Lidovky.cz

Místo předvolebních slibů by ODS měla představit stínovou vládu

Evropa

  10:39

Nestane-li se zázrak, občanští demokraté v příští vládě neusednou. ČESKÁ POZICE proto nechápe, proč se nesoustředí na práci v opozici.

foto: © ČTK/Krumphanzl MichalČeská pozice

Občanští demokraté zveřejňují svůj volební program salámovou metodou. Minulý týden představili své volební jedničky v krajích a prezentovali například daňové úlevy pro čerstvé absolventy vysokých škol, kteří se rozhodnou po vystudování podnikat. V pondělí ODS odtajnila, co chce udělat pro zlepšení situace ve školství. Od postupného odtajňování si strana slibuje větší pozornost médií.

ČESKÁ POZICE by však stratégům kampaně této strany doporučila, aby se ODS spíše soustředila na sestavení kvalitní stínové vlády. Bylo by to totiž vůči pravicovým voličům férovější.

Hledání stínových ministrů

Dle pondělního průzkumu agentury STEM by ODS volilo jedenáct procent voličů. Pokud pomineme možnost velké koalice ČSSD a ODS, kdysi nejsilnější pravicová strana a v uplynulých šesti letech klíčová vládní síla s největší pravděpodobností skončí v opozici. Proto sebelepší předvolební sliby jen stěží prosadí. A není ani jasné, proč dnes slibuje něco, co by volič očekával, že už měla splnit během svého předchozího působení v exekutivě.

Místo důmyslných marketingových strategií by proto veřejnost spíše zajímalo, kdo bude mít ve straně na starosti klíčovou problematiku financí, kdo bude odpovídat za vnější a vnitřní bezpečnost a kdo bude kandidátem na budoucího ministra zahraničí. Ani jedno z takzvaných silových ministerstev nemá v ODS jasného stínového ministra.

Není jasné, proč dnes ODS slibuje něco, co by volič očekával, že už měla splnit během svého předchozího působení v exekutivě

Po odchodu Michala Doktora z ODS, jenž nesouhlasil s dosazením Martina Kuby na post ministra průmyslu a obchodu v roce 2011, strana přišla o experta na veřejné finance. Kauza ProMoPro odstranila z vrcholné politiky exministra obrany Alexandra Vondru. Bývalého ministra vnitra Ivana Langera vykroužkovali voliči už ve sněmovních volbách 2010 a nevyšel mu ani pokus o stranický comeback na loňském kongresu ODS, kde ho jeho spolustraníci nezvolili členem výkonné rady.

Stane se stínovým šéfem diplomacie předseda europoslaneckého klubu ODS Jan Zahradil, jenž už jím v minulosti byl? Kdo bude ve straně prosazovat zelený program? Bude to snad exministr životního prostředí a místopředseda strany Tomáš Chalupa, kterého v Praze spolustraníci nechtěli mít na sněmovní kandidátce? Kdo bude straně říkat, jak zefektivnit čerpání půl bilionu korun ze strukturálních fondů Evropské unie, jež mají v příštích sedmi letech pomoci Česku dostat se na úroveň západoevropských zemí. A nevíme ani, bude-li stínovým ministrem spravedlnosti exministr Jiří Pospíšil či jeho nástupce v tomto postu Pavel Blažek, současní místopředsedové ODS.

Možná je složení stínové vlády pro ODS zanedbatelnou záležitostí. Vždyť po potupném odchodu Petra Nečase ani neví, kdo ji vlastně v současnosti  řídí. Je to první místopředseda strany Martin Kuba nebo volební lídr Miroslava Němcová?

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.