Lidovky.cz

Místo daňové byrokracie měsíční paušální odvod a malá daň z příjmu

  10:20
Úvahy hnutí ANO a Asociace malých a středních podnikatelů o úlevě od daňové byrokracie výměnou za aspoň minimální platbu daně mohou uspět. U politiků i živnostníků. Předpokládá se 500 korun, celkem zhruba 5,5 tisíce. Opatření by se vztahovalo na podnikatele s ročním příjmem do milionu korun a živnostník by se vyhnul daňové kontroly.

České koruny. foto: Shutterstock

Vypadá to na nadějný plán, jak ulevit nejmenším podnikatelům, kteří odvádějí státu malou daň z příjmu nebo žádnou neplatí. Nedávno prezentované úvahy hnutí ANO a Asociace malých a středních podnikatelů o úlevě od daňové byrokracie výměnou za alespoň minimální platbu daně mají šanci uspět. U politiků i samotných živnostníků. Jde o to, že by od nich stát inkasoval měsíčně jediný paušální odvod – za zdravotní i sociální pojištění – plus alespoň malou daň z příjmu. Předpokládá se 500 korun. Celkem by šlo zhruba o 5,5 tisíce.

Erár by pak nevyžadoval daňové přiznání, nezkoumal výši příjmů, podnikatel by ušetřil za daňového poradce a účetní. „Šel bych do toho,“ bez váhání reaguje truhlář Miroslav Kůs z Kašperských Hor a zřejmě i řada dalších drobných podnikatelů na možnost vyměnit současnou daňovou byrokracii za jednotnou měsíční platbu. Opatření by se vztahovalo na podnikatele s ročním příjmem do milionu korun. Ministerstvo financí připomíná, že by se živnostník v praxi vyhnul riziku daňové kontroly. Ta by se prý týkala pouze těch poplatníků, kteří vědomě nesplní podmínky pro uplatnění paušální daně.

Přijatelný návrh

„Návrh včetně konkrétních parametrů je v současné době zpracováván, přičemž jednotlivé varianty budou předmětem diskusí s připomínkovými místy i na politické úrovni,“ říká Zdeněk Vojtěch z tiskového oddělení ministerstva. Úvahy vycházejí z principu „zaplať státu odvody a aspoň nějakou minimální daň z příjmů a stát ti za to uleví na administrativě“. Taková možnost by se týkala v Česku 422 tisíc osob, mikropodnikatelů, kteří nejsou plátci DPH, a tedy mají roční příjem do jednoho milionu korun. Záleželo by jen na nich, zda by se rozhodli fungovat dál jako dosud, nebo využili novou příležitost.

Návrh zřejmě projde hladce vládou a pak ho čeká projednání v parlamentu. A zatím se nesetkal s odporem u opozičních politiků. Ani komunisté nejsou proti. TOP 09 s podmínkou, že si živnostník bude moci dobrovolně vybrat. Pro ODS je to jeden z více jejích návrhů, jak ulevit nejmenším podnikatelům. Šanci má paušální odvod také u pirátů.

„Částka ještě není definitivně určená, ale odpadne jim tím veškerá administrativa, žádné daňové formuláře, žádná účetní, žádné kontroly, žádní daňoví poradci. To je obrovské plus,“ uvedl premiér Andrej Babiš v rozhovoru pro LN. Návrh zřejmě projde hladce vládou a pak ho čeká projednání v parlamentu. „Nikdo to principiálně nezpochybňuje. Jde o to, aby živnostníci s ročním příjmem do jednoho milionu korun mohli tuhle možnost využívat od zdaňovacího období příštího roku,“ říká jeden z iniciátorů a šéf Asociace malých a středních podnikatelů a živnostníků Karel Havlíček.

Příjmy si vyčísluje dnes velká část živnostníků tak, že jim daň vychází nulová. Stát tak inkasuje v této kategorii pouhých 900 milionů korun ročně. Nově by to mohlo být až 2,5 miliardy, ale to ministerstvo nepovažuje za reálné – nemalá část živnostníků zřejmě zůstane u původního (pro ně nulového) způsobu zdanění. Pozoruhodný návrh se zatím nesetkal s odporem u opozičních politiků. Ani komunisté nejsou proti. TOP 09 s podmínkou, že si živnostník bude moci dobrovolně vybrat. Pro ODS je to jeden z více jejích návrhů, jak ulevit nejmenším podnikatelům. Šanci má paušální odvod také u pirátů.

Rizika

„Vítáme, že si vláda konečně všimla, co může malým podnikatelům pomoci. Neznáme ale podrobné parametry návrhu. ANO přichází každý půlrok s nějakým návrhem daňové změny, ale většinou z toho pak v tichosti vycouvají. Tak uvidíme nyní,“ říká Mikuláš Ferjenčík, poslanec České pirátské strany. Jeden paušální odvod měsíčně obsahuje 2400 korun zdravotního pojištění, 2600 korun sociálního a 500 zmíněné daně z příjmů. Má to ale i rizika, připomíná truhlář Kůs.

Jeden paušální odvod měsíčně obsahuje 2400 korun zdravotního pojištění, 2600 korun sociálního a 500 zmíněné daně z příjmů. Má to ale i rizika. Při nízké částce sociálního pojištění se podnikatel nedočká zrovna závratně vysokého důchodu.

„Při nízké částce sociálního pojištění se podnikatel nedočká zrovna závratně vysokého důchodu.Patřím k těm, kdo si rád připlatí,“ říká Kůs. A s důchody souvisejí i připomínky Svazu průmyslu a dopravy, který jinak změnu vítá. „Ministerstvo financí ovšem zatím nevysvětlilo, jak nový paušální odvod ovlivní příjmy důchodového systému. Takové propočty nás velmi zajímají a jsou potřeba stejně jako osvěta pro samotné živnostníky, kteří nový paušál využijí,“ říká mluvčí svazu Eva Veličková.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.