Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Mobilní tarify v Česku jsou vyšší než v ostatních zemích EU

  10:02
Tarify v Česku nejsou levné, což je tuzemský evergreen – nabídka mobilních služeb výrazně, především z cenového hlediska, zaostává za možnostmi v Evropské unii. České tarify jsou dražší než jinde, navíc za danou cenu dostanou zákazníci méně dat. Ceny mobilních služeb vzbuzují v Česku velké vášně, ale dlouhodobě se s nimi nic neděje.

Mobilní telefon. foto: Shutterstock

Ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (za ANO) rozpoutala nedávným výrokem o cenách mobilních dat, za něž prý mohou zákazníci, novou diskusi o českém evergreenu – vysokých cenách mobilních služeb. Analýzy historicky i aktuálně ukazují, že jedny z nejvyšších cen v Evropské unii jsou dlouho českou realitou. Ceny mobilních služeb sice vzbuzují v Česku velké vášně, ale dlouhodobě se s nimi nic neděje.

Drobná kosmetická úprava nastala zhruba v roce 2013, kdy čeští operátoři postupně uvedli na trh neomezené tarify, jimiž zákazník získá neomezený balíček volání a SMS a navíc určitý objem dat. Jako první s nimi tehdy přišel operátor O2, tarif s jedním gigabajtem (GB) dat stál před šesti lety 749 korun měsíčně. Dnes získá zákazník za stejnou cenu tytéž služby, jen objem dat se během let zvedl na tři gigabajty.

Letmý pohled za hranice ovšem odhalí, že také toto je tarif, který u sousedů patří do minulosti. I v Německu, kde jsou rovněž ceny mobilních služeb dlouhodobě vysoké, lze pořídit neomezený tarif se čtyřmi GB dat za cenu v přepočtu asi 642 korun za měsíc. Drahé mobilní služby v Česku dlouhodobě potvrzují průzkumy. Například společnost Point Topic mapovala ceny ve třetím čtvrtletí loňského roku. Češi podle ní platí za jeden GB dat nejvíc v Evropě, v přepočtu asi 149 korun. Naopak ve Finsku či Rakousku vyjde jeden GB na 23 korun.

Analýza evropského trhu

Mobilní tarify v Česku nejsou levné, to je tuzemský evergreen, se kterým se i přes občasné kauzy v této oblasti po léta nic neděje. Jak špatně na tom ovšem Češi jsou, není z analýz jasné, jelikož málokdy je k dané analýze dostupná metodika. Redakce LN se proto rozhodla pro vlastní, byť zjednodušenou analýzu evropského trhu. V ní se zaměřila na ceny takzvaných neomezených tarifů, které jsou největší potíží českého trhu a jež jsou zároveň jako jedny z mála tarifů mezinárodně alespoň porovnatelné.

Pravděpodobné je, že tam, kde jsou ceny dostatečně nízké, zákazníci takříkajíc nic neuhádají. Jinde určitá šance je. V podstatě v každé členské zemi EU najdeme tarif, který je levnější, nebo v podstatě odpovídá tomu, co nacházíme v českých cenících operátorů.

Kritéria byla jednoduchá: ve všech 28 zemích Evropské unie, u celkem 98 operátorů, jsme hledali nejlevnější tarif, který obsahuje neomezené volání a SMS a k tomu minimálně tři GB dat. Takový tarif totiž odpovídá tomu, co v Česku nabízí ve standardním ceníku operátor O2 pod označením Free bronzový. Tuzemský zákazník za něj zaplatí 749 korun, konkurence u T-Mobile nabídne za 799 korun čtyři GB (a dva bonusové v aplikaci) a Vodafone nabízí pět GB (a dva jako bonus v mobilní aplikaci) za 777 korun.

Porovnávali jsme základní ceníkové ceny tarifů. Snažili jsme se eliminovat různé akční nabídky, nebo třeba dočasnou slevu na prvního půl roku používání, kterou mnozí operátoři v Evropské unii nabízejí. Naopak jsme většinou brali tarify s úvazkem, což je běžná praxe i v Česku. Úvazek je většinou dvouletý, ale v některých zemích je to jen rok. V ceně nekalkulujeme s aktivačními poplatky, které někde mohou být vysoké, ale pokud si zrovna uživatel neaktivuje novou SIM kartu, může se jim vyhnout.

Z analýzy vyplývá, že Češi nedostávají za své peníze, co uživatelé jinde v Evropě. Opět je nutné připomenout, že to platí pro oficiální tarify z ceníků, řada zákazníků v Česku volá za jiné ceny, které těm ceníkovým neodpovídají. Jenže to může, ale nemusí platit i v jiných zemích. Pravděpodobné je, že tam, kde jsou ceny dostatečně nízké, zákazníci takříkajíc nic neuhádají. Jinde určitá šance je. V podstatě v každé členské zemi EU najdeme tarif, který je levnější, nebo v podstatě odpovídá tomu, co nacházíme v českých cenících operátorů.

Negativní i pozitivní vliv konkurence

Jedinou výraznou výjimkou je Řecko, kde jsou i nejvýhodnější neomezené tarify asi dvakrát dražší než u nás. Vysoké ceny jsou i na Kypru, Maltě, v Německu, Portugalsku nebo ve Španělsku. Jenže zde platí, že aspoň u jednoho z operátorů lze najít tarif, který je výhodnější než ty české – buď nabízí za obdobnou cenu výrazně více dat, nebo je o něco levnější než české tarify.

Obojí platí třeba pro slovenské operátory. Tamní velká trojka Orange, Telekom a O2 drží v podstatě podobné ceny jako v České republice. Neomezený tarif u východních sousedů pořídíte za v přepočtu 771 korun měsíčně (všichni tři operátoři se na tom shodnou). Jenže za dané peníze dostane uživatel devět nebo deset GB dat. A pak je tu čtvrtý slovenský operátor 4ka, který za zhruba 514 korun měsíčně nabízí neomezená data.

Působení čtyřky na slovenském trhu ukazuje, jak může a nemusí mít příchod konkurence vliv na tamní dění. Slovenské tarify byly totiž až do příchodu čtyřky kopií těch českých. Levnější konkurence ale velké operátory zlevnit nedonutila, jen zákazníkům přidali víc dat a některé další doplňkové služby.

Mimochodem, působení čtyřky na slovenském trhu ukazuje, jak může a nemusí mít příchod konkurence vliv na tamní dění. Slovenské tarify byly totiž až do příchodu čtyřky kopií těch českých. Levnější konkurence ale velké operátory zlevnit nedonutila, jen zákazníkům přidali víc dat a některé další doplňkové služby.

To třeba v Itálii přinesl čtvrtý operátor Iliad skutečnou cenovou válku. Tarify jsou tam až směšně levné, neomezený tarif s 50 GB vyjde u Iliad na 206 korun a konkurence na to snížením cen reagovala. Opět je ale vždy dražší, nemusí se totiž zákazníkům podbízet a sází na svou dlouhodobou tradici, pokrytí a vztahy se zákazníky. Až absurdně levné jsou tarify také v Polsku, kde se neomezené tarify vejdou pod 300 korun.

Obdobně jsou na tom Bulharsko, Rumunsko, Estonsko, Litva, nízké ceny jsou i ve Francii. Tam sice bývají platné jen na jeden rok, ale u některých operátorů je rok zároveň doba úvazku. Levné jsou i tarify ve Velké Británii, tam je ale třeba se dívat na nabídku samotných SIM karet, operátoři tam rádi inzerují tarify s telefony na splátky v ceně.

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...