Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Mistr spekulant Soros se opět nemýlil

  17:02

Za dramatický pokles ceny stříbra z minulého týdne prý může George Soros. Možná. Každopádně v pravý čas prodal a hodně vydělal.

Finančník George Soros se údajně zbavil svých aktiv ve zlatě a stříbře. A stříbro výrazně oslabilo. foto: © ReutersČeská pozice

Minulý týden se trh stříbra stal hříčkou v rukou spekulantů a cena tohoto vzácného kovu klesla až o 30 procent. Méně dramatický pokles zaznamenalo zlato. Dle spekulací – protože oficiálně to nikdo nepotvrdil – může být jedním z důvodů propadu akce investičního guru George Sorose, který se údajně zbavil svých aktiv ve zlatě i stříbře. Stačila pouhá fáma, že proslulý finančník prodává, a ceny se otřásly. Po několika dnech však pokles zastavil a podle některých investorů i prognóz by přinejmenším cena zlata měla v příštích měsících a letech nadále stoupat. U stříbra už taková jistota nepanuje. 

Přepočítal se Soros, nebo ne? Mohl s prodejem ještě chvíli počkat? Nebo napíchl onu bublinu na stříbře (cena této komodity stoupla jen od ledna do konce dubna o 60 procent) a šťouchl do té zlaté záměrně, aby se na trh obratem za několik dní vrátil? Či pouze se ziskem prodal? Osmdesátiletý finančník například loni v Davosu řekl, že zlato je „nekonečná bublina“, i když jeho hedgeový fond zhusta skupoval pozice ve zlatě. Ještě v polovině listopadu v Torontu konstatoval, že podmínky pro další růst cen vzácných kovů jsou „téměř ideální“ a letos opět na fóru v Davosu potvrdil, že boom v komoditách vydrží „o pár let“ déle. Lišák Soros něco tvrdí, ale činí pravý opak.

Soros vydělal, jiní zlatu dál věří

Do hlavy mu nevidíme, ale vždy je o krok před ostatními investory. Pokud je tedy pravda, že se zbavil svých pozic ve zlatě a stříbře (jeho společnost Soros Fund Management věc nekomentovala), rozhodně neprodělal. Podle The Wall Street Journal a Bloomberg TV začal v dubnu prodávat, když usoudil, že zlato i stříbro jsou na vrcholu. V reálu bylo stříbro nejvýš za posledních 28 let 28. dubna, kdy jeho cena vystoupala až na 49,51 dolaru za troyskou unci. Zlato dosáhlo historického maxima 2. května, kdy se termínované kontrakty (futures) se zlatem obchodovaly za 1577 dolarů za troyskou unci. Soros prodával ve chvíli, kdy bylo na úrovni 1550 dolarů. Miliardář začal akumulovat svá zlatá aktiva v roce 2008, kdy se cena pohybovala kolem 850 až 900 dolarů za unci, čímž zařídil sobě a svým investorům za tři roky zhodnocení v řádu desítek procent.

Paulson 3. května prohlásil, že očekává cenu zlata na úrovni 4000 dolarů za troyskou unci v horizontu tří až pěti let

Zatímco zlato vytrvale zdražuje už asi deset let, stříbro se na růstovou dráhu vydalo mnohem později. V roce 2000 se unce zlata prodávala asi za 270 dolarů, za dalších pět let se zvýšila na 420 dolarů a za další tři roky poprvé překonala hranici 1000 dolarů. Po dalších třech letech už vystoupila nad 1500 dolarů. Za vytrvalým růstem ceny žlutého kovu jsou obavy z inflace. Ty podporuje současná politika americké centrální banky (Fed), která nalévá do ekonomiky další a další stamiliardy, čímž postupně oslabuje americkou měnu. Fáze „tištění peněz“ by však měla skončit v červnu.

Stříbro se v roce 2000 prodávalo zhruba za 4,90 dolaru a za dalších pět let těsně nad sedm dolarů. Explozivní růst nastal až v roce 2008, v jeho závěru cena vystoupila nad osm dolarů. Zhruba za 2,5 roku se cena stříbra zvýšila šestinásobně a i Sorosovy zisky mohou být v tomto směru mnohonásobně vyšší než u zlata.

Graf

Soros si přišel na své a je zřejmé, že šeptanda o jeho počínání mohla strhnout k prodeji i další investory. Jeden z největších – John Paulson a jeho Paulson & Co. – však věří zlatu nadále. A jak uvádí, většinu svého jmění nechává uloženu právě v tomto zlatém kovu. Dokonce 3. května prohlásil, že očekává cenu zlata na úrovni 4000 dolarů za troyskou unci v horizontu tří až pěti let. Proto radí: zlato držet. S tím koresponduje i středeční tvrzení Hala Lehra z Deutsche Bank, který odhaduje, že do ledna 2012 stoupne cena zlata o další třetinu.

Investoři do zlata spoléhají na dlouhodobě slabý dolar, což by mohlo přilákat další zájemce o zlato – například centrální banky Číny, Ruska a Indie –, kteří vnímají investice do vzácných kovů jako alternativu k papírovým měnám.

Stříbrná bublina?

K výrazným změnám náchylnější stříbro možná doplatilo na Sorosovu spekulaci, ale důvody dramatického poklesu lze najít i jinde. Především k němu přispěla komoditní burza Comex v Chicagu (vlastněná společností CME), která zvýšila marži pro obchodování futures, aby odradila spekulanty. Během devíti dnů CME marže zvedla o málokdy vídaných 84 procent, čímž urychlila výprodej kovu.

Party skončila a – George Soros to poznal„Vytvořila se na stříbru bublina? Do značné míry ano,“ poznamenal analytik BNP Paribas Stephen Briggs. Upozornil přitom, že cena stříbra je tradičně velmi kolísavá. „Každý ví, že stříbro je volatilní,“ dodal.

Jak upozorňuje Dominic Frisby v analýze na serveru MoneyWeek, tato „regulace“ by se CME v konečném důsledku nemusela vyplatit. Již za několik dní se začne obchodovat se zlatem na burze v Hong Kongu (Hong Kong Mercantile Exchange, HKMEx) a nemělo by dlouho trvat a přidají se i termínované kontrakty na stříbro. Hlavní byznys se pak může přesunout z Comexu na HKMEx. Frisby se navíc domnívá, že pokles ceny stříbra určitě nezpůsobila cílená snaha vlád, protože na takové akce nejsou dost kompetentní. Spíše jde o to, že stříbro skutečně dosáhlo svého maxima. Party skončila a – George Soros to poznal. Otázka tedy zní, kam až může zase klesnout jeho cena?

Po rekordu z ledna 1980 se během následujících čtyř měsíců cena stříbra propadla o 78 procent

Po rekordu v lednu 1980, kdy se cena vyšplhala až na 50,35 dolaru za troyskou unci, nastal během následujících čtyř měsíců propad o 78 procent. Čeká se nyní podobný scénář? Frisby vysvětluje, že změny přicházejí ve třech vlnách, které vždy trvají tři až šest dní (podobně se trh choval při poklesu ceny stříbra v letech 2008, 2006, 2004, 1993, 1987, 1980, 1979 a 1974). Iniciační vlnu už máme za sebou (pokles z 50 na 33 dolarů). A rovněž následný výrazný vzestup o desítky procent (z 33 na 39 dolarů). Nyní přichází vlna C – další pokles až... Kam? To se dle předpokladů dozvíme někdy v polovině června, možná o trochu dřív. Optimistický odhad říká, že cena spadne jen na hranici první vlny (33 dolarů), Frisby vidí stříbrné „dno“ okolo 22 dolarů za troyskou unci. Pak bude čas na další výkyv, tentokrát nahoru.

George Soros má určitě správné datum poznamenané ve svém mozkovém diáři. Ale nedejte na jeho rady, to už bývá rozhodnuto.