Lidovky.cz

Mubarak je prý nejlepší arabský vůdce od dob Násira

Blízký východ

  5:08

K týmu obhájců bývalého vládce Egypta se připojili i tři kuvajtští právníci, kteří neskrývají obdiv k souzenému exprezidentovi.

Zajímavá změna se odehrála v týmu obhájců egyptského exprezidenta Husního Mubaraka, který posílili tři kuvajtští právníci. Do Káhiry přicestovali s tím, že svou podporou při soudním procesu chtějí vyjádřit vděk Mubarakovi za roli, kterou sehrál při obraně Kuvajtu proti Saddámu Husajnovi. Sesazeného egyptského vládce popsali jako „nejlepšího arabského vůdce od dob Násira“.

Egyptský politik Gamál Abdan Násir (1918–1970) byl jednou z nejváženějších postav arabského světa minulého století. Platil za přirozeného lídra Arabů. Současně však proslul jako autoritářský vůdce Egypta, který nepovolil víc než jednu stranu, tvrdě umlčoval opozici a zavedl cenzuru tisku. Prezidentem Egyptské republiky se Násir stal v červenci 1956 ve svých 38 letech. Zemi nasměroval k socialismu (znárodnil například Suezský průplav) a jako zahraniční spojence si vybíral komunistické státy, zejména SSSR, který přivedl na Blízký východ. Ani jednou se mu však nepodařilo zvítězit ve válce s Izraelem. Zemřel v Káhiře 28. září 1970 na srdeční záchvat. Egypťany je od té doby nazýván Káíd al-Chálid (věčný vůdce).

„Přijeli jsme bránit lídra, který obhajoval arabský nacionalismus,“ sdělil egyptskému deníku Al-Masrí al-Jum jeden z trojice Kuvajťanů, advokát Fajsal Utajbí. „Mubarak stál po boku Kuvajtu v době irácké invaze,“ prohlásil Utajbí. A dodal, že by exprezident měl být respektován, protože nekladl odpor a odstoupil – na rozdíl od libyjského vůdce Muammara Kaddáfího a syrského prezidenta Bašára Asada. „Mohl odletět ze země jako tuniský prezident Zín Abidín bin Alí, místo toho si vybral soud,“ doplnil kuvajtský právník.

Kuvajtský právník: Mohl odletět ze země jako tuniský prezident, místo toho si vybral soud„Přijeli jsme se podívat, jak funguje spravedlnost v Egyptě, nikoli zasahovat do vnitřních záležitostí země,“ pokračoval Utajbí. Podle něho jsou vzájemné vztahy obou zemí silné a jejich obhajoba Mubaraka by je neměla negativně ovlivnit. Nicméně egyptský ministr spravedlnosti nepovolil čtyřem dalším Kuvajťanům vstup do země s poukazem na to, že mnoho Egypťanů nesouhlasí s kuvajtským hájením nenáviděného exprezidenta.

Mubarak čelí obvinění z podílu na smrti víc než 800 demonstrantů při lednových a únorových protestech, které vedly k jeho odstoupení 11. února. Třiaosmdesátiletého politika k soudu v pondělí podobně jako v předchozích dvou stáních 3. a 15 srpna přivezli na nosítkách.

Řízení se koná v budově policejní akademie v Káhiře. Před ní včera demonstrovalo asi 150 Mubarakových stoupenců. Desítky jeho sympatizantů se dle agentury AFP střetly s odpůrci svrženého prezidenta a zasáhnout musela pořádková policie.

Mubarak je prvním prezidentem arabsky mluvící země, který po vlně protivládních povstání v blízkovýchodních a severoafrických státech stanul před soudem. Pokud bude uznán vinným, hrozí mu až trest smrti. Spolu s oběma syny Gamálem a Aláem je také obžalován z korupce. Rozsudek by měl podle žalující strany padnout zřejmě až v roce 2013.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.