až 200 miliard korun movitých klientůPrivátní banky se sídlem v cizině mají ve správě přibližně 90 až 110 miliard korun českých občanů, zatímco domácí univerzální banky 160 až 200 miliard korun, odhadují experti společnosti McKinsey. „Trh v oblasti privátního bankovnictví v ČR a na Slovensku není ještě tak stabilně rozdělený jako v zemích, které v tom mají dlouhou tradici. Přeskupování klientů se děje neustále a sami klienti si hledají tu správnou banku pro správu svého majetku,“ řekl ČESKÉ POZICI ředitel privátního bankovnictví J&T Banky Andrej Zaťko.

Diskrétnost především

Podle Petra Hutly, člena představenstva ČSOB a vrchního ředitele Distribuce, nastala v posledních letech – mimo jiné kvůli finanční krizi, zpřísňování legislativy a konci daňových rájů– změna v přístupu ke správě peněz. Lidé více kladou důraz na kvalitu obsluhy i transparentnost a vyžadují poskytování služeb, jež zaručí, že hodnota jejich majetku neklesne. „Vývoj rovněž ukázal, že výhodou je zázemí velké finanční skupiny,“ doplnil výkonný ředitel Privátního bankovnictví ČSOB Martin Kosobud.

Jeden ze švýcarských privátních bankéřů, který poskytuje služby v zemích východní Evropy, ČESKÉ POZICI řekl, že slabinou místních osobních bankéřů je jejich indiskrétnost. Občas se prý stává, že o svých klientech mezi sebou hovoří na veřejných místech a jejich jména se tak dozvědí nežádoucí osoby.

Nejrychleji poroste počet boháčů v Asii, tempem až 38 procentNa celém světě bylo podle odhadů v roce 2008 přibližně 9,2 milionu lidí s majetkem určeným k investování vyšším než milion dolarů. V letošním roce by měl tento počet stoupnout na jedenáct milionů. Nejdynamičtější, 38procentní růst se očekává v Asii, zatímco v Evropě se počet dolarových milionářů zvýší jen o čtyři procenta.

Podobně - s ročním růstem o 4,4 procenta - by na tom měla být podle analýz ČSOB i Česká republika, kde průměrný investiční majetek na osobu představuje u bohatých lidí 37 milionů korun. Vstup nových bank na domácí trh přitom podle Hutly není pravděpodobný, neboť velcí mezinárodní hráči se zaměřují na Asii.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!