Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Multikino pražského dopravního podniku: Deset televizorů za 2 mega

  17:57

Aktualizováno. DPP tratil zhruba 1,7 milionu korun. Zakázku získala firma, k níž má údajně blízko současný šéf DPP Jaroslav Stůj. Ten byl dnes odvolán.

Běžná cena jedné obrazovky byla zhruba 28 tisíc korun. Nikoliv však pro pražský dopravní podnik, který za jednu „mašinu“ zaplatil skoro 200 tisíc. foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

Aktualizováno. Dle informací ČESKÉ POZICE byl dnes Jaroslav Stůj dozorčí radou DPP odvolán. Stůj to potvrdil. Jedním z důvodů prý byly i informace v tomto článku.

Dopravní podnik hlavního města Prahy (DPP) v roce 2006 uzavřel sice nevelký, ale zato nápadně nevýhodný kontrakt na dodávku deseti LCD televizorů do svých provozoven. ČESKÁ POZICE má k dispozici smlouvu mezi DPP a firmou Xanthus, která dodání obrazovek zajišťovala. Deset „32 palcových“ obrazovek přišlo dopravní podnik na úctyhodných 1 989 000 korun. Přitom běžná cena jedné takové obrazovky v maloobchodech činila zhruba 28 tisíc korun.

Pracovníci dopravního podniku, pod příslibem ochrany zdroje, ČESKÉ POZICI zaslali fotografie inkriminovaného přístroje. Jde o značku LG a model Flatron M3200. Mluvčí společnosti LG Electronics CZ Martin Malý potvrdil, že cena modelu činila přibližně 1000 euro. Nikoliv pro pražský dopravní podnik, který tedy za jednu mašinu platil skoro 200 tisíc. Na celé zakázce pak tratil přibližně 1 700 000 korun.

Druhým důležitým signálem, který ČESKÁ POZICE získala od informovaných pracovníků dopravního podniku, je, že k firmě Xanthus má údajně blízko nynější dočasný šéf pražského dopravního podniku Jaroslav Stůj, který na konci loňského roku v čele společnosti  nahradil Martina Dvořáka.

Zobrazovací jednotka alias obyčejná telka

Nejprve však ke smlouvě o obrazovkách. Předmětem smlouvy mezi dopravním podnikem a firmou Xanthus byla dodávka takzvaných „zobrazovacích jednotek ZJ-D05-T vizualizace aktuálního stavu sítě tramvajové dopravy na území hlavního města Prahy“. Požadavkem DPP bylo, aby zařízení například uměla zobrazit aktuální výluky, uzavřené úseky, manipulační úseky a propojení on-line komunikace. Zobrazovací jednotky byly dle smlouvy umístěny v deseti různých provozovnách, specifikováno bylo i umístění, kam mají být zařízení namontována – například „proti oknu nad nástěnkou rozpisu služeb“. 

Dle popisu by se mohlo zdát, že jde o složité, chytré zařízení, kterému odpovídá i celková cena. Přeložíme-li ale smluvní „ptydepe“ do srozumitelnější formy, vyjde nám z toho obyčejný monitor či televize. „Zobrazovací jednotka byla ve skutečnosti jen obrazovka či monitor napojený na počítač. Byly to prostě obyčejné LG televize,“ uvedl jeden z někdejších pracovníků provozovny, kde byla „zobrazovací jednotka“ dodaná firmou Xanthus instalována.

Zda nebyly televizory zbytečně předražené, se ČESKÁ POZICE zeptala generálního ředitele společnosti Xanthus Karla Krištofa. Uvedl, že cena byla úměrná speciální technické vybavenosti daných televizorů: například zvláštní displeje proti odrazu slunce, umožnění záložního napájení ze solárních panelů či napojení na systém centrálního dispečinku. O těchto „detailech“ však smlouva nepojednává. Také připomeňme, že televizory nebyly namontovány venku, ale byly umístěny na konkrétních místech v konkrétních místnostech, jak stanovuje smlouva. Krištof dále řekl, že návrh smlouvy připravil dopravní podnik, čímž naznačil, že dává od problematické smlouvy ruce pryč. 

Trestní oznámení se zamítá

V listopadu roku 2007 bylo na tuto zakázku podáno Městskému státnímu zastupitelství Praha trestní oznámení na neznámého pachatele. „Smlouva je předražená o cca 150.000,- na kuse oproti naprosto běžné ceně v síti maloobchodu. (Jde pouze o změnu názvu produktu běžně dostupného na trhu),“ stojí v dokumentu, který má ČESKÁ POZICE k dispozici.

Dále oznamovatel napsal, že dle jeho přesvědčení došlo „ke značnému obohacení osob soustředěných kolem pana Hlocha (vedoucí jednotky Provoz Tramvaje, pozn. red.) a pana Stůje (vedoucí odboru Řízení a zabezpečení provozu, který spadal do jednotky Provoz Tramvaje, pozn. red.), a na straně druhé ke značnému poškození DPP a způsobení rozsáhlých finančních a materiálních ztrát.“

V dubnu roku 2008 však příslušný policejní orgán dospěl k závěru, že není na místě zahajovat úkony trestního řízení, jelikož „ ve věci nejsou dány skutečnosti důvodně nasvědčující tomu, že byl trestný čin spáchán“. Policie oznamovatele poučila, že dopravní podnik je akciovou společností a na její podnikání dohlíží dozorčí rada a její účetnictví je každoročně auditováno.

Firma Xanthus a někdejší šéf BIS

Nyní se podívejme na indicie, které naznačují, že současný generální ředitel dopravního podniku Jaroslav Stůj má nějaké vazby k firmě Xanthus, která získává i jiné zakázky od DPP. Společnost vznikla v roce 1996 a jak uvádí na svém webu, specializuje se na dodávku elektronických a informačních systémů. Podle zdrojů z dopravního podniku byl jedním z důvodů vzniku firmy fakt, že právě v té době začínal DPP zavádět nový informační a odbavovací systém, jehož „otcem“ byl údajně Jaroslav Stůj.

Stůj, jenž se v roce 1994 stal vedoucím odboru Řízení a zabezpečení provozu, na otázku, zda měl vliv či zda nějak spolurozhodoval o budování informačního a odbavovacího systému, Stůj ČESKÉ POZICI sdělil: „Nerozhodoval, byl jsem jen účastníkem skupiny zavedení systému do provozu.“

Zajímavou figurou ve statutárních orgánech firmy Xanthus byl předseda dozorčí rady z let 2005 až 2008 Karel Vulterin, někdejší šéf BIS z let 1997 až 1999 a podle našich informací přítel Jaroslava Stůje. „Pana Vulterina jsem poznal v roce 2002 a od roku 2003 nejsme v kontaktu,“ řekl Stůj ke vztahu s Vulterinem.

Firemní linka: Aremic a Arenet

Kde se Jaroslav Stůj poznal s Karlem Vulterinem? Firma Xanthus má 50 procentní podíl ve firmě Aremic (vznikla v roce 1997), která – jak na svém webu píše – se zabývá slaboproudou technologií a od roku 1998 se podílí na společných projektech s firmou Xanthus pro pražský dopravní podnik. Společnost Aremic pak z 80 procent vlastní firmu Arenet (vznikla roku 2002, od roku 2009 je v likvidaci). Zbylých 20 procent patří již zmiňovanému Karlu Vulterinovi. Prvním jednatelem Arenetu v letech 2002 a 2003 byl právě Jaroslav Stůj, po něm tuto funkci převzal Vulterin.

Personální linka: Pan Sedláček a paní Stůjová

Zajímavou osobou je také Stůjův dlouholetý podřízený Jiří Sedláček, který byl dle smlouvy o „zobrazovacích jednotkách“pověřen koordinací a přejímkou dodávky. Pan Sedláček byl donedávna (dle webových stránek firmy) veden jako zodpovědná osoba za technické oddělení ve firmě Garadic (vzniklé v únoru roku 2008). Majitelem této společnosti byla firma Reality Solutions (dnes firma Airstream) s akciemi na majitele. V letech 2007 až 2011 působila v dozorčí radě společnosti Reality Solutions Jana Stůjová, manželka Jaroslava Stůje.

Kauzy minulých zakázek pražského dopravního podniku i současnou situaci průběžně sledujeme.