Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Mstí se dcera uzbeckého prezidenta svým protivníkům?

  14:07
Boj o nástupnictví v Uzbekistánu se vyostřuje. V této válce se vznáší stín Gulnary Karimovové, dcery prezidenta Islama Karimova, která sice před rokem upadla v nemilost, ale dlouho byla považovaná za nejpravděpodobnější nástupkyni svého otce.

Gulnara Karimovová na snímku z roku 2010 foto: Shutterstock

Generálové Uzbecké národní bezpečnostní služby jsou jeden po druhém zatýkáni. Jak už tomu v případě diktatur bývá, důvody si lze pouze domýšlet ze střípků uniklých informací, nicméně všechny možné verze dávají tušit pomstu dcery 77letého prezidenta Islama Karimova, který po svém znovuzvolení letos na jaře vede Uzbekistán již čtvrt století.

Gulnara Karimovová však již více než před rokem upadla v nemilost a v současnosti je v domácím vězení. Faktem je, že všichni z padlých generálů se účastnili trestné křížové výpravy proti této velkosvětské dámě, která byla dlouho považovaná za nejpravděpodobnější nástupkyni svého otce. Stejně se lze domnívat, že mocenské boje souvisejí se zostřením boje o nástupnictví.

Masové čistky

V uzbeckých tajných službách se odehrávají masové čistky. Nejnovější obětí výměn a zatýkání v tichosti a s vyloučením veřejnosti je generál Hajot Šarifhodžajev. Ten byl zatčen před krátkou dobou a až donedávna druhý muž tajných služeb. Podle informací uzbeckého vysílání Rádia Svoboda, známého jako Ozodlik, je obviněn z korupce a držen ve věznici se zvýšenou ostrahou pro obzvlášť nebezpečné zločince. Při domovní prohlídce v jeho domě bylo údajně zadrženo také několik set tisíc dolarů, cenné předměty a staré rukopisné památky.

V uzbeckých tajných službách se odehrávají masové čistky. Nejnovější obětí výměn a zatýkání v tichosti a s vyloučením veřejnosti je generál Hajot Šarifhodžajev.

Generál, který za svou kariéru, jež začala strmě stoupat po potlačení povstání v Andižanu v roce 2005, vděčí prezidentu Karimovovi, patřil k nejvlivnějším osobám v uzbeckých ozbrojených složkách a podle zpráv z okruhu bezpečnostních služeb se ho velmi obávala i politická elita země, jelikož o všech měl choulostivé informace. Jak vyplývá z pomalu unikajících informací, Šarifhodžajev byl již na jaře odvolán z postu zástupce šéfa národní bezpečnostní služby a od té doby vyučoval na škole pro výcvik budoucích spolupracovníků.

Současně s ním byl odstaven také vrchní státní zástupce Rašidžon Kadirov. Ještě předtím pak byl zatčen Šarifhodžajevův bratr Džavdat, rovněž jeden z vedoucích pracovníků bezpečnostních služeb. Toho mezitím vojenská prokuratura v neveřejném procesu odsoudila s obviněním z korupce ke čtyřem letům odnětí svobody.

Důvody zatýkání

Nedávno se octl za mřížemi také generálův bratranec Žahongir Gulomov, vedoucí odboru ministerstva spravedlnosti pro dohled nad soudy. Současně s tím byla zahájena vyšetřování dotyčných podezřelých i řady jejich spolupracovníků a zabaveny nebo zbourány hotely, restaurace a víkendová sídla, která byla v majetku jejich rodiny.

O důvodech zatýkání se mohou analytici zatím pouze dohadovat, nápadné však je, že všichni dotyční se podíleli na usměrnění prezidentovy dcery a zabavování jejího majetku zhruba před rokem

O důvodech zatýkání se mohou analytici zatím pouze dohadovat, nápadné však je, že všichni dotyční se podíleli na usměrnění prezidentovy dcery a zabavování jejího majetku zhruba před rokem. Gulnara Karimovová, která se v ničem příliš neomezovala, bezostyšně hromadila majetek a zneužívala svého postavení, se dostala za skandálních okolností do konfliktu s šéfy bezpečnostních služeb a ženskými členy jejich rodin, v důsledku čehož jí byly zabaveny její firmy a ona sama byla umístěna do domácího vězení.

Dodnes však není jasné, do jaké míry byl postup bezpečnostních služeb předem dohodnut a posvěcen Gulnařiným všemocným otcem. Pozorovatelé považují za možné, že bezpečnostní služby poněkud „přestřelily“ a Karimov je nyní trestá. Jiní spatřují v pozadí současného dění zesílení boje o získání vlivu mezi uzbeckými mocenskými skupinami.

Mocenský střet

Odvolávají se na argumenty politologa vystupujícího pod jménem Usman Haknazarov, přičemž mají za to, že pod tímto jménem zveřejňují materiály jednotliví představitelé ozbrojených složek. Podle Haknazarova stojí v pozadí konflikt mezi Šarifhodžajevem a premiérem Šavkatem Mirzijajevem a generálova porážka se může dotknout i aktivit jeho chráněnců, prezidentovy mladší dcery Loly a jejího manžela.

Údajně jde o mocenský střet mezi dvěma donedávna nejvlivnějšími představiteli národní bezpečnostní služby – Šarifhodžajevem a generálem Šuhratem Gulomovem, jenž podporuje Gulnaru Karimovovou

Na základě toho považují analytici za nejpravděpodobnější, že jde o mocenský střet mezi skupinami vedenými dvěma donedávna nejvlivnějšími představiteli národní bezpečnostní služby – Šarifhodžajevem a generálem Šuhratem Gulomovem, jenž podporuje Gulnaru Karimovovou a který v tomto boji zvítězil, což je nezanedbatelnou okolností i z hlediska nástupnictví.

Jak se to všechno projeví na situaci samotné Gulnary, je zatím nejasné. Vypadá to, že se Karimovové s pomocí svých stoupenců podařilo pomstít vlastním protivníkům. Nejde však ani o její rehabilitaci, ani ji nelze vyškrtnout ze seznamu potenciálních nástupců. Za uplynulý rok se však mohla naučit, že o moc by se měla hlásit, jen když je k tomu vyzvána.

Googoosha

Dlouho to vypadalo, že 41letá Gulnara Karimovová je miláčkem bohů. Oblíbená dcera Islama Karimova, který vládne Uzbekistánu již celé čtvrtstoletí, i jeho spojenkyně v rámci rodiny, už zastávala různé státní posty, například náměstkyně ministra zahraničí nebo velvyslankyně. Většinu času trávila ve svých vilách po Evropě, především ve velkosvětských kruzích, přičemž se připravovala na to, že jednou převezme po otci řízení země.

Mluví rusky a plynně anglicky, zatímco uzbecky se znatelným akcentem. Vzděláním je ekonomka, ovšem studovala i dějiny umění nebo telekomunikaci. Studovala na Harvardově univerzitě. Ve své vlasti je zatím ne-li přímo milovanou, každopádně alespoň známou obchodnicí, jejíž majetek dosahuje výše téměř miliardy dolarů.

Její obchodní zájmy se zaměřují především na mediální a mobilní firmy, bez jejího přičinění například do její středoasijské vlasti nemohl expandovat žádný mobilní operátor. Je majitelkou restaurací, hotelů, sítě obchodů s klenoty a na trh už uvedla i vlastní značku parfémů. Pravidelně pořádá módní přehlídky, na kterých představuje vlastní kolekce, a pod uměleckým jménem Googoosha si vyzkoušela i dráhu zpěvačky.

Je autorkou filmového scénáře a s oblibou zve do Taškentu známé umělce. Mezi jejími hosty byl třeba Gérard Depardieu, koncert uspořádala například také Stingovi. Ve snaze ukázat se před světem vede bezpočet dobročinných organizací, podporuje boj proti rakovině prsu i AIDS, ale pomáhá i dětem s pohnutým osudem. Z tohoto důvodu pozvala k návštěvě také hvězdu Realu Madrid, Christiana Ronalda.

Brzy se provdala, ale s manželem afghánského původu žijícím v USA se rychle rozvedla. Navzdory rozhodnutí amerického soudu, který přiřkl obě jejich děti do péče Mansura Maqsudiho, Gulnara děti nevydala. Namísto toho manžela zbavila všech jeho aktivit v Uzbekistánu a několik jeho příbuzných putovalo za mříže. Dravá Gulnara, dychtící po penězích a úspěchu, dosud vždy dostala vše, co chtěla. Nějaký čas se však nejspíš musí učit i prohrávat.

Autor:

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...