Lidovky.cz

MPO chce všechny miliardy na vysokorychlostní internet

  13:21
Ministerstvo průmyslu a obchodu stále bojuje o 14 miliard korun z evropských dotací na rozvoj vysokorychlostního internetu v Česku. Vládě proto předložilo zprávu o plnění státní politiky v elektronických komunikacích Digitální Česko 2.0. MPO by ale mělo dokument stáhnout.

Ze 17 opatření uložených Digitálním Českem 2.0 jich bylo 14 splněno a ČR rovněž aktivně podporuje cíle evropské digitální agendy. To je hlavní sdělení zprávy, kterou ministerstvo průmyslu dokládá svou kompetentnost na poli elektronických komunikací. Úřad tím chce vylepšit svou reputaci, pošramocenou předchozím vývojem v této oblasti. Ten byl totiž v praxi téměř nulový.

To přivedlo ministerstvo vnitra na myšlenku, že by se o digitální rozvoj ČR mohlo postarat samo, a získat tak přístup k části evropských dotací.

Rošáda?

Opírá se o jeden z dosud nesplněných bodů Digitálního Česka – rozvoj vysokorychlostního internetu. Na ten má z Bruselu přitéct rekordní dotace 14 miliard korun a vnitro by rádo jejich přerozdělování a výstavbu optických sítí prostřednictvím svého státního podniku, konkrétně odštěpného podniku České pošty, řídilo. Jako národní koordinátor by si proto nárokovalo šest miliard korun.

Roli národního koordinátora v současnosti zastává ministerstvo průmyslu a své role – ani části eurodotací – se nechce vzdát.

Jenže roli národního koordinátora v současnosti zastává ministerstvo průmyslu a své role – ani části eurodotací – se nechce vzdát. V dopise prezidentovi ICT unie Svatoslavu Novákovi ministr Mládek sám dává od dělení peněz a změn v operačním programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost, které mohou podle obav zástupců byznysu vést k průtahům a problémům v čerpání peněz, ruce pryč. K provedení takové rošády je totiž mimo jiné nutné přepsat operační program a získat souhlas Evropské komise. Přiklepnutí dotací státnímu podniku totiž současná pravidla neumožňují.

„Dále by byla nutná změna zákona o zřízení ministerstev a jiných ústředních orgánů státní správy, podle něhož ministerstvo průmyslu a obchodu je ústředním orgánem státní správy pro elektronické komunikace a poštovní služby, s výjimkou věcí svěřených do působnosti Českého telekomunikačního úřadu. Pravděpodobně by také bylo nutné upravit zákon o elektronických komunikacích. Žádná taková změna však podle dostupných informací není připravena,“ píše Mládek. Těsně před tím, než má vláda řešit, jestli kvůli ministerstvu vnitra riskovat oplétačky s Bruselem, se MPO pochlubilo, že cíle pro rok 2020 už má takřka splněny. Zprávu o průběhu plnění národní strategie, která má za cíl posílení pozice resortu Jana Mládka proti ministerstvu vnitra, ale ztrhala odborná veřejnost.

Táhnout za jeden provaz

Mezi zásadními připomínkami zazněl požadavek na přepracování materiálu, zvýšení jeho vypovídací hodnoty a eliminaci duplicit. Stejnému tématu se totiž věnují i Akční plán pro rozvoj digitální ekonomiky a Strategie rozvoje digitální ekonomiky, které připravuje tripartita a vládní sekce pro vědu, výzkum a inovace.

Svaz průmyslu a dopravy ČR proto navrhl materiál stáhnout z dalšího projednávání ve vládě do doby vypořádání jeho vztahu k souvisejícím strategickým materiálům vlády v oblasti rozvoje digitální ekonomiky.

Svaz průmyslu a dopravy ČR proto navrhl materiál stáhnout z dalšího projednávání.

Právě koordinace a společná strategie je to, co ke skutečnému naplnění cílů chybí. Kromě přetahujících se ministerstev totiž do hry vstupují i vládní rady, nejvíce Rada pro výzkum, vývoj a inovace vicepremiéra Pavla Bělobrádka.

„Navrhujeme všechny tři materiály sjednotit a předložit je k projednání ve vládě současně, a to nejlépe jako jeden materiál, a vyvarovat se obdobných multiplicit v činnosti státní správy do budoucna, neboť postup zahrnující tvorbu více strategií na jedno téma na různých resortech je neefektivní a neekonomický,“ uvedla Tereza Šamanová ze Svazu průmyslu a dopravy.

Mládek vs. Chovanec. Souboj o 14 miliard korun

  • Z evropských fondů má přitéct rekordní dotace 14 miliard korun na pokrytí celého Česka superrychlým internetem
  • Oblast digitální ekonomiky má dlouhodobě v kompetenci ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO), připadlo mu tak i rozdělení eurofondů a odpovídá i za plnění vládní strategie Digitální Česko 2.0
  • Ministerstvo dlouhodobě kritizují zástupci IT průmyslu za nekompetentní postup v této oblasti, například snahu zpoplatnit wi-fi, je i v prodlení s přípravou zákona, který má umožnit právě rychlejší a levnější stavbu sítí
  • Ke kritice ministra průmyslu Jana Mládka (ČSSD) se před prázdninami přidal i jeho stranický kolega z resortu vnitra Milan Chovanec, spor musel řešit premiér
  • Podle středních a menších poskytovatelů internetu nahrával následně narychlo předložený plán MPO společnosti Cetin (dříve části operátora O2) ze skupiny PPF miliardáře Petra Kellnera
  • Ministerstvo vnitra v připomínkovém řízení plán MPO zcela přepsalo s tím, že koordinační roli v rozdělování peněz převezme společně se svou podřízenou společností
  • Ministr Mládek se nyní distancuje od plánu ministerstva vnitra a snaží se sehnat podporu mezi svými dřívějšími kritiky
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.