Lidovky.cz

Miroslav Jansta: Dotační kauza poškozuje český sport

  10:21
Advokát Miroslav Jansta patří k nejmocnějším lidem v českém sportu. Člena širšího vedení ČSSD na začátku května v jeho kanceláři navštívila v souvislosti s dotační kauzou policie. Dva dny byl vyslýchán, na rozdíl od šéfa fotbalu Miroslava Pelty a dalších ale obviněn nebyl. V rozhovoru pak říká: „Stát dlouhodobě na sport zapomínal.“

Předseda České unie sportu (ČUS) Miroslav Jansta hovoří na valné hromadě. foto: ČTK

Předseda České unie sportu Miroslav Jansta v rozhovoru mimo jiné říká: „V současné kauze musíme ctít presumpci neviny, pokud ale k něčemu došlo, bylo to selhání jednotlivců, ne systému. Výstupem aféry přece nemůže být, že sport je špatný, že by na něj společnost měla koukat skrz prsty. Systémově jsem chtěl, aby peníze nešly přes svazy, ale dolů ke klubům.Zásah policie přišel v nejméně vhodnou dobu, udělali jsme spoustu dobrých kroků, ve kterých chci pokračovat.“

LIDOVÉ NOVINY: Co dotační kauza ukázala o českém sportu?

JANSTA: Prvoplánově ho taková kauza poškozuje, protože když zasahují někde policisté, nevypadá to dobře. Hlavně to ale ukázalo, že stát dlouhodobě na sport zapomínal a nepečoval o něj. Ministerstvo školství v tomto roce poskytlo na sport šest miliard korun. To je velká finanční transakce, o kterou se na ministerstvu stará jen pár desítek lidí.

Ministerstvo školství v tomto roce poskytlo na sport šest miliard korun. To je velká finanční transakce, o kterou se na ministerstvu stará jen pár desítek lidí. Oproti tomu ministerstvo kultury, se kterým se můžeme srovnávat, má rozpočet 12 miliard korun.

Oproti tomu ministerstvo kultury, se kterým se můžeme srovnávat, má rozpočet 12 miliard korun. Stará se tam o to bezmála 300 lidí. To je strašný nepoměr. Kvalita zpracování a fungování v oblasti sportu pak podle toho vypadá. Musím zdůraznit, že to není chyba současné ministryně školství Kateřiny Valachové, chyba nastala už na začátku devadesátých let, kdy stát pro sport nezřídil žádnou speciální instituci.

LIDOVÉ NOVINY: Takže problém vidíte v tom, že oblast sportu je personálně podvyživená?

JANSTA: Od roku 2012, kdy jsem se stal předsedou České unie sportu, jsem zažil šest ministrů, pět náměstků pro sport a čtyři vedoucí oddělení pro sport. Orientaci ve sportovním prostředí a kvalifikaci nezískáte za rok, za dva. Současné ministryni školství se podařilo vytvořit spravedlivější systém, jak peníze do sportu nalít. Do rozdělování peněz zapojila experty, kteří měli připravit klíče a principy, jak rozdělovat investiční a neinvestiční finance do sportu.

V současné kauze musíme ctít presumpci neviny, pokud ale k něčemu došlo, bylo to selhání jednotlivců, ne systému. Výstupem aféry přece nemůže být, že sport je špatný, že by na něj společnost měla koukat skrz prsty.

LIDOVÉ NOVINY: Zatím to ale vypadá tak, že nezafungoval ani systém.

Současné ministryni školství Kateřině Valachové se podařilo vytvořit spravedlivější systém, jak peníze do sportu nalít. Do rozdělování peněz zapojila experty, kteří měli připravit klíče a principy, jak rozdělovat investiční a neinvestiční finance do sportu.

JANSTA: Systém, který se začal budovat v minulém roce, měl být nejtransparentnější za celou dobu. Jsem rád, že se prosadila politika České unie sportu, kdy jsem stál skoro sám proti předsedům ostatních svazů a ČOV. Systémově jsem chtěl, aby peníze nešly přes svazy, ale dolů ke klubům. Paní ministryně na to přistoupila sice jen v takzvaném Programu 8, kdy ministerstvo přiděluje peníze přímo klubům, ale to bylo zásadní. Jim jde takto zhruba miliarda korun, což je velká podpora pro sportování dětí a mládeže.

Máme tabulky, které ukazují, že teprve loni došlo k zastavení propadu sportování dětí a mládeže. Tento propad trval od roku 2007. Naše unie sportu jako jediná má registr sportovců i majetku. Díky tomu víme, kam přesně peníze mají jít, a díky tomu se nám daří postupně propad sportování dětí a mládeže zastavit. Zásah policie přišel v nejméně vhodnou dobu, udělali jsme spoustu dobrých kroků, ve kterých chci pokračovat.

LIDOVÉ NOVINY: Kauza sportovní prostředí pošpinila. Jak z toho ven, aby veřejnost měla důvěru v lidi, kteří sportu vládnou?

JANSTA: Veřejnost možná díky tomu začne chápat naše volání po vlastním správním orgánu pro sport – ať už by to bylo ministerstvo nebo nějaká agentura. Zkrátka státní úřad pro sport. Primátoři a starostové by konečně dostali jasnou metodiku, jak ve svých městech a obcích sportu pomáhat. Zpřehlednilo by se celé prostředí.

Máme tabulky, které ukazují, že teprve loni došlo k zastavení propadu sportování dětí a mládeže. Tento propad trval od roku 2007.

V současnosti si tu každý druhý hraje na to, že právě on je hlavou sportu. Ne, tím má být speciálně zřízená instituce, která se bude starat o státní podporu a rozvoj sportu. Já jsem předsedou největšího sportovního spolku, který ale nemá nástroje a úlohu jako státní úřad. Takový úřad by měl pomáhat a poskytovat servis svazům. Nutnost mít hlavu sportu se ukazuje úplně naplno. Policie nemůže řešit problémy státní správy, zásah detektivů problém sportu nevyřeší.

LIDOVÉ NOVINY: Nebude mít policejní zásah na politiky opačný efekt? Že naopak nyní nebude vůle, aby sport ještě získal vlastní instituci?

JANSTA: Je to o politicích. Potřebujeme ty, kteří mají zájem situaci ve sportu řešit a zprůhlednit. Myslím, že jich je čím dál víc. Na kritickou situaci upozorňujeme už pět let.

LIDOVÉ NOVINY: Souhlasíte se záměrem ministryně školství Valachové odejít kvůli kauze z funkce?

V současnosti si tu každý druhý hraje na to, že právě on je hlavou sportu. Ne, tím má být speciálně zřízená instituce, která se bude starat o státní podporu a rozvoj sportu. Takový státní úřad by měl pomáhat a poskytovat servis svazům.

JANSTA: Ona nic nespáchala. Ministryně chtěla dvě věci: více peněz a zprůhlednění finanční toků. Bohužel došlo asi k selhání jednotlivců v jejím okolí, za což nese politickou odpovědnost. Samozřejmě situaci ovlivnil tlak vyvolaný současnou politickou situací a vládní krizí. Myslím, že tento tlak převážil, za normální situace by se věc možná vyřešila jinak. Pro sport by bylo lepší, kdyby mandát dokončila ministryně Valachová.

LIDOVÉ NOVINY: Ministryně a její dnes již obviněná náměstkyně Simona Kratochvílová měly blízký vztah. Věříte, že ministryně o jejím jednání nevěděla?

JANSTA: Tady nemohu odpovídat. Vyšetřování stále probíhá.

LIDOVÉ NOVINY: Sice se nevědělo, kde přesně a koho všeho se dotkne, podle mých informací se ale o policejní razii tak nějak vědělo dopředu. Tušil jste policejní zásah?

JANSTA: Ne.

LIDOVÉ NOVINY: Překvapilo vás to? Ve vašem případě přijeli detektivové do vedení České unie sportu.

JANSTA: Ne.

LIDOVÉ NOVINY: Proč vás vyslýchali v Teplicích?

Potřebujeme politiky, kteří mají zájem situaci ve sportu řešit a zprůhlednit. Myslím, že jich je čím dál víc.

JANSTA: Na to se mě neptejte (smích). Nebylo to ale nic nestandardního, asi se báli, abychom neovlivňovali ostatní vyslýchané. Potřebovali získat moment, kdy dostanou co nejvíce poznatků a dokumentů.

LIDOVÉ NOVINY: Jaké byly osobní pocity? Šokovalo vás to?

JANSTA: Byl jsem překvapený. Život přináší různé situace.

LIDOVÉ NOVINY: Policejní razie se odehrála pouhý den poté, co premiér Bohuslav Sobotka oznámil demisi vlády. Měly tyto události nějakou souvislost?

JANSTA: To je spekulace a spekulovat se mi nechce. Já v tom souvislost nevidím.

LIDOVÉ NOVINY: Z vyšetřování zatím prosáklo, že předseda Fotbalové asociace Miroslav Pelta se scházel s náměstkyní Kratochvílovou ve speciálně pronajatém bytě, kde hovořili o přidělování dotací. Čekal jste něco takového?

JANSTA: To nebudu komentovat.

LIDOVÉ NOVINY: Pro Fotbalovou asociaci je celá kauza asi nejhorší. Nejenže Pelta měl za tři týdny obhajovat post předsedy, kauza znechutila i sponzory...

Situaci ovlivnil tlak vyvolaný současnou politickou situací a vládní krizí. Myslím, že tento tlak převážil, za normální situace by se věc možná vyřešila jinak. Pro sport by bylo lepší, kdyby mandát dokončila ministryně Valachová.

JANSTA: Fotbalová asociace musí ukázat, podle jakého klíče rozděluje peníze. Musí dokázat, že v rozdělování peněz nehrají roli takzvané subjektivní faktory. Je to důležité, protože asociace potřebuje peníze pro amatérský fotbal. Věřím, že svoji pozici v transparentním financování fotbal uhájí.

LIDOVÉ NOVINY: A nejen to. Rozpočet fotbalové asociace se za vedení Pelty dostal až k hranici kolem 900 milionů, o zaměstnání v asociaci by mohla přijít spousta lidí. Panuje nervozita i ve vaší České unii sportu?

JANSTA: Ne, my nežijeme z dotací. Změnili jsme fungování ČUS, žijeme z vlastní hospodářské činnosti. Peníze, co jsme dostávali od ministerstva, jsme rozdávali po republice na činnost našich servisních organizací. Půl roku jsme schopni sanovat svou činnost z vlastních zdrojů. Jsme zdravá organizace a jsme soběstační. Co se týká fotbalu, to je takový celospolečenský fenomén, že si myslím, že sponzoři nakonec ve velké většině neodejdou. Podporovat fotbal se jim dlouhodobě i za současných problémů vyplatí.

LIDOVÉ NOVINY: Znáte sportovní prostředí i zákulisí. Myslíte, že se podaří na blížící se volbě nového vedení Fotbalové asociace snížit vliv kontroverzního bosse Romana Berbra? Nebo svou moc uhájí?

Fotbalová asociace musí ukázat, podle jakého klíče rozděluje peníze. Musí dokázat, že v rozdělování peněz nehrají roli takzvané subjektivní faktory. Je to důležité, protože asociace potřebuje peníze pro amatérský fotbal.

JANSTA: Pan Berbr má vedení pod kontrolou, vypracoval si pozici a domnívám se, že si ji nadále udrží. Bude mít ale těžký úkol, aby od státu získalo nové vedení naslibované peníze.

LIDOVÉ NOVINY: V posledních letech se vedla de facto filozofická debata o tom, jakým způsobem peníze pro sport rozdělovat. Zda mají téct skrze svazy, nebo přímo do klubů, aby se ze svazů a spolků nestávaly jen průtokové ohřívače. Jaký názor, třeba i v důsledku aktuální kauzy, zastáváte?

JANSTA: Razím názor, že peníze by měly proudit přímo do klubů. Dostal jsem se kvůli tomu do konfliktu s předsedy ostatních svazů. Tuto myšlenku jsme prosadili i na ministerstvu, které vytvořilo již zmiňovaný program 8.

LIDOVÉ NOVINY: Souhlasil byste se vznikem registru sportovců a sportovišť?

JANSTA: Jednoznačně by měl vzniknout registr sportovišť, aby se vědělo, v jakém jsou stavu a jaké peníze potřebují. Centrální registr sportovců je problematičtější, protože by kvůli ochraně osobních dat mohl být v rozporu s evropskými směrnicemi. Jednotlivé svazy ale různé registry mají. Ministerstvo by proto mělo určit, jakým způsobem registry pro účely poskytování dotací vést. Není třeba vytvářet nový a drahý systém.

LIDOVÉ NOVINY: Měly by peníze od státu primárně směřovat na děti, mládež a amatérský sport a nikoliv do profesionálního sportu, který by si měl na sebe vydělat sám?

Fotbal je takový celospolečenský fenomén, že si myslím, že sponzoři nakonec ve velké většině neodejdou. Podporovat fotbal se jim dlouhodobě i za současných problémů vyplatí.

JANSTA: Profesionální sport by stát neměl podporovat. Měl by mu ale umožnit takové legislativní prostředí, kde budou mít firmy a sponzoři chuť dávat sportovcům a profesionálním klubům peníze. Není to snadná situace, spousta zahraničních firem stahuje své peníze do domovských států, kde podporuje své sportovce. Nezapomínejme také, že velká část profesionálního sportu tvoří zároveň i naši národní sportovní reprezentaci, která je kladnou a nejviditelnější vizitkou naší země. Pro státní reprezentaci se snaží každý stát vytvářet co nejlepší podmínky.

Miroslav Jansta (55 let)

  • Před sametovou revolucí byl Miroslav Jansta členem KSČ. V letech 1989 až 1992 byl poslancem Federálního shromáždění. Do ČSSD vstoupil v roce 1993.
  • S právníkem Vladimírem Kostkou vybudoval vlivnou advokátní kancelář.
  • Jansta má dobré vazby na Pražský hrad a prezidenta Miloše Zemana.
  • Je předsedou České unie sportu a majitelem basketbalového Nymburka.
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.