Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Mohou státní maturity ještě obživnout?

Evropa

  8:38

Když už i premiér Nečas řekne, že státní maturity jsou mrtvé, je to pěkný průšvih. Zahrabat je úplně, nebo ze zombie udělat živý projekt?

Podle předsedy vlády Petra Nečase je projekt ve své současné formě mrtvý. Co s ním bude dál? foto: © ČESKÁ POZICE, Richard Cortés, iPhone4Česká pozice

„Tento model státních maturit je podle mého názoru mrtvý,“ prohlásil v úterý premiér Petr Nečas (ODS). Vzhledem ke všem potížím a povadlé důvěře v maturitu má asi i pravdu. Ale jako by rázem zapomněl, že právě jeho vláda vpustila mátožného „zombíka“ do oběhu, abychom se drželi temného slangu. Projekt státních maturit se připravuje 15 let, pohltil odhadem 1,5 miliardy korun (sic!) a podle některých poslanců ODS – například lékaře Borise Šťastného – jej máme místo amputací raději úplně zakopat...

Jsou ale státní maturity opravdu natolik špatný projekt, nebo by mu místo zahrabání prospěla jen nějaká plastická operace? „Ministerstvo školství považuje za důležité, aby maturita ve formě státní zkoušky probíhala i nadále. Zda bude zachována v současné podobě, nebo dozná nějakých změn, bude výsledkem jednání odborné pracovní skupiny a zjištění auditu, který bude na Cermatu zahájen v nejbližších dnech,“ řekla ČESKÉ POZICI mluvčí Kateřina Savičová. Jasno bude až na podzim.

Po čtrnácti letech odkladů a příprav – od chvíle, kdy v roce 1997 Pavel Zelený promýšlel změnu maturit v jisté hospodě –, je exministr školství Josef Dobeš (VV) loni prosadil, ač sám kriticky říkal, že vidí spoustu chyb. Ty se měly odstraňovat postupně. Sám Dobeš, jenž zavádění maturit nechal auditně prověřit, před rokem dle ČTK hovořil „o podezření na manipulace při zadávání veřejných zakázek nebo jejich umělém dělení na menší či proplácení nedodaných služeb“. Audit s analýzou chystá i současný ministr školství Petr Fiala.

Ten si již za odvolání ředitele Cermatu vyslechl svoje. „Audit už jsem udělal a ministr (Fiala) ho tam má. Stejně jako můj podnět na Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) a finanční úřad. To gesto je populistické, nemanažerské a zbabělé. Je to jenom zakrytí něčeho,“ řekl poslanec Dobeš. Podle něho podlehl ministr Fiala tlaku, který na něho byl kvůli maturitám vyvíjen. „Deset akademických titulů nenahradí gram odvahy,“ řekl na Fialovu adresu ve vysílání ČT24 Dobeš. Bylo by pokračování v maturitách spíše kurážné, nebo bláhové?

Minulost: Dlouhá nekromantská operace

Maturitní zombík se rodil dlouho. Projekt jednotné maturity, jež by nastavila národní hodnotící laťku a byla vstupenkou k vysokoškolskému studiu (doma i v zahraničí), vzešel ze sond MATURANT z let 1997 až 2000. A od té doby nakypěl v maturitní zkoušku, která si letos vyžádala náklady ve výši 207 milionů korun. O bohulibém záměru, jenž se dostává na podobnou kolej (v tunelu) jako elektronické zdravotnické knížky IZIP, se vedou sáhodlouhé polemiky kritizující mimo jiné enormní finanční náročnost.

Občan se diví i žasne. Stále nevíme, jak je možné, že slovenští sousedé dokážou státní maturity pořídit násobně levněji – jeden ročník tam přijde asi na deset milionů korun, jak připomněly třeba Lidové noviny v příloze Akademie. Z praxe se u Slováků ukázalo, že vhodnějším řešením je jen jedna úroveň obtížnosti. „Vysoké školy vítají sjednocení úrovní. Odpadá jim složité přepočítávání mezi lehčí a těžší úrovní maturity,“ řekla LN Romana Kanovská, šéfka slovenského Národního ústavu certifikovaných měření vzdělávání. Tamní slohové práce – letošní hlavní téma maturit v Česku – jsou sice centrálně zadané, ale opravované učiteli ve škole.

Do roku 2011 bylo dle NKÚ vydáno na státní maturity 916,7 milionu korun. V ČR lze za takový obnos pořídit jen jeden kilometr dálnice...Vzhledem k březnovému nálezu Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), který uvedl, že loňská maturita byla nejméně o 90 milionů dražší oproti předpokladům, navíc ani najisto nevíme, jestli máme maturitu dražší než Slováci 20 krát nebo přímo 30krát. Místo 193 milionů odhadovaných Zeleným totiž měla částka šplhat až k 300 milionům, přičemž nezajistila dva klíčové požadavky – otevírat dveře na univerzity a srovnávat úroveň vzdělání napříč Českem.

Do roku 2011 bylo dle NKÚ vydáno na státní maturity 916,7 milionu korun (včetně 276,4 milionu z peněz Evropské unie). To vlastně není až tak hrozné, poněvadž v ČR lze za takový obnos pořídit jen jeden kilometr dálnice... Dá se však říct, že proplacení maturit z fondů EU není úplně jisté. Příkladem budiž audit Evropské komise z 16. prosince 2011, který má ČESKÁ POZICE k dispozici a jenž se zabývá neuznatelnými výdaji v projektu reformování maturit. České straně je vytýkáno nejen proplácení cestovních výloh a ubytování mimo zápis, ale i nákup nesmyslných termosek a podobně.

Provoz maturit je systémově zajištěn jen do roku 2013/2014, a proto by zůstala otázka, co s rozběhnutým kostlivcem dál. Pochyby se objevily i u logistického zabezpečení. Zakázku snů v hodnotě 300 milionů korun na počítače i skenery získala Logica Czech Republic, jíž podle časopisu Týden a jím citovaných smluv nehrozily ani citelné sankce, pokud by zadání nedodržela.

Současnost: Pohřbívání zaživa a bez viny

To však jsou jen porodní bolesti našeho „nemrtvého“, jehož tu v rychlosti pitváme. Letos se maturitě dostalo kritiky i ze samotných škol – od studentů, učitelů i ředitelů, kteří se veřejně zastávali svých jedničkářů, jimž slohové práce oznámkoval pětkou nový systém hodnocení od externích hodnotitelů Cermatu. Spor do jisté míry rozdělil veřejnost: jedni volali, že někdo přece musí u maturit propadnout a že jim nyní nikdo nenadržuje, druzí si zase mysleli (podobně jako mnozí žurnalisté), že písemný projev je vždy jedinečný a nelze jej zkrátka napasovat do nastavených škatulek, byť by byly nastavené sebeprofesionálněji.

Po kritice těžkých matematických testů, s nimiž měl co dělat i počtář Václav Klaus junior, přišel „mediální atak“ i ve věci zmíněných slohů. Zejména Mladá fronta DNES, která téma otevřela, přinesla příběhy maturantů, kteří sice zvítězili v literárních soutěžích, ale ve škole dostali za svůj písemný projev „kouli“. Proti „difamační kampani“ některých médií a zájmových skupin vystoupil například hodnotitel Vladimír Stanzel, jenž napsal ministru Fialovi obsáhlý otevřený dopis, který citovaly například Britské listy.

Do Cermatu dorazilo na přezkum asi dva tisíce slohů. Bude se pro příště měnit metodika hodnocení písemek z češtiny?Že však nejde o pochybení v řádu jednotek, doložily středeční Hospodářské noviny. Zatímco loni si na hodnocení maturity z češtiny stěžovalo u krajských úřadů 572 lidí, letos už je to 2686 osob – hlavním důvodem bývá údajně nespravedlivé vyhodnocení písemných prací. Počet to jistě není konečný, ačkoli se řada poškozených, kupříkladu čtyřkařů, raději ani neodvolává, poněvadž je to běh na dlouhou a nejistou trať. Písemky bude znovu přezkoumávat Cermat; poslední stížnosti dorazí asi ještě 25. června.

Do Cermatu přišlo na přezkum asi dva tisíce slohů. Bude se tedy pro příště měnit metodika hodnocení písemných prací z češtiny? „V tuto chvíli si myslím, že ne. Je to metodika, která fungovala několik let předtím a pro letošek se precizovala, pilotovala a propracovávala ještě mnohem detailněji. Až celá tahle smršť skončí, musíme si sednout a analyzovat situaci. Podle mého názoru jsou kritéria postavená dobře. Problém, pokud nějaký je, může být jedině v tom, jak kritéria hodnocení písemných prací interpretuje hodnotitel,“ řekla středeční MfD Jana Münzbergerová, metodička Cermatu pro maturity z českého jazyka.

Budoucnost: Návrat oživlých mrtvol?

Nejde však jen o budoucnost kritizované slohovky, ale o celé maturity, jež jsou podle premiéra mrtvé. Co přijde místo nich? Pochopitelně se bude vše analyzovat. „Pokud ministerstvo usoudí, že nedostatky jsou systémově špatně, bude lepší maturity zrušit a připravit úplně nový projekt. Státní zkoušku bychom ale mít měli... Potřebujeme nějakou formu celostátní zkoušky, abychom zajistili nepodkročitelný standard,“ řekl Nečas.

Názory, zda zombíka zakopat nebo ho ochočit, se liší. S výrazným plánem vystoupila poslankyně a předsedkyně školského výboru Anna Putnová (TOP 09), která by zkoušku zjednodušila na tři didaktické státní testy z češtiny, matematiky a angličtiny. Všechny v jedné úrovni. „Pětistupňová hodnotící škála dostatečně umožňuje rozlišení výborných i průměrných studentů. Ostatní vědomosti studentů prověří profilová část organizovaná každou školou zvlášť. Pokud jde o distribuci, vše by bylo nutno provádět elektronicky,“ řekla ČESKÉ POZICI Putnová. S jejím záměrem na změnu maturity počítá i návrh změny školského zákona, který přikládáme k přečtení v příloze PDF.

Proti úplnému pohřbení maturity, do níž bylo vloženo oněch 1,5 milardy korun, jsou i někteří opoziční poslanci. „Nedovedu si představit, že se učitelům řekne, že je konec. To je tak něco chaotického,“ zlobil se v médiích místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek. Politici se však tentokrát překvapivě shodnou s odborníky i novináři, že další maturitní pokračování si už nesmí zahrávat s mladými lidmi, z nichž se dělají králíci kouzelníka Pokustóna.

To by byl v českých zemích velký pokrok, kdybychom neudržovali při životě kymácející se zombie, ale místo nich se dočkali svéprávného, moderního a živého systémuKonkrétní návrhy, co a jak dál, přinesl ve svém blogu publicista Tomáš Feřtek ze společnosti EDUin. Podle něho je třeba zachránit důvěru v maturitu. Cermat by se měl profesionalizovat a lépe komunikovat s veřejností, pokud bude nadále tou organizací, která státní maturity připraví. Je třeba zjistit, zda jsou peníze vynakládané efektivně. A musí být ověřena spolehlivost externích hodnocení.

Kromě dalších kroků je nejpodstatnější pár Feřtekových závěrečných bodů. Především přemýšlet o budoucnosti maturity s výhledem řady let: „Dříve, nebo později se současný maturitní model založený na zaškrtávacích testech a zkoušce v uzavřené místnosti bez přístupu k informačním zdrojům přežije, protože nebude schopen ověřovat ty kompetence, které reálně každý člověk při vstupu do praxe potřebuje. Začněme tedy už teď přemýšlet, jak bude vypadat maturita za deset let.“

To by byl v českých zemích velký pokrok, kdybychom neudržovali při životě kymácející se zombie, ale místo nich se dočkali svéprávného, moderního a živého systému. Pokrok by byl i v tom, když by se nahlas a odpovědně řeklo, kde se stala chyba a který „nekromant“ z minulých vlád a úředníků může za to, že se 18letá mládež budí strachem a jejich rodiče děsem, jak jen se může vyhodit 1500 milionů korun.

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...