Lidovky.cz

Mocní přímluvci tlačí na post ministra průmyslu Koníčka

  14:22
Exministr Rusnokovy vlády František Koníček má mocné přímluvce. Patří mezi ně šéf skupiny ČEZ Daniel Beneš a například i Zemanův poradce Martin Nejedlý. Snaží se, aby Koníček vystřídal ministra průmyslu Tomáše Hünera, který zařízl plán ČEZ na transformaci, při níž by se to, co je výdělečné, vyvedlo mimo státní vlastnictví.

Blízcí přátelé Miloše Zemana. Zleva: mediální magnát Jaromír Soukup, šéf ČEZu Daniel Beneš, Zemanův poradce Martin Nejedlý a jeho partnerka Zuzana Mikysková, vlivný podnikatel Tomáš Hrdlička a senátor Jan Veleba. foto: Eugen KuklaReprofoto

Červen 2017: Koníček jako jeden ze zástupců průmyslových dodavatelů podepisuje memorandum o spolupráci s ruskou státní firmou Rosatom. Listopad 2017: Koníček cestuje do Moskvy v podnikatelské misi vedené Milošem Zemanem. Už na jaře toho roku se Zemanův poradce Martin Nejedlý za Koníčkovu firmu I. B. C. Praha v Rusku přimlouval. A kdyby bylo na Nejedlém, bude následující datace znít „Červen 2018: František Koníček se stává ministrem průmyslu“.

Podle několika zdrojů LN už pár týdnů Nejedlý se šéfem skupiny ČEZ Danielem Benešem ztrácejí za Koníčka dobré slovo na těch správných místech. Přimlouvá se i ekonomický poradce premiéra Andreje Babiše (ANO) Jaroslav Ungerman. Minimálně první dva zmínění by rádi zamávali na rozloučenou nynějšímu ministrovi průmyslu Tomáši Hünerovi. Zařízl plán ČEZ na transformaci, při níž by se to výdělečné vyvedlo ven mimo státní vlastnictví, státu by naopak zůstalo nerentabilní uhlí a mnohamiliardový jaderný tendr.

Koníček má naopak blízko jak ke skupině ČEZ, tak k Nejedlému. Dobré to má i u Zemana. Byl ministrem v jeho vládě vedené Jiřím Rusnokem, kandidoval za Zemanovce. Vyhovuje i KSČM.

Průmysl a obchod

Koníček nechtěl svůj případný nástup do Babišovy vlády komentovat. Informaci nicméně nepopřel. Ostatní aktéři mlčí nebo odmítají, že se do skládání kabinetu zapojují. Babiš na dotaz neodpověděl, stejně tak Ungerman s Nejedlým. „Máte špatné informace. Nikoho na ministra nedoporučuji a jakákoliv rozhodnutí premiéra nemám potřebu mediálně komentovat,“ řekl LN Beneš.

Koníček, coby člen výboru profesního sdružení Aliance české energetiky, přednášel na konferenci z prezentace, která dle vlastností elektronického dokumentu vznikla ve firmě ČEZ ICT Services – dceři skupiny ČEZ.

Blízkost k polostátnímu energetickému gigantu však Koníček prokázal na březnové konferenci o budoucnosti české jaderné energetiky, kterou pořádalo družstvo Fontes Rerum. Jeho zakládajícím členem je Hünerův předchůdce Jan Mládek (ČSSD). Mezi ním a Hünerem je také zlá krev, protože nynější ministr poukázal, že za Mládkovy éry byl v resortním čerpání dotací masivní nepořádek.

Koníček, coby člen výboru profesního sdružení Aliance české energetiky, přednášel na konferenci z prezentace, která dle vlastností elektronického dokumentu vznikla ve firmě ČEZ ICT Services – dceři skupiny ČEZ. Ztotožnil se tak plně s tím, jak zítřky kolem jádra vidí polostátní firma.

„Jestliže se aliance zabývá tím, jak podporovat energetický průmysl a prohospodářský růst, jak definitivně rozhodnout mix v oblasti výroby elektrické energie v příštích 15 letech, musíte vycházet z dostupných analýz a materiálů, které logicky mohou pocházet i ze skupiny ČEZ. Tak jsem to prezentoval na dané konferenci a rovněž jsem přiznal, že čerpáme z materiálů od ČEZ. Odmítám spekulace, že jsem člověkem ČEZ, to je hloupost,“ popsal Koníček LN původ své prezentace.

Výrazný střet zájmů

Ve spojení s Rosatomem to zakládá Koníčkovi v případné roli ministra na výrazný střet zájmů. Vláda už rozhodla, že nové jaderné reaktory se budou stavět. Teď jde o to, kdo je zaplatí a kdo je postaví. Na první otázce je Hüner ve střetu s Benešem, ČEZ míní, že náklady má nést plně stát, Hüner chce spolupodíl ČEZ.

Vláda už rozhodla, že nové jaderné reaktory se budou stavět. Teď jde o to, kdo je zaplatí a kdo je postaví. Na první otázce je Hüner ve střetu s Benešem, ČEZ míní, že náklady má nést plně stát, Hüner chce spolupodíl ČEZ.

U druhé otázky je klíčové, že Rosatom byl a je zájemcem o českou reaktorovou zakázku. Kdyby ji získal, Koníček by těžko unikal podezření, že se tak stalo, aby v rámci subdodávek, jak je memorandum slibuje, nepřikrmil firmy v alianci. Včetně té vlastní.

„O žádném střetu zájmů nevím, neboť se jedná o profesní spolek, nikoliv komerční organizaci. Memoranda byla uzavřena nejen s Rosatomem, ale i s jinými potenciálními dodavateli,“ uvedl Koníček s tím, že je logický zájem, aby při stavbě nových zdrojů nepřišly české firmy zkrátka.

Tak to je a tak to chce vláda v zakázce také nastavit. Platí ale, že třeba s americko-japonským Westinghousem, jenž má o dostavbu rovněž zájem, aliance memorandum nepodepsala. A také, že holport s Rosatomem vyběhal Nejedlý.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.