Diskuse k článku

Mnohé živnostníky a podnikatele čeká v důchodu chudoba

Ministerstvo práce a sociálních věcí odhaduje, že občanů, kteří měli po listopadu 1989 podnikání coby hlavní zdroj příjmů, je nyní v důchodu asi 60 tisíc. Převážná část si přitom platila jen státem předepsané minimum. Proto na ně čekají starobní důchody, které jim sotva pokryjí pouhé náklady na bydlení – necelých deset tisíc korun.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

 0
Jste přihlášen jako


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

Zbývá 2000 znaků nebo 10 odstavců.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Obsah článku vykazuje systémovou vadu. Např. zde: "KUBELKOVÁ: K placení pojistného by podnikatele spíš motivovalo, kdyby byl systém více zásluhový". Přitom před časem v rozhlase Doc. I. Švihlíková vyslovila následující: Pokud by byl (důchodový) systém plně zásluhový, tak by matky přestaly rodit děti". Kde je to tzv. jádro pudla? Spočívá v tom, že vztah mezi penězi odvedenými na sociální pojištění a financováním vlastního důchodu klienta ČSSZ je veškerý žádný! Proč? Protože peníze kdysi vydělané a odvedené na sociální pojištění (SP) byly okamžitě vyplaceny na důchody našich rodičů. Na náš starobní důchod přispějí ze svého odvodu SP až naše řádně vychované děti. Do třetice Jiří Rusnok (Penzijní reforma pro ČR. Inovativní přístup, 2004), cituji: "Řešení spočívá v tom, aby I pilíř (PAYG) vyplácel důchody jen těm, kteří do něj platili „příspěvky“ a těmi mohou být v průběžném systému pouze děti. Příspěvkem do PAYG nejsou peníze nýbrž řádně vychované děti. Takže řešením pro PAYG je neplatit dávky

Takže řešením pro PAYG je neplatit dávky těm, kteří do systému nepřispěli". Dodávám, že sociálně vyloučení s dětmi sem nepatří. Nepracovali a výchovu jejich dětí financoval 100 % stát. Jak z toho? Prosadit skutečnou zásluhovost v I. důchodovém pilíři, tj. výchovu dětí které v dospělosti důchodový systém plně financují. Je to hlavní opatření k ukončení demografického problému.