Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Mořské ledovce v Arktidě rozmrzají nejrychleji za posledních čtyřicet let

  20:47

Podle brémských fyziků jde o důkaz globálního oteplování. V Severním ledovém oceáně tak prý během tří dekád může led zcela zmizet.

Snímek Arktidy (od Norska po Sibiř), který pořídila NASA 1. srpna 2008. Zmizí bílé plochy? foto: © NASA, www.nasa.govČeská pozice

Ledovce v Arktidě roztály na nejnižší úroveň od roku 1972, kdy byla zahájena satelitní měření. Jde tak zřejmě o nejhorší stav nejméně za posledních 8000 let. Tvrdí to alespoň vědci z univerzity v Brémách, kteří uvolnili denní snímky ledovcových map. Plovoucí led totiž letos 8. září pokrýval plochu 4,24 milionu kilometrů čtverečních, zatímco dřívější jednodenní minimum činilo 4,27 milionu kilometrů (17. září 2007).

Brémští vědci: Tání je nepochybně způsobeno vlivem lidstvaNěmci také oznámili, že rekordní tání je nepochybně způsobeno globálním oteplováním v důsledku lidské činnosti. „Úbytek mořského ledu už nemůže být vysvětlován přirozenou meziroční změnou, za níž je vinno počasí,“ citoval deník The Guardian Georga Heygstera, vedoucího Institutu fyziky životního prostředí v Brémách.

„Zdá se zřejmé, že jde o další důsledek lidmi způsobeného globálního oteplování s globálními dopady. Klimatické modely ukazují, jak se úbytek váže na lidské aktivity, které se odrážejí právě v Arktidě,“ dodal Heygtser. Děje se tak i kvůli takzvanému albedo efektu, neboť temná mořská hladina sluneční paprsky přijímá více, absorbuje je a také se otepluje, kdežto bělejší ledová plocha by odrážela více slunečního tepla mimo Zemi.

Do třiceti let bez ledu?

„Tato zarážející ztráta je dalším varováním, že klimatické změny tu jsou a mají ničivé dopady na celém světě,“ tvrdí Shaye Wolfová, výzkumná ředitelka Centra pro biodiverzitu v San Francisku.

Právě arktické ledy hrají zásadní roli v regulaci pozemského klimatu, poněvadž odrážejí sluneční teplo a udržují polární oblasti v chladu. Ztráta letního ledu tak je dle některých výzkumníků jednak měřítkem dopadů, ale zároveň i spouštěčem dalšího globálního oteplování. Pokud bude dosavadní trend pokračovat, Arktida bude prý do třiceti let bez ledu.

Jiný důkaz o urychleném tání ledovců přinesl před časem dle Guardianu i velšský glaciolog Alan Hubbard z Aberystwyth University, který několik let sledoval Petermannův ledovec v severním Grónsku. Loni v srpnu se z něj uvolnil blok o ploše 260 kilometrů čtverečních. Podle letošních červencových fotek celý roztál a zmizel.

Hubbard říká: „Byl jsem zkoprnělý. Bylo to jako když se díváte na Grand Canyon plný ledu, vrátíte se po dvou letech a najdete jej už jen plný vody.“

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!