Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Mračna nad Peloponéským poloostrovem se barví do černa

  13:37

Přestože je situace v eurozóně napjatá a finanční trhy nervózní, euro se drží k dolaru poměrně statečně.

Bouře kolem Řecka se zřejmě nějakým způsobem opět na čas utiší, euro mezitím posílí vůči dolaru a po nějaké době přijde znovu smršť. foto: © ReutersČeská pozice

Ratingové agentury už v případě Řecka veřejně mluví o úvěrovém selháníDluhová krize v Evropě nemá konce a ratingové agentury zaměřují svou pozornost i na nové země, naposledy na Itálii a Belgii. Situace Řecka se zdá kritická. Objevují se informace, že Řekové masivně přelévají své úspory do švýcarských bank a uchylují se k  hotovosti, což začíná pociťovat řecký bankovnictví. Ratingové agentury už v případě země na Peloponéském poloostrově veřejně mluví o úvěrovém selhání a i největší optimisté vidí situaci černě. Jako nejpravděpodobnější varianta dalšího vývoje se jeví, že se bouře okolo Řecka nějak opět na čas utiší, euro mezitím posílí vůči dolaru a po nějaké době přijde opětná smršť – do třetice všeho dobrého a zlého. V případě Řecka proto platí: není tak zle, aby nemohlo být ještě hůře.

Středoevropské měny v uplynulém týdnu proti euru mírně oslabovaly a koruna nebyla výjimkou. Její vývoj v současnosti ovlivňuje prohlubování dluhové krize zemí PIIGS (Portugalsko, Itálie, Irsko, Řecko, Španělsko), nízké úroky v domácí ekonomice a rozhádaná domácí politická scéna. Stále víc se zvyšuje nejistota ohledně plánovaných reforem. Respektive zda budou alespoň nějaké reformy schváleny a v neposlední řadě, jde-li vůbec o reformy, nebo o pouhé škrtání v rozpočtu.

Při bližším pohledu se koruna vůči euru obchodovala okolo hranice 24,50 Kč a ve druhé polovině týdne i nad ní. Nadále lze očekávat stagnaci nebo mírné oslabování koruny. Dolar se sice zpočátku týdne vydal severním směrem a dostal se nad 17,50 USD/CZK, po zbytek týdne však stagnoval a mírně oslaboval.

Nálada nevalná

Ze statistických dat stál tento týden za pozornost pouze konjunkturální průzkum, který hodnotí důvěru tazatelů v domácí ekonomiku. Celkový indikátor, který je složen z důvěry podnikatelů a důvěry spotřebitelů, se snížil v tomto roce již popáté za sebou, což vypovídá o přetrvávajícím pesimismu. Markantní je propad indexu především mezi spotřebiteli, kteří v blízké budoucnosti očekávají zhoršení své ekonomické situace, zvýšení nezaměstnanosti a navíc označují současnou dobu jako nevhodnou ke spoření. Obava panuje také z růstu cen. Celková nálada je nejhorší v rámci celé střední Evropy a je dokonce i pod průměrem EU 27.

Přestože je situace v eurozóně napjatá a finanční trhy nervózní, euro se během týdne drželo k dolaru poměrně statečně. V pondělí se krátkodobě obchodovalo pod hranicí 1,40 dolaru za euro, ale ve zbytku týdne pozvolna posilovalo. Euru pomohla špatná data z americké ekonomiky. Zklamaly objednávky zboží dlouhodobé spotřeby a HDP za první čtvrtletí.

Z problémů, které se kupí na obou stranách Atlantiku, dlouhodobě profituje švýcarský frank. K euru vytvořil v tomto týdnu další historické maximum, když se obchodoval i za 1,22 franku za euro. Na výsledcích švýcarské ekonomiky zatím není silný kurz měny znát, navzdory tomu s posilujícím frankem hrozí i možná intervence tamní centrální banky.

Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze
Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze

Řada maminek řeší u dětí odřená kolena, škrábance, neštovice nebo třeba záněty středního ucha. Z těchto příhod se děti většinou velmi rychle...