Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Miroslav Provod: Divoký západ v Čechách už je méně divoký

  19:55

„Na Orlík už se dávno zapomnělo, ale klid nebude, dokud ODS nevypadne ze sněmovny. Ve mně ten stres dodnes zůstal,“ svěřuje se podnikatel.

„Myslím si, že za Topolánka už se jednalo v uvozovkách jen o ekonomickou dravost, a ne všehoschopnou dravost dob předchozích.“ foto: © ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Spoustě lidí připadá dnešní doba politicky neutěšená. Panuje nespokojenost se správou věcí veřejných a žehrá se na špatnou politickou kulturu. Někdejší prominentní podnikatel Miroslav Provod (57), který ještě za komunismu vydělal miliony korun na prodeji digitálních hodinek, si však dnes tolik nestěžuje. Sice musí podle svých slov úřadům splácet 120 milionů korun, alespoň ho však už nikdo jako v devadesátých letech nemučí v plechových skříních ponořených do vody a pod automobilem mu nevybuchují bomby.

Provod je něco jako chodící paměťová karta, jejíž zážitky a vzpomínky je pro pochopení kontextu aktuální doby stále dobré připomínat. Pohyboval se v prostředí podnikatelů, z nichž byli někteří za dodnes nejasných okolností zastřeleni. Od zpěváka Karla Gotta před lety kupoval jevanskou vilu, dvakrát seděl ve vězení, provozoval kdysi proslulý rekreační areál ve Vystrkově. Perné období zažíval jak za první Klausovy vlády, tak v době kabinetů sociální demokracie; v roce 2006 byl odsouzen na několik let do vězení.

V rozhovoru pro ČESKOU POZICI nás zajímalo, zda divoká éra devadesátých let a přelomu tisíciletí, kdy málem přišel několikrát o život, je již za námi, jak hodnotí aktuální předvolební kampaň a co naši zemi podle něj čeká po nadcházejících volbách.

ČESKÁ POZICE: Máte pořád strach, že vás někdo zabije?

PROVOD: Mám. Nerad bych vypadal, že jsem trpěl nebo snad trpím nějakým stihomamem, ale takováto hororová slova jsem před mnoha lety skutečně vyslechl od několika osob a situace, které jsem tehdy prožil, neměly k násilí nejhrubšího zrna nijak daleko. Na Vystrkově, v hotelu Orlík, to byly, řekněme od roku 1994, perné chvíle. Mám obrovskou radost, že ODS takto oslabuje, protože veškeré indicie směřovaly k tomu, že tato strana po revoluci chtěla mít svůj areál – chtěli mít místo, kde budou o víkendu… jak to říct? Pořádat stranické víkendové poradní dýchánky. Překážkou těmto tajným stranickým záměrům byla ovšem společnost Orlík a. s., respektive její představenstvo, které areál na základě smlouvy uzavřené s městem Příbram provozovalo.

ČESKÁ POZICE: Jak jste přišel na to, že ODS chtěla areál získat?

PROVOD: Dva bývalí elitní policisté mi řekli, že jeden z bývalých ministrů vnitra za ODS se na poradě na vnitru vyjádřil: „Na toho Provoda musíte za každou cenu něco najít!“ (ministry vnitra za ODS po pádu režimu byli postupně v letech 1992 až 1997  Jan Ruml, 1997 až 1998  Jindřich Vodička a Ivan Langer v letech 2006 až 2009 – pozn. red.) Nepříjemnosti samozřejmě nepostihly jenom mě – třeba právník naší firmy našel jednou na své vile nalepené dva velké kříže. Psychoteror probíhal dlouhodobě. Pochopil bych, kdyby za mnou přišel nějaký politik a řekl mi: „Provode, stát jsme teď my, kliďte se odsud, teď my tu budeme mít svoje stranické sídlo.“

ČESKÁ POZICE: Co všechno se vám přihodilo?

PROVOD: Byly to odporné metody, pro které se těžko hledají slova. Manželce s dcerou bouchly během jízdy v areálu Vystrkov zcela náhodně „samy od sebe“ airbagy. Když se to stalo mně, budiž – zvolili takové metody. Útok na chlapa nějak vnitřně dokážu pochopit, útok na ženskou s malým děckem… To mohl udělat jen neskutečný primitivní vůl. Tihleti „disidentboys“ měli pocit, že jsou všemocní, že si mohou dovolit všechno. Na Orlík už se dávno zapomnělo, ale klid ve mně uvnitř nastane, až ODS vypadne úplně ze sněmovny. Ve mně ten stres po nich zůstal.

ČESKÁ POZICE: Co dnes děláte, čím se živíte?

PROVOD: Z Orlíku jsem odešel v roce 2010, odstěhovali jsme se. Společnost byla prodána. Dnes pracuji ve firmě Centrum.cz, kde je můj syn jednatelem. Pomáhám mu se vším, co potřebuje.„My dnes stále řešíme kauzu 19 let starou, a přesto není pravomocně rozhodnuta. Chcete mě nějak přesvědčit, že žiji v právním a spravedlivém státě?

ČESKÁ POZICE: V autobiografické knize Reportáž z rakve píšete, že jste pro první pobyt ve vězení ve druhé polovině osmdesátých let měl na rozdíl od druhého uvěznění v roce 2006 jisté pochopení. Co se tehdy stalo?

PROVOD: V roce 1986 jsem byl uvězněn podle paragrafu 117 spekulace. Tehdy bylo zakázáno prodávat a kupovat zboží za účelem zisku. Zákon byl špatný, nerespektoval helsinské konvence na právo na sebeurčení svého uplatnění, ale prostě porušil jsem zákon a šel si na tři roky sednout. Považuji to za fair play, na rozdíl od vězení v roce 2006. To rozhodně fair nebylo. Do tohoto případu už zasahovala politika. Nejdříve dva vyšetřovatelé na kauze odmítli dělat a od policie museli odejít. Třetí kauzu vzal někdo nový, odstíhal nás – byť s absencí jakéhokoli důkazu – a byl povýšen do inspekce ministerstva vnitra.

Dostalo se to k soudu, který ji smetl jako bezdůvodnou. Následné odvolání případ vrátilo a dostali jsme devět let u stejného soudu. Při odvolačce jsme dostali pět let, podali jsme stížnost, ministryně případ zrušila, pak znovu pět let. Prostě šílené. Vždyť my dnes stále řešíme kauzu 19 let starou, a přesto stále není pravomocně rozhodnuta. Chcete mě nějak přesvědčit, že žiji v právním a spravedlivém státě?

ČESKÁ POZICE: Masivně jste před revolucí vydělal na prodeji digitálních hodinek. Měl jste ve společnosti – potažmo v politice – vážené místo? Také jsem si všiml, že se bráníte označení vekslák. Proč?

PROVOD: Vy jste mladý a tu dobu nepamatujete. Naše generace titulovala veksláky osoby, které stály před Tuzexem, tahaly lidi za rukávy a nabízely jim bony. Takovým lidem se říkalo vekslák. Nákup a prodej zboží není veksláctví. To je ale banalita proti tomu, co se jinak v mém životě odehrálo. Musím říct, že mé digitálky tehdy nosil snad každý. Všichni politici, zpěváci, soudci je nosili, ručičkové byly tenkrát out.

ČESKÁ POZICE: Musel jste mít i vliv a přehled o tom, jaké podniky bude po revoluci výhodné privatizovat a podobně...

PROVOD: (smích) Neměl jsem nic, ekonomické informace a přehled o privatizaci měli hlavně disidenti. Neměl jsem ani kupónovou knížku. Jen jsem četl noviny. Neměl jsem žádný vliv, byl jsem starej blbec, že jsem to měl na Orlíku rád a začal tam spravovat hotel.

O štěchovickém pokladu

ČESKÁ POZICE: Ve své knize popisujete příhodu, jak vás někdo zavřel do ocelové skříně, ponořil do vody a skříň postupně napouštěl vodou, až jste se málem utopil. Proč se vám takové věci děly? Co jste na koho věděl?

PROVOD: Netopil jsem se. Měl jsem ale strach, že budu utopen. Největší lumpárny dělali lidé, kteří se dostali v devadesátých letech k moci. Mysleli si, že jsou stát a mohou používat metody, jako třeba v padesátých letech. Politici dávali zadání lidem, kteří byli na výplatní listině státu. Třeba konkrétně: vyšetřovatel Josef Klíma prověřoval některé události, které se staly na Orlíku. V průběhu se dozvěděl určité závažné poznatky, následně mu byl spis policejním prezídiem odebrán. Zjistil toho moc.

ČESKÁ POZICE: Kvůli čemu vás ale zavřeli do té skříně? Nějaký důvod musel být.

PROVOD: Nevím nic, nikdo se neprokazoval občanským průkazem. Největší záhadou pro mě zůstává, jak jsem se do té vody dostal. Známá lékařka mi vyprávěla o přípravku, který způsobuje takzvanou retrográdní amnézii, neboli že po aplikaci do organismu nastává stav, který vám de facto z paměti vymaže poslední proběhnuté události. Pak následovala bomba pod autem, zmíněné za jízdy explodující airbagy, těsně před plánovanou expertízou zapálené auto a tak dále. To se všecko stalo v rozmezí několika let v průběhu devadesátých let. Byl to boj o areál Orlík. Do hotelu poslali Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ), dostal jsem za podnikání fyzických osob pokutu 120 milionů korun.

ČESKÁ POZICE: V knize Svědek na zabití od Jaroslava Kmenty podnikatel Michael Kliment, který jednu dobu spolupracoval s policií na případech kolem Mrázka a spol., říká: „Já jsem spíš tipoval, že oddělaj Provoda. Ten se zbláznil, takže nevíš, co bude dělat.“

PROVOD: Kliment to skutečně tipoval, to vím. Od pana Klimenta a pana Sehnala z Podnikatelské banky jsme totiž přebírali v roce 1994 hotel Orlík. Víte, jak dlouho na Vystrkově Sehnal s Klimentem vydrželi? Ani ne jeden rok. Po prvních hrozbách vzali z Vystrkova nohy na ramena. I mně Kliment po výbuchu auta před domem v roce 1996 řekl, že netuším, čeho jsou schopní, že když neodejdeme, tak nás všechny třeba zabijou. Ve zmiňované knize Kliment uváděl – pokud to ovšem řekl – i nesmysly, spíš mi přišlo, jako by mě to mělo nějak postrašit. Na to byl mistr.

ČESKÁ POZICE: Když jste byl v roce 2006 odsouzen, ve své knize jste k tomu napsal: „Trest jsem přijal a vnímal jsem ho jako součást něčeho, co by mohlo být horší. Ostatně už jsem měl za sebou pobyt v ocelové rakvi…“ V rozhovoru pro MF Dnes jste pak také uvedl: „Jsem nositelem určitých informací, které jsou nesmírně citlivé a zároveň nebezpečné. Většina lidí, která byla s těmito informacemi seznámena, je už po smrti. Svěřil jsem se s nimi svým spolupracovníkům Šebestovi nebo jistému Bubeníčkovi. Oba už nežijí. Ty informace věděl i Mrázek.“ O jaké jde informace?

PROVOD: V té době, kdy jsem knihu psal (rok 2004), jsem o tom byl skutečně přesvědčen. Mé obavy plynuly z případu, kdy detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) šetřili informaci, že po revoluci byly na vrcholu Medníku uloženy chemické zbraně. Dlouhou dobu jsem příběhu věřil – bylo několik svědectví tamních obyvatel, probíhaly tam zásahy ministerstva obrany, betonem se utěsňovaly průduchy. Až po letech se zjistilo, že to měla být připravená past na komunisty, kdyby hrozilo, že ve volbách uspějí. Ukrývání chemických zbraní by byl skandál, který by padnul na jejich zodpovědnost. Nakonec se ale ukázalo, že šlo o hledání štěchovického pokladu, který se nenašel.„Vím, že všecko kolem mne se dělo kvůli Orlíku, vždyť to byl největší rekreační areál“

Vojáci tam skutečně omdleli, důvodem ale byla špatně odvětraná jáma, nadýchali se zplodin. Vím, že všecko kolem mne se dělo kvůli Orlíku, vždyť to byl největší rekreační areál. Po revoluci se parta disidentů domluvila, že by bylo dobré, kdyby to mohli využívat pro své účely. V mezidobí ale areál získala Orlík a. s. Bohužel, až po nějaké době jsem zjistil, že předchozí majitelé kolem pana Klimenta se na Orlíku něčeho vyděsili a raději odtamtud utekli.

Kostarický agent Mrázek

ČESKÁ POZICE: Nevěřím, že to byl jen souboj o Orlík a že šlo o ukryté chemické zbraně, ze kterých se nakonec vyklubalo hledání pokladu... Skrze kontakty s Františkem Mrázkem či Tomášem Pitrem jste musel věděl něco o financování tehdejších politických špiček – ať už z ODS nebo ČSSD. Sponzoring, směnky, archiv plný kompromitujících materiálů…

PROVOD: Nikdo mě samozřejmě neplánoval odstranit kvůli chemickým zbraním, před 15 lety jsem se ale skutečně domníval, že se může jednat o informačně životu rizikovou záležitost. Měl jsem zejména obavu o kamaráda, který tuto záležitost vyšetřoval. Co se týká Mrázka – o něm se teď natočil film, ve kterém je vylíčen prý téměř jako masový vrah. Mám s tím drobný problém. Pokud by Mrázek měl být vrah, měla by o tom přece něco vědět nejprve policie. Když jsem se pokusil přednést vyšetřovatelům hypotézu, zda nemohl pan Mrázek svým vlivem ovlivnit celou policii, rovněž tak státní zastupitelství a soudy, sklidil jsem výsměch. Všichni zúčastnění evidentně o Mrázkovi něco zásadního vědí, nikdo ale nechce nic bližšího o něm říci. Také se o Mrázkovi všude tvrdí, jak nakradl miliardy, ale nikdo je zatím nenašel.

ČESKÁ POZICE: Existují archivy s citlivými informacemi na současnou či bývalou politickou reprezentaci?

„Všichni zúčastnění evidentně o Mrázkovi něco zásadního vědí, nikdo ale nechce nic bližšího o něm říci“PROVOD: Nevěřím tomu. Před 14 dny jsem se jednoho bývalého náměstka ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) ptal, jaký je jeho názor na spekulaci, že František Mrázek byl pracovníkem zpravodajských služeb. On řekl, že mi nic neřekne, uklouzla mu však o chvíli později tato věta: „Nedovedete si představit, kolik peněz František Mrázek této zemi zachránil.“ Uvědomil jsem si, že tajná policie má všude po světě mezi lumpy své lidi, kteří sice dělají úkolované lumpárny, ale zároveň tím policii přinášejí zajímavé informace.

ČESKÁ POZICE: Zajímavé. Podobnou věc mi totiž v rozhovoru řekl i Jaroslav Starka: „To, že dělal s policií, se mi moc nelíbilo, nebyl jsem toho příznivcem.“

PROVOD: Někde pan Mrázek udělal chybu. Mně jednou kdysi něco řekl, dotaz, a poznal jsem, že to není z něj, zjišťoval a dost možná nahrával, ale já to nechci konkretizovat. Byla to divná situace. Zkrátka je možné, že z kolínské kriminálky mohl postupně vyrůst až do nejvyšších pater bezpečnostních složek. Vždyť pověření Mrázka mapovat toky financí v Evropě kostarickým ministrem vnitra bylo pravé.

ČESKÁ POZICE: Ve filmu Příběh kmotra, který je inspirovaný životem a dílem Františka Mrázka, je naznačeno, že ho mohl zabít někdo z prostředí Tomáše Pitra.

„Můj odhad je, že Janoušek by mohl být černým koněm policie, která potřebovala získat v šedých kruzích svého informátora“PROVOD: To je nesmysl. Všichni spolupracovníci oběti jsou pro policii vždy podezřelí. Pitra policie podezřívala určitě jako prvního.

ČESKÁ POZICE: Když se ještě vrátím ke zmiňovanému snímku o Mrázkovi. Ve filmu je jako poslední akce, na které se nakonec Mrázek alias Vedral a Pitr alias Tiplt kvůli provokativní akci detektivů rozhádali, zmíněna privatizace Setuzy. Vy jste ve své knize z roku 2010 napsal, že novináři by po Kmentově trilogii o Mrázkovi měli napsat knihu Válka o Setuzu. Nenaznačoval jste tím, tři roky před vznikem filmu o Mrázkovi, právě tento vývoj?

PROVOD: Myslel jsem to obecně, ne jako spor mezi Mrázkem a Pitrem, ale jako souboj mezi podnikateli a státem, který měl zpackanou privatizací pro stát strategický podnik zpátky získat. Dneska si ale myslím něco jiného, než co jsem tenkrát napsal v knize. Tehdy jsem nevěděl, že Mrázek měl kostarický pas, který – jak mi potvrdil pracovník BIS – nebyl padělaný. Pas byl na kontrole ve Vídni a ukázalo se, že byl pravý. Mrázek tak mohl pracovat pro zahraniční bezpečnostní služby. Za smrtí Mrázka nebude boj o Setuzu! Nicméně, v poslední době si říkám, jestli podobným případem není příběh Romana Janouška, který podle mě stejně jako Mrázek není možná žádný kmotr. Co když si bezpečnostní složky vytvořily nového „Mrázka“? Můj odhad je, že Janoušek by mohl být černým koněm policie, která potřebovala získat v šedých kruzích svého informátora.

ČESKÁ POZICE: Hovořilo se na konci devadesátých letech v prostředí Mrázka a Pitra o privatizaci Mostecké uhelné společnosti? Nedávno jsme totiž v bankéřském prostředí zaznamenali informaci, že Tomáš Pitr měl být zakladatelem společnosti Appian Group, která akcie MUS koupila. Navíc švýcarští prokurátoři před rokem upozornili, že na prodeji Mostecké uhelné měly profitovat firmy napojené na Pitra.

PROVOD: To se ptáte na špatném místě, nevím. S Tomášem se nestýkám, musíte jít za ním. Za posledních sedm let jsme se viděli jednou. Pět minut.

Divoké excesy odeznívají

ČESKÁ POZICE: Je divoká doba devadesátých let pryč? Byla Mrázkova vražda nebo vaše a Pitrovo odsouzení předělem?

PROVOD: Dozvuky cítím samozřejmě každý den – už 17 let nemohu třeba podnikat. Dostal jsem daňový výměr na 120 milionů korun, které jsem prý nezaplatil. Finanční úřady po mně už 17 let tuto částku vymáhají. Úřady mi zablokovaly veškerý majetek a vše, co vydělám, musím dávat na splátku dluhu. Je to nesmysl, finančnímu úřadu nic nedlužím. Vražda Mrázka žádným předělem nebyla. Statisticky se téměř každý den někdo stane obětí vraždy.

ČESKÁ POZICE: Takže se nic nezměnilo?

PROVOD: Divoký západ v Čechách je už méně divoký. Divoké excesy přece jenom – částečně – odeznívají, země směřuje doleva a situace se zklidňuje. Stále se zde ale vytvářejí zločinecké struktury, kde se podnikatelé bojí o život a policie má co na práci. To je celosvětový problém.„Stále se zde vytvářejí zločinecké struktury, kde se podnikatelé bojí o život a policie má co na práci. To je celosvětový problém.“

ČESKÁ POZICE: Koho považujete za klíčovou osobu polistopadového vývoje české politiky? Kdo bubnoval tempo? Na začátku rozhovoru jste hovořil o ODS – měl jste tedy na mysli Václava Klause?

PROVOD: Nemohlo se jednat o jednoho člověka, ale skupinu lidí. Klaus byl příliš kultivovaný, za ataky vůči Vystrkovu v žádném případě nestál. Byli to typově zcela jiní lidé – exdisidenti, kteří před rokem 1989 místo do práce chodili za práci do hospody na pivo. Naštěstí už dnes ta pochybná, vše okolo kritizující parta od piva není u vesla.

ČESKÁ POZICE: Jak hodnotíte amnestii Václava Klause, po níž je váš problém s údajným daňovým deliktem odpuštěn? Nebylo to jakési poděkování některým lidem, díky kterým se Klaus dokázal bezmála 20 let držet ve vrcholných politických funkcích?

PROVOD: Trest nám nebyl odpuštěn, máme totiž většinu trestu za sebou. Já celý a Pitr z větší části. Hlavně ale panu Pitrovi nebyla amnestie uznána. Nevěřím tomu, že by prezident dělal amnestii, aby pomohl někomu, kdo má před sebou nebo za sebou nějaký trest. To spíš byla jenom konstrukce levice. Bohužel se amnestie týkala spousty lidí, na které se vztahovat neměla. Úmysl nebo korupci u Klause vylučuji.

ČESKÁ POZICE: Volby do sněmovny vždy charakterizují dobu, do které země vstupuje. Co očekáváte od těchto voleb?

PROVOD: Myslím si, že za Topolánka už se jednalo v uvozovkách jen o ekonomickou dravost, a ne všehoschopnou dravost dob předchozích. Byť Marek Dalík není pravomocně odsouzený v různých svých kauzách, nikdo mu už – jako lidem na Orlíku – nemaloval kříže na barák. Na Petru Nečasovi bylo vidět, že neměl potřebné premiérské charisma ani sílu. Nedokázal prosadit své návrhy. Navíc chlapa hodnotím také trochu podle toho, jakou si vybere ženu – Radka vypadala sympaticky, mile...

ČESKÁ POZICE: Zaregistroval jste na přelomu tisíciletí a v první polovině „nultých“ let nástup dnešních lobbistů či takzvaných kmotrů jako Roman Janoušek, Ivo Rittig a Tomáš Hrdlička?

PROVOD: Neptejte se mě na lidi, které nemohu osobně znát. Neznám je, registruji je jen díky médiím – a ta beru s rezervou. Nikdy jsem se s těmito pány nepotkal.

Komunisti měli pravdu

ČESKÁ POZICE: Co nás čeká ve volbách?

PROVOD: Myslím, že moc se toho dít už nebude. Sociální demokracie vyhraje, Andrej Babiš a KSČM se podělí o druhé a třetí místo. Zbytek bude na ocasu. Samozřejmě jsem moc rád, jak propadla ODS. Ukazuje se, že všecko zlo se opravdu vrací.

ČESKÁ POZICE: Pád na pusu by si zasloužila i část ČSSD, která spoluvládla s vámi nenáviděnou ODS.

PROVOD: Také mám k nim výhrady. Oněch 120 milionů, které musím platit, je chyba ODS. Já jsem to však celé popisoval Bohuslavu Sobotkovi, který byl tehdy ministr financí. Vše ale zamítnul – jeho péče o křivděného občana je tudíž diskutabilní. Státní rozpočet se neustále propadá do červených čísel. Je potřeba, aby někdo s těmito nepořádky zúčtoval. Aspoň novináři musejí vyšťourat, kde jsou navíc ty vytunelované miliardy ze státního. Dávejte ale pozor, abyste nedopadl jako Mrázek.„Třeba za chvíli přijde Sobotka za Babišem a řekne mu: ,Hele Andreji, je to v pytli, musím na zalátání děr využít těch 3300 miliard, které mají lidé uloženy v bankách.‘“

ČESKÁ POZICE: Kdo by to podle vás měl a mohl zastavit? Na tomto stavu se podílely všechny strany.

PROVOD: To není pravda. Před rokem 1989 měla republika rozpočet vyvážený, celý svět nám dlužil – arabský svět, Rusko. Disidenti přebrali zemi s hospodářským přebytkem. Každý pád do propasti přijde na své dno. Někdo musí vytáhnout padák a podle mě se to bude za ČSSD rozpočtově propadat ještě hlouběji. Třeba za chvíli přijde Sobotka za Andrejem Babišem a řekne mu: „Hele Andreji, je to v pytli, musím na zalátání děr využít těch 3300 miliard, které mají lidé uloženy v bankách.“ Snad se to nestane. Pokud ovšem ano, lidé vezmou klacky do ruky a budou prosit, aby se komunisti vrátili a dali ekonomiku státu do pořádku. Podle mě jim historický vývoj dal za pravdu.

ČESKÁ POZICE: Koho že budete volit?

PROVOD: Pro mě je základ dobrý hospodář. Volební programy jsou příliš často vytvářené poradenskými agenturami, aby voliče takzvaně táhly. Neberu volební programy nijak vážně. Pro mě je základním kritériem schopnost být kvalitním a spolehlivým hospodářem.