Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Místopředseda ČSSD Chovanec: Zdůrazňuji, že ČSSD musí být řízena z Lidového domu!

  12:27

„Když parlament schválil přímou volbu prezidenta a vytvořil nejsilnější politickou figuru, bylo velmi naivní nenastavit prezidentovi mantinely.“

Plzeňský hejtman Milan Chovanec se v pátek 15. března večer stal na sjezdu ČSSD v Ostravě stranickým místopředsedou. foto: © ČTKČeská pozice

Jak se vyznat v ČSSD? Po vzniku Rusnokovy vlády je situace – mírně řečeno – nepřehledná. Vystupování předsedy Bohuslava Sobotky je nevýrazné, je to místopředseda Michal Hašek, který vyjadřuje postoje sociálních demokratů, aniž by je koordinoval s vedením strany. Zvenčí to vyhlíží jako jiskření mezi proudy v ČSSD.

Zdá se, že ani k jednomu z proudů neinklinuje místopředseda strany a stínový ministr dopravy Milan Chovanec. Potvrzuje to i v rozhovoru pro ČESKOU POZICI. Plzeňský hejtman by nakonec ve vrcholném orgánu sociální demokracie mohl zafungovat jako most mezi jednotlivými křídly.

ČESKÁ POZICE: Čí jste? Po březnovém sjezdu vaší strany se spekulovalo, zda patříte spíše k haškovskému, či sobotkovskému křídlu.

Nejsem ani sobotkovec, ani haškovec, ani jiný „ovec“

CHOVANEC: Jsem sociální demokrat. Nepodporuji dělení strany na jednotlivé tábory. Nejsem ani sobotkovec, ani haškovec, ani jiný „ovec“. Říkám vlastní názory, primárně názory z regionu a lidí zdola. Už na sjezdu jsem říkal, že chci být hlásnou troubou regionů a členské základny.

ČESKÁ POZICE: Jak hodnotíte dosavadní postup předsedy Bohuslava Sobotky ve věci vyjednávání o rozpuštění sněmovny či podpoře Rusnokovy vlády?

CHOVANEC: Zrovna mířím na schůzku s předsedou Sobotkou. Nechci soudit jeho roli, ale myslím si, že sociální demokracii by slušel jednotný hlas a trochu mediální ofenzivy. Doufám, že na těchto věcech zapracujeme.

ČESKÁ POZICE: Co soudíte o tom, že podmínky ČSSD sděluje premiérovi Rusnokovi statutární místopředseda Michal Hašek?

CHOVANEC: Předpokládám, že pan první místopředseda komunikuje s panem premiérem jako šéf Asociace krajů a připravoval s ním páteční schůzku. Nebyl tam jako zástupce ČSSD, ale jako zástupce a komunikátor Asociace krajů. Podmínky Michala Haška, předpokládám, projednáme na grémiu strany a v pátek na předsednictvu. Takto to vidím a doufám, že se nemýlím.

ČESKÁ POZICE: Nepřijde vám nesmyslná jedna z podmínek, že výměnou za podporu vlády Rusnokův kabinet zařídí předčasné volby? Vždyť vláda nemá ani sto hlasů ve sněmovně, natož 120, aby mohla být dolní komora rozpuštěna…

CHOVANEC: Víte, myslím si, že už dlouhou dobu jednáme v nějaké virtuální, mediální rovině. Může jít o zkreslenou informaci, protože tato podmínka nemá vůbec žádnou logiku. Vládu můžeme maximálně tak podpořit s tím, že když získá důvěru, pravice se rozhoupe a půjde s námi s cílem rozpustit sněmovnu.

Jedině a jen předčasné volby

ČESKÁ POZICE: Nebylo by pro ČSSD nevýhodné, kdyby Rusnokova vláda získala důvěru a de facto reprezentovala program sociální demokracie, jen s tím rozdílem, že úrodu by nesklízela vaše strana?

CHOVANEC: Ať už Rusnokova vláda podporu získá či nikoliv, nebude to vláda sociální demokracie. Musíme zvažovat, zda jedinou možností, jak zabránit návratu pravice k moci, je podpora Rusnokovy vlády. To je téma, které budeme v tomto týdnu rozebírat ve vedení. Šance na rozpuštění sněmovny teď ve středu je malá. Možná ale najdeme jiná řešení, než že podpoříme Rusnokův kabinet. Samozřejmě většina národa požaduje předčasné volby, které jsou jediným řešením, jak stabilizovat situaci v České republice.

Znovu zdůrazňuji, že pokud Rusnokova vláda získá důvěru sněmovny, nebude to vláda ČSSD. Taková vláda vznikne na základě zrady některých pravicových poslanců.

ČESKÁ POZICE: Jak to myslíte?

CHOVANEC: Vemte si, že pravicové strany deklarují, že mají na papíře většinu pro hlasování o důvěře. To znamená, že bez zrady některého z těchto poslanců nemůže Rusnokova vláda získat důvěru. Je úplně jedno, zda tato zrada bude ve formě aktivního hlasování pro vládu, či odchodem ze sálu, či náhlými střevními potížemi některých poslanců. Opakuji, že sociální demokracie – jak se dnes hraje v médiích – není v pozici, že na nás záleží, zda Rusnok dostane podporu.

Pan prezident zatím neudělal jediný krok, kterému bych nerozuměl. Činí kroky, které jsou směrem k němu srozumitelné.

ČESKÁ POZICE: Jaký máte pocit z dosavadního počínání prezidenta Zemana ve vztahu k ČSSD? Nepřipadá vám, že jako jeden z „tatíčků“ sociální demokracie v první polovině 90. let chce nyní stranu opanovat skrze své loajální politiky?

CHOVANEC: Pan prezident zatím neudělal jediný krok, kterému bych nerozuměl. Činí kroky, které jsou směrem k němu srozumitelné. Vždyť už v prezidentské kampani na billboardech sliboval, že bude vystupovat proti Nečasově vládě. Bylo asi naivní myslet si, že po pádu Nečase by byla jmenována vláda na půdorysu bývalé pravicové koalice. Proto mě to nijak nepřekvapuje. Když ČSSD zůstane jednotná a bude zřetelně vyjadřovat své názory, prezident ji nemůže oslabit. Je to jen na nás. Bohužel, sociální demokracie má historicky problémy s tím, že se nechá destabilizovat zevnitř. Já doufám, že předseda Sobotka spolu s námi z vedení udělá vše pro to, aby se nic takového nestalo.

ČESKÁ POZICE: Je pro sociální demokraty výhodnější působit před veřejností a levicovými voliči jednotně s Milošem Zemanem? Jsou obavy typu ‚Zeman nectí ústavní zvyklosti‘ či ‚Zeman buduje prezidentský systém‘ záležitostmi, které trápí voliče dejme tomu mimo Prahu a velká města?

CHOVANEC: Nevím, co se řeší v pražských kavárnách. Mě spíše zajímá, co mi říkají lidé, se kterými mluvím dennodenně. Mají plné zuby politických šarvátek, chtějí fungující a stabilní stát. Myslím si, že velké strany mají jednu z posledních šancí se rehabilitovat v očích veřejnosti. Opravdu nejlepší by bylo uspořádat předčasné volby. To chtějí občané v Čechách a na Moravě. Tento požadavek slýchají moji kolegové mezi hejtmany. Hádat se s Hradem ničemu nepomůže.

Jsem připraven k aktivní diskusi, stejně tak předseda Sobotka. Zdůrazňuji, že ČSSD musí být řízena z Lidového domu! Jakákoli snaha ji řídit odkudkoliv jinud – včetně Hradu – je cestou do pekel. Za to budu bojovat. Nemůžeme dopustit, aby nám do řízení strany zasahovaly jakékoliv vlivy odjinud než z naší strany.

Úsměvný paradox

ČESKÁ POZICE: Po sjezdu ČSSD jste mi v březnovém rozhovoru řekl: „Jsem rád, že prezident říká, že nemá zájem zasahovat do dění naší strany. Každá rozumná strana by měla mít korektní vztahy s prezidentem.“ Platí stále vaše slova?

CHOVANEC: Ano. Bezesporu. Záleží na nás, jak budeme sebevědomí a prosazovat vlastní poselství. Naše mediální diskuse je trochu rozostřená. Věřím však, že páteční jednání předsednictva sladí naše výstupy a přijmeme sjednocující názor. Opravdu si myslím, že prezident zatím dělá předvídatelné kroky. Velký problém by nastal, kdyby tu měla vládnout Rusnokova vláda bez důvěry. Dovolte mi ale ještě jednu myšlenku k těm ústavním zvyklostem.

Když parlament přijal variantu přímé volby prezidenta a vytvořil nejsilnější politickou figuru v tomto státě, bylo velmi naivní v té době nenastavit prezidentovi mantinely. Teď se to bude dohánět složitě a bude to zavánět účelovostí. Prezidenta volilo 2,7 milionu lidí. Je legitimní, že prezident si vytváří hřiště. Jde o to, co mu politické strany dovolí.

Hledáme strategickou pozici, jak se dostat k předčasným volbám. Je to důležité pro zachování parlamentní demokracie.

ČESKÁ POZICE: Prezident po svém zvolení kritizoval Nečasovu vládu za to, že je závislá na podpoře „přeběhlíků“ strany LIDEM. Rusnokova vláda by velmi pravděpodobně pro vyslovení důvěry potřebovala tyto „přeběhlíky“. To je docela paradoxní, že? Mohlo by se to případně stát tématem ČSSD při vymezování se vůči SPOZ a Rusnokově vládě v kampani před volbami?

CHOVANEC: Byl bych rád, kdybychom vedli především kampaň o tom, co chceme v této zemi zlepšit. Samozřejmě by to byl určitý paradox a úsměvné, kdyby strana LIDEM nějak podpořila Rusnokovu vládu. Prioritou pro ČSSD jsou předčasné volby. Hledáme strategickou pozici, jak se k nim dostat. Je to důležité pro zachování parlamentní demokracie. Myslím, že i novináři se začínají přiklánět k názoru, že předčasné volby jsou i v zájmu pravice. Osobně si to také myslím a doufám, že vychladnou hlavy, zvítězí zdravý rozum a sněmovna se nakonec opravdu rozpustí. Je reálná šance, aby se do konce tohoto roku volby konaly.