Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Moody’s snížila Japonsku rating. Proč to politiky nevzrušuje?

  10:49

Japonská vláda má stále možnost půjčovat si za velmi výhodných podmínek a země by měla být schopná dostát svým finančním závazkům.

Důvěryhodnost japonských státních dluhopisů padla na roveň Číny a pod úroveň Itálie, zejména díky gigantickému dluhu veřejných financí. foto: © ReutersČeská pozice

Americká ratingová agentura Moody´s snížila rating Japonska o jeden stupeň na Aa3, když změnu avizovala již v květnu. Toto hodnocení je čtvrté nejvyšší a odpovídá stupni AA–minus, na který důvěryhodnost japonských dluhopisů sesadila agentura Standard & Poor´s už v lednu letošního roku. Na stejné úrovni si země stojí i u třetí agentury z velké trojky – Fitch Ratings.  

Agentury děsí především obří státní dluh Japonska, pomalé tempo obnovy země po březnové kalamitě a časté změny na vládních postech, které nedávají naději na systémové řešení stávajících problémů.

Nejvyšší veřejný dluh

Japonsko se s neúměrným dluhem veřejných financí potýká delší dobu. Zadlužení země již loni přesáhlo 200 procent HDP a ještě před přírodní katastrofou v březnu Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj očekávala, že dluh na konci letošního fiskálního roku dosáhne 220 procent HDP. Což je mimochodem aktuálně nejvyšší hodnota v rozvinutém světě.

Snížení ratingu nebude mít přímý vliv na náklady na obsluhu státního dluhu

Japonsko dlouhodobě trápí deflace, stárnutí populace a nově i extrémně silná domácí měna. Vláda ale na klesající výběr daní a naopak rostoucí položky v oblasti sociálních výdajů nenašla jiný lék než emitování nových a nových dluhopisů. Lze přitom očekávat, že balíky stimulačních opatření a zvýšené státní výdaje na obnovu země po zásahu březnovým zemětřesením a tsunami míru zadlužení zvednou mnohem výše než jen na původně předpokládaných 220 procent, podle odhadů zřejmě až 233 procent DPH.

Japonská vláda má přesto stále možnost půjčovat si za velmi výhodných podmínek. Japonský státní dluh je majoritně držen japonskými bankami a poštovní spořitelnou (donedávna státní) a tyto instituce zatím dokážou nakoupit téměř všechny vládou emitované dluhopisy. Snížení ratingu tudíž nebude mít přímý vliv na náklady na obsluhu státního dluhu. I proto na krok agentury Moody´s dnes reagoval japonský ministr financí Jošihiko Noda jen velmi rezervovaně: „Ve věci schopnosti země dostát finančním závazkům nemáme naprosto žádné pochybnosti.“

Ministr Noda naopak mnohem více pozornosti věnoval vývoji na měnových trzích, kde japonský jen – přes veškerý negativní vývoj v Japonsku a snížení ratingu země – nepřestává posilovat. Ministr proto dnes oficiálně oznámil záměr japonské vlády během následujícího roku intervenovat ve snaze zvrátit extrémní posilování domácí měny. Ministerstvo financí uvolnilo 100 miliard USD k intervencím, které by měly vést k oslabení jenu (JPY), a naopak posílení USD.

V září opět nový premiér

Snížení ratingu by teoreticky mohlo ovlivnit volbu budoucího premiéra. Vlekoucí se opravné práce v postižených regionech, nečitelné jednání vlády během krize a neschopnost formulovat vizi ohledně budoucího směřování Japonska přivedly úřad premiéra Naoto Kana na hranici podpory pouhých 18 procent obyvatelstva. Když pak v květnu – po obhájení hlasování o nedůvěře vládě – Kan oznámil svůj záměr „po zvládnutí katastrofy uvolnit místo mladším“, po jeho odstoupení začali volat už i jeho spolustraníci.

Japonsko tedy bude mít v září patrně nového premiéra. Za posledních šest let již pátého. Přitom právě neustálé změny na řídících postech ve vládě a následná absence jakékoliv dlouhodobé koncepce byly jedním z důvodů, proč Moody´s ke snížení ratingu přistoupila. Pokud by reprezentanti vládní Demokratické strany Japonska (DPJ) vzali snížení ratingu alespoň jako apel vyzývající k rozpočtové ukázněnosti, měl by velkou šanci premiérský post obsadit právě stávající ministr financí Noda. Zemi ale akutně hrozí, že Kanův nástupce vzejde jako ta „nejméně problematická osoba“ z potyček jednotlivých křídel uvnitř DPJ. Další měsíce vládnutí bez koncepce si země ale již opravdu dovolit nemůže.

Špatná chvíle pro katastrofu

Nepříznivý demografický vývoj, ztráta vize směřování země během „ztracených dekád“ po splasknutí pozemkové bubliny, která na začátku devadesátých let ukončila „japonský ekonomický zázrak“ a ambiciozní Čína v těsném sousedství – to samo o sobě byly výzvy, které zaměstnávaly předchozí vlády na hranice jejich možností a nenabízely příliš optimistický výhled do budoucnosti. Dnes Japonsko musí navíc řešit následky březnové přírodní katastrofy a vážně se začíná mluvit o zcela nové, bezjaderné energetické koncepci země. Ta by přitom od základu změnila systém nakládání s energiemi na japonském souostroví, které nedisponuje téměř žádným nerostným bohatstvím.

Míra zadlužení Japonska se zřejmě za letošní fiskální rok zvýší až na 233 procent HDP

Japonsko v minulosti přečkalo rozmanité katastrofy a mnohokrát dokázalo vstát téměř z popela. Houževnatost běžné populace a schopnost obětovat svoje zájmy společnému cíli je pověstná a opět ji prokazují tisíce příběhů z postižených regionů na severu země. Co se ale celkového směřování země týká, kroky japonských politiků vyvolávaly mnoho otázek již dlouho před katastrofou. Za současných podmínek je tedy snížení ratingu Japonska reakcí, bohužel, očekávanou a velmi pochopitelnou. 

Autor: