Lidovky.cz

Mugabe bude lákat turisty do Zimbabwe. Ve jménu OSN.

  14:39

Organizace spojených národů naprosto zbytečně ztrácí kredit, když spojuje své jméno s diktátorem Robertem Mugabem.

Světová organizace cestovního ruchu při OSN (UNWTO) jmenovala zimbabwského diktátora Roberta Mugabeho svým neformálním vyslancem pro turistiku. Tuto bizarní zprávu zveřejnila v úterý světová média. Mugabe je mimo jiné obviňován z vražd a etnických čistek a spousty „menších“ zločinů. Opravdu to v jedné z agentur OSN myslí vážně, když se chtějí bratříčkovat s 88letým autoritářským vládcem a nazývat ho svým „lídrem pro turistiku“?

Zdá se, že ano. Ale proč to dělají? Generální tajemník UNWTO Taleb Rifai ujišťuje, že Zimbabwe je „bezpečná destinace“. Možná, že má organizace komerční zájem na tom, aby tam začali jezdit turisté. A funkce pro Mugabeho je jistá garance, že se návštěvníkům nic nestane hned poté, co je na letišti v Harare uvítá široký diktátorův úsměv. Možná UNWTO potřebuje podporu nejvyšších míst v Zimbabwe, aby tam (a ještě v Zambii) v klidu proběhla konference organizace příští rok v srpnu. Těžko odhadovat.

Rozhodnutí samozřejmě vyvolalo pobouření opozice i obhájců lidských práv v zemi. Například Kumbi Muchemwa, mluvčí Hnutí za demokratickou změnu, řekl deníku The Guardian: „Nechápu, proč by Mugabe měl být ,ambasadorem‘. Ambasadorem čeho? Ten muž má na rukou krev. Chtějí snad ukazovat turistům jeho krvavé ruce?“ ptá se celkem oprávněně Muchemwa. Navíc na Mugabeho a jeho spojence jsou uvaleny sankce, které mu neumožňují do určitých zemí vycestovat. K čemu je vyslanec turistiky, který musí sedět doma v paláci?

Zastání pro Mugabeho režim navíc přišlo i z jiné strany, také hodně překvapivé. Již minulý týden při osobní návštěvě Zimbabwe i audienci u prezidenta vysoká komisařka OSN pro lidská práva Navi Pillayová vyzvala západní státy, aby zrušily sankce vůči Mugabemu a spol. Mají prý negativní dopad na ekonomiku země.

Ale jak dokládá Financial Times, kupodivu nemají. Ani ekonomický, ani sociální. Naopak tamní ekonomice se poslední tři roky daří – poté, co v roce 2009 vláda zrušila hyperinflační zimbabwský dolar a pro finanční transakce se tam používá hlavně americký dolar – a HDP roste v průměru o osm procent s průměrnou jednoprocentní inflací.

Tudíž zrušení sankcí, které navrhuje Pillayová, nebude stimulovat ekonomický růst, domnívají se Financial Times. Místo toho spíše pomůže Mugabeho a jeho straně Zuna-PF ve volbách, jež jsou plánované někdy v příštích 18 měsících. Přesný termín – a kdo ví, jestli vůbec nějaký bude – zatím znám není.

Jednání vrchní ochránkyně lidských práv Pillayové je nepochopitelné, zejména při pohledu na Mugabeho osobní krvavou historii. Paradoxně Valné shromáždění OSN prodloužilo minulý čtvrtek této Jihoafričance mandát vysoké komisařky na další dva roky. Stejně tak nepochopitelné jsou ambasadorské hrátky UNWTO. Přitom to mohla být taková krátká, pozitivní a veskrze nadějná anonce: Navštivte Zimbabwe, je to bezpečná a krásná země. Navzdory Mugabemu.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.