Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Modrý mák miliardáře strašit nepřestává. Dožadují se odškodného

  14:17
Příběh podvodu s modrým mákem se začal psát v roce 2005. Manželé Stavjaníkovi se tehdy rozhodli, že zbohatnou na obchodu s potravinářskými komoditami. Z obchodu, v němž svou roli sehrály peníze z privatizace Mostecké uhelné, se vyklubalo letadlo. Napálení miliardáři teď chtějí po státu odškodné.

Mák - ilustrační foto: Shutterstock

Naletěli podvodníkům a teď chtějí po státu tučné „odškodné“. Nizozemská společnost Fynerdale Holdings B. V. napojená na české uhlobarony spojené s privatizačním „fantomem“ jménem Appian žádá po České republice 2,38 miliardy korun za to, že stát údajně pokazil vyšetřování podvodu v obchodu s modrým mákem, ořechy a rozinkami, ve kterém se utopily neuvěřitelné tři miliardy. A nejen že se utopily, ony se i ztratily a nikdo nevyšetřil, kam peníze zmizely. Český stát se brání a tuzemským podnikatelům skrytým za nizozemskou plentou nehodlá uhnout.

Svědčí o tom i to, že ministerstvo financí si na pomoc přizvalo respektovanou advokátní kancelář Zeiler.partners z Vídně. „Vybrali jsme si je i kvůli tomu, že mají ve svém týmu profesora Christopha Schreuera, světově uznávanou autoritu v oblasti mezinárodního práva na ochranu investic,“ řekl LN vysoce postavený zdroj resortu financí, který si nepřál být jmenován.

Úřad potvrdil, že vídeňské právníky si vybral ve výběrovém řízení. Ministerstvo financí má s kanceláří Zeiler.partners pozitivní zkušenost. Loni v červnu pomohli vídeňští právníci českému státu zvítězit v mezinárodní arbitráži o 550 milionů korun ve sporu s britskou firmou A11Y Ltd., která se zabývá pomocí pro nevidomé a slabozraké.

„Smír“ za dvě a půl miliardy

Bitva vypukla již v roce 2015. Tehdy chtěla firma Fynerdale Holdings své výhrady se státem vyřešit smírem, a získat tak požadovaných 2,38 miliardy korun. Ministerstvo financí na takovou dohodu nepřistoupilo, v důsledku čehož byl spor loni v prosinci oficiálně zahájen.

Bitva vypukla již v roce 2015. Tehdy chtěla firma Fynerdale Holdings své výhrady se státem vyřešit smírem, a získat tak požadovaných 2,38 miliardy korun. Ministerstvo financí na takovou dohodu nepřistoupilo, v důsledku čehož byl spor loni v prosinci oficiálně zahájen.

Česká televize před několika týdny upozornila, že spor mezi státem a Fynerdale Holdings oficiálně propukl v druhé polovině loňského prosince. Již byl ustaven soudní tribunál, který se v nizozemském Haagu bude případem zabývat. „Nedomníváme se, že ze strany státu došlo v této věci k nějakému pochybení. Ministerstvo financí přistupuje k arbitráži se společností Fynerdale Holdings tak, aby stejně jako v ostatních případech byly i v tomto sporu řádně hájeny zájmy státu,“ řekl LN mluvčí ministerstva financí Jakub Vintrlík.

Švýcaři do akce

Příběh obřího podvodu s modrým mákem a dalšími pochutinami se začal psát v roce 2005. Manželé Marcela a Josef Stavjaníkovi se tehdy rozhodli, že zkusí zbohatnout na obchodu s potravinářskými komoditami. Záměrem Stavjaníkových bylo rozjet obchod ve velkém a ovládnout tuzemský trh. Aby takového cíle dosáhli, potřebovali sehnat silného investora. Povedlo se jim oslovit uhlobarona a miliardáře ze skupiny Appian Marka Čmejlu (odsouzeného ve Švýcarsku za tunelování Mostecké uhelné společnosti), který stojí za nizozemskou firmou Fynerdale Holdings. Skrze ní do obchodu v průběhu let poslal přes tři miliardy korun. Zapojil se i další movitý obchodník, Karel Komárek ze skupiny KKCG, který investoval čtvrt miliardy. Zlákat se nechal i zesnulý magnát Luboš Měkota, který do podniku vložil 460 milionů korun. Všichni byli „napáleni“, neboť místo skutečného obchodování s potravinářskými komoditami šlo o fiktivní „letadlo“. Investice skrze spleť firem proudily do neexistujícího množství máku, rozinek či ořechů, aby se nakonec zjistilo, že vedle chybějících tun zboží se vypařily i miliardy. Principem podvodu s mákem byl začarovaný kruh firem, nad nímž investoři ztratili kontrolu.

LN již před pěti lety odhalily, že Čmejlova nizozemská „skořápka“ Fynerdale Holdings získala v letech 2009 až 2011 miliardy korun na obchod s mákem z účtů skupiny Appian. Ta sehrála klíčovou roli v divoké privatizaci Mostecké uhelné společnosti a v roce 2003 od státu získala i plzeňskou Škodovku. Jeden z aktérů kauzy s mákem právník Jan Vrbenský dlouhodobě tvrdí, že v obchodu se točily peníze z Mostecké uhelné v době její privatizace.

Čmejlova nizozemská „skořápka“ Fynerdale Holdings získala v letech 2009 až 2011 miliardy korun na obchod s mákem z účtů skupiny Appian. Ta sehrála klíčovou roli v divoké privatizaci Mostecké uhelné společnosti.

Toky peněz se před čtyřmi lety zabývala policie, k žádným výsledkům pátrání to podle dostupných poznatků nevedlo. Podle aktuálních informací LN se však stát opět začal o finanční toky kolem Appianu a Fynerdale Holdings zajímat. O pomoc byli požádání švýcarští detektivové. Vyplývá to ze slov advokátky Kataríny Kožiakové Oboňové, která nizozemskou společnost v arbitrážním sporu s ministerstvem financí zastupuje. „Před třemi měsíci jsme od švýcarských právníků, kteří zastupují zájmy skupin Fynerdale a Appian, zjistili, že státní zástupci si vyžádali mezinárodní právní pomoc a zažádali o různé dokumenty včetně výpisů z účtů daných společností. Banky a švýcarští právníci žádostem vyhověli. Jsme ochotni na všem spolupracovat,“ řekla LN Kožiaková Oboňová.

Advokátce nevadí, že se stát o peníze skupin Appian a Fynerdale Holdings zajímá. Nemají prý co skrývat, projevený zájem naopak vítá. „Jsme rádi, že se vyšetřovatelé chytli verze obhajoby, že v případu s modrým mákem došlo k praní špinavých peněz z Mostecké uhelné. V rámci tohoto pátrání budou muset vyšetřovatelé prověřit, kde investované peníze do obchodu s mákem skončily. To je náš cíl, to chceme zjistit,“ dodala právnička, mezi jejíž klienty patří například i lobbista Ivo Rittig. Ministerstvo financí podrobnosti probíhajícího arbitrážního sporu, tudíž ani okolnosti pátrání po původu peněz v „makovém“ příběhu nechtělo komentovat.

Žalobci pod reflektorem

Na pozadí „makové“ arbitráže se odehrává ještě jeden zajímavý souboj týkající se dvou důležitých státních zástupců. Policie a žalobci organizátory makového podvodu v uplynulých letech vypátrali, manželé Stavjaníkovi kvůli tomu skončili za mřížemi. Průběh vyšetřování, které začalo již v roce 2012, byl ale podivný a krkolomný. Pátrání probíhalo ve dvou separátních větvích, kdy v jedné se vyšetřovaly peníze investované miliardářem Komárkem z KKCG, ve druhé se policie zaměřila na peníze dodané skupinou Fynerdale Holdings.

Vyšetřovatelé sice odhalili pachatele, ztracené miliardy korun už nikoliv. To je věc, která „nizozemské“ společnosti vadí a kvůli čemu stát žaluje o 2,38 miliardy korun. „Jde o obrovské selhání a velmi podivný příběh. Přece se nemohou více než dvě miliardy jen tak ztratit. Obžalovaní disponovali majetkem, ze kterého se však primárně uspokojila skupina KKCG, která byla v závodu poškozených na prvním místě. Na nikoho jiného už nezbylo, což je jeden z bodů arbitráže,“ dodává Kožiaková Oboňová.

Vyšetřovatelé sice odhalili pachatele, ztracené miliardy korun už nikoliv. To je věc, která „nizozemské“ společnosti vadí a kvůli čemu stát žaluje o 2,38 miliardy korun.

Stát odmítá, že by při vyšetřování pochybil. Dalo by se tedy předpokládat, že ministerstvo financí vedené Alenou Schillerovou (ANO) se v arbitráží postaví i za vyšetřovatele tohoto případu. Jenže právě to se může v příštích měsících ukázat jako ožehavé a „schizofrenní“ místo. Na začátku vyšetřování kauzy totiž stál žalobce městského státního zastupitelství Jaroslav Šaroch. Tedy týž státní zástupce, který v současnosti dozoruje nejsledovanější případ v Česku – Čapí hnízdo, ve kterém kromě jiných stíhá premiéra Andreje Babiše (ANO).

Předseda vlády a jeho právníci vyšetřovatele dotačního podvodu kolem výstavby Čapího hnízda kritizují, případ označují za politicky motivovaný a objednávku mafie. V rámci mezinárodní arbitráže se skupinou Fynerdale Holdings by ale ministerstvo financí spadající do portfolia ANO mělo práci státního zástupce Šarocha hájit.

Druhým státním zástupcem, za kterého by se stát měl v případě zájmu o úspěšné vyřešení arbitráže postavit, je Dagmar Máchová. Ta vyšetřování „makové“ pavučiny převzala po Šarochovi. Máchová je kontroverzní žalobkyně, která čelí trestnímu stíhání v případu Beretta a podezření, že vynášela informace z policejních spisů. Kvůli obvinění ji někdejší ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) dočasně postavil mimo službu. Premiér Babiš na adresu Máchové v minulosti vzkázal, že spolupracuje s kmotry. Máchová to označila za lež a podala na šéfa hnutí ANO trestní oznámení. V rámci arbitráže s Fynerdale Holdings však může dojít k paradoxní situaci, kdy se Babišův kabinet za práci Máchové na případu s mákem postaví.

Zvolte jméno roku 2024 a vyhrajte Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč
Zvolte jméno roku 2024 a vyhrajte Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč

Každý týden můžete získat zajímavé balíčky od značek Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč. Hrajte s námi a získejte hlavní výhru, balíček s...