Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Moskva nevěří slzám svých „uprchlíků“ na Kypr

Evropa

  10:19

Ruská vláda majitelům účtů v kyperských bankách pomáhat nehodlá. Ale připouští výjimky.

foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro Canu, foto ReutersČeská pozice

Moskevští vládci od počátku řeší dilema. Na jednu stranu mluví o krádeži peněz vkladatelům na Kypru, na druhé straně sami bojují proti únikům peněz z Ruska do zahraničí. Z tohoto pohledu se může docela hodit, že „hříšníci“ byli na Kypru vytrestáni a o část peněz kvůli vynucené spoluúčasti na záchranném balíčku Evropské unie přišli.

Ruská vláda musela zaujmout jasné stanovisko, co ve vztahu k ruským vkladatelům podnikne. A to v době, kdy Londýn dává jasný příklad a hledá možnosti jak britské držitele depozitních účtů ve dvou postižených největších kyperských bankách odškodnit.

Ruský vicepremiér Igor Šuvalov ale o víkendu prohlásil, že Moskva nic podobného nechystá. Když někdo na Kypru přijde o peníze, je mu to líto, ale vláda v takové situaci nic podnikat nebude.

Jenže i kabinet Dmitrije Medveděva se rozhodl rozlišovat. Pokud to bude v jednotlivých případech nutné, zvláště v případě firem se státní účastí, východisko z nouze se hledat bude.

A Šuvalov zaujal postoj i k oněm „hříšníkům“. Tedy přesněji – ukazuje se, že hříšníky jsou pouze někteří. Část Rusů na Kypr prostě přilákaly výhodné podmínky středomořského ostrova: nízké daně nebo vysoké úroky v bankách. A to vicepremiérovi zřejmě tolik nevadí.

Pak jsou tu ovšem ti, kteří se vyhýbali placení daní v Rusku. A není moc divu, že je Moskva z bryndy tahat nehodlá.

Pak jsou tu ovšem ti, kteří se svými penězi či podnikatelskými záměry „uprchli“ na Kypr kvůli tomu, aby se vyhýbali placení daní v Rusku. A není moc divu, že je Moskva z bryndy tahat nehodlá.

Mimochodem, podle některých dohadů v zahraničních médiích se velkým ruským oligarchům podařilo své peníze z Kypru vyvést včas. Na záchranný balíček EU tedy doplatila spíše bohatší část ruské střední třídy.

Kyperský model jinak

Z pohledu celkového hodnocení Kypru jako finančního centra se v této souvislosti nabízí pochopení pro tamní ekonomy, kteří varují před černobílým viděním. Kypr měl (a není ani v Evropě sám) problémy s daňovými úniky a praním špinavých peněz.

Ale na ostrově byla i pozitiva, jež bychom mohli shrnout výrazem „příznivé podnikatelské prostředí“. Tedy malá byrokracie při zakládání firem, vstřícný přístup bank (ty musely historicky lákat klienty do rizikového prostředí rozděleného ostrova), nebo právě nízké daně. A „daňový dumping“ rozhodně není ani podle evropského práva žádný zločin, i když se ho tak leckdo snaží označovat.

Autor: