Lidovky.cz

Montované bytové domy: Cenově dostupné byty

  17:45
Výstavba montovaných bytových domů zažívá v západní a v severní Evropě boom. Byty v montovaných domech vyjdou levněji a navíc jejich výstavba je až o polovinu rychlejší v porovnání s tradiční metodou. Důvodem je, že jednotlivé části domů se vyrobí v továrně, na staveniště se dopraví nákladním autem a následně se komponenty smontují.

Výraznou proměnu čeká i Radlickou ulici. Ta bude mít v budoucnu domy po obou stranách a její charakter se má ze silničního změnit na uliční. foto: A69 - architekti

Popularita bydlení v bytových montovaných domech roste, kromě Evropy také v Japonsku či v USA. A trend zaznamenali už někteří čeští developeři. Byty v montovaných domech vyjdou levněji a navíc jejich výstavba je až o polovinu rychlejší v porovnání s tradiční metodou. Důvodem je, že jednotlivé části domů se vyrobí v továrně, na staveniště se dopraví nákladním autem a poté se komponenty smontují.

Tyto díly, někdy označované jako prefabrikáty, bývají z betonu, ale mohou být vyrobeny i z jiných materiálů, jako je ocel, dřevo, keramika či plast. Dnešní montované domy ale svou architekturou ani vlastnostmi nepřipomínají neblaze proslavená panelová sídliště, která se v tuzemsku stala synonymem uniformního bydlení.

Příprava projektů

V Česku jsou prefabrikáty hojně využívány při výstavbě rodinných domů či komerčních objektů, jako jsou nákupní centra. Doposud se však žádný velký developer nepustil do projektu montovaných bytových domů. To by se ale mohlo časem změnit. Developerská společnost Trigema má od loňska oddělení pro automatizaci a robotizaci, které se přípravou takových projektů zabývá.

V Česku se dosud žádný velký developer nepustil do projektu montovaných bytových domů. To by se ale mohlo časem změnit. Developerská společnost Trigema má od loňska oddělení pro automatizaci a robotizaci, které se přípravou takových projektů zabývá.

Firma zvažuje, že například koupelnové jednotky by se kompletně připravovaly mimo staveniště ve výrobním závodě. „Teprve poté by se přivezly na místo stavby a zakomponovaly do budovy, která na místě postupně vyroste,“ vysvětluje mluvčí Trigemy Radek Polák. Kvůli vysokým nákladům na přípravu ale nelze očekávat, že by se tak stalo dříve než za čtyři až sedm let. „V prefabrikaci bytové výstavby nicméně vidíme zajímavý potenciál,“ dodává Radek Polák.

Společnost Skanska Reality zase jedná se švédskými kolegy o přenesení konceptu montovaných bytových domů BoKlok do České republiky. Firma ale zatím neupřesnila, kdy by mohl být BoKlok dostupný i u nás. „Vidíme určitá specifika v Česku, která neumožňují jeho jednoduché a rychlé zkopírování do našich podmínek,“ vysvětluje Renata Vildomcová, ředitelka marketingu a komunikace ve Skanska Reality.

Řešení pro Prahu

U zrodu konceptu BoKlok stál před 22 lety zakladatel společnosti Ikea Ingvar Kamprad a bývalý šéf stavebního gigantu Skanska Melker Schörling. BoKlok představuje bydlení pro střední třídu. Zatím bylo postaveno více než 12 tisíc bytových domů. Kromě Švédska BoKlok nabízí své domy i v Dánsku, Norsku, Finsku, Velké Británii a v Německu.

Hlavním krátkodobým cílem Prahy bude vytipovat dostatek městských pozemků, kde by bytová výstavba mohla proběhnout. Na rozhodnutí o konkrétní podobě výstavby je tak ještě relativně dost času.

Zhruba 80 procent prací se odbývá v továrně, zbytek, tedy smontování jednotlivých dílů, které připomíná stavbu z kostiček stavebnice, probíhá na staveništi. Bytové domy BoKlok mají většinou dvě patra, v každém domě je šest bytů. Typický byt s jednou ložnicí a obývacím pokojem s kuchyňským koutem, koupelnou a WC má přes 50 metrů čtverečních.

Hlavní předností montované výstavby jsou nižší náklady a kratší doba výstavby. To by mohlo vyřešit problematickou situaci s nedostatkem nových bytů i v Praze. Zda ale bude město situaci řešit tímto způsobem, zatím jasné není. „Levná bytová výstavba podobného typu je dle mého názoru zajímavý způsob, jak zajistit dostupné bydlení,“ říká pražský radní Adam Zábranský (za Piráty), mezi jehož kompetence patří i bydlení.

„Hlavním krátkodobým cílem Prahy bude vytipovat dostatek městských pozemků, kde by bytová výstavba mohla proběhnout. Na rozhodnutí o konkrétní podobě výstavby je tak ještě relativně dost času,“ dodává Zábranský.

Montované stavby

  • Největší rozkvět zaznamenalo montované bydlení po druhé světové válce, a to nejen ve východní Evropě.
  • 60 až 90 procent prací probíhá v továrně, zbytek po převozu komponentů na staveniště.
  • Doba výstavby může být zkrácena až o 50 procent.
  • Metoda znamená podstatnou úsporu nákladů na pracovní sílu.
  • Jde o metodu šetrnou k životnímu prostředí.
  • Mezi nevýhody se uvádí značné nároky na dopravu.
  • Dopravní či výrobní omezení mohou limitovat velikost místností.
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.