Lidovky.cz

Ministryně obrany útočí na armádní velení

  18:20
Ministryně obrany Karla Šlechtová (za ANO) se opakovaně naváží do generálního štábu. Jeho náčelník Josef Bečvář její kritiku odmítá, neboť je „laická“. Šlechtová se domnívá, že je třeba nejprve správně nastavit nákupy. A poté, co se zrychlí akvizice materiálu a techniky, plánuje připravit ke zvyšování obranných výdajů vlastní návrh.

Ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová a náčelník generálního štábu Josef Bečvář (vpravo). foto: Foto František VlčekMAFRA

Mezi armádou a ministerstvem obrany se schyluje k válce. Nová šéfka resortu Karla Šlechtová (za ANO) od svého nástupu opakovaně kritizuje nejvyšší velení vojska. Tomu se to pochopitelně nelíbí. Náčelník generálního štábu Josef Bečvář se proto už několikrát proti jejím slovům ohradil. Na shromáždění armádních velitelů v úterý 13. února nepřímo označil její kritická prohlášení za laická. Podle něj pouze „vytváří líbivé titulky“.

Armádní šéf v projevu Šlechtovou nezmínil. Z jeho slov ale bylo patrné, na koho míří. V kuloárech se navíc už před tímto setkáním objevila informace, že se náčelník štábu proti nové ministryni vymezí. Podobné vystoupení u Bečváře překvapuje. Generál totiž platí za vojáka, který se s politiky snaží vycházet hlavně po dobrém.

Spor o požadavky

Nebylo to ale poprvé, kdy se proti Šlechtové postavil. Už na začátku měsíce bránil vojsko proti jejímu nařčení, že si vymýšlí nerealistické požadavky při nákupu nových vrtulníků, ale i další moderní techniky. Ministryně v tomto ohledu několikrát použila termín „science fiction“. „Není to science fiction, technologie se dnes obrovsky rychle vyvíjejí a my přece nemůžeme koupit vrtulník, který naplňuje podmínky dnešního boje,“ ohradil se počátkem února Bečvář. Modernizační projekty bránil i v úterý 13. února.

Požadavky na novou výzbroj podle něho v armádě definují kompetentní odborníci, kteří přesně vědí, co chtějí nakoupit. „Nevymýšlíme si, i my umíme počítat,“ dodal náčelník štábu. Ministryně v demisi Šlechtová na velitelském shromáždění vystoupila až po Bečvářovi. I po vyslechnutí jeho slov ale zopakovala, že její úřad musí od velení vojska dostávat takové požadavky na novou výzbroj, aby mohlo nákupy skutečně dovést do konce. Opět přitom kritizovala chystaný nákup 12 víceúčelových vrtulníků.

Požadavky na novou výzbroj podle náčelníka generálního štábu Josefa Bečváře v armádě definují kompetentní odborníci, kteří přesně vědí, co chtějí nakoupit. Ministryně obrany Karla Šlechtová uvedla, že požadavky, které si armáda vypsala, nesplnila žádná z firem, jež o zakázku projevily zájem.

Uvedla, že požadavky, které si armáda vypsala, nesplnila žádná z firem, jež o zakázku projevily zájem. Nákup nových helikoptér připravoval už předchůdce současné vládkyně resortu Martin Stropnický (ANO). Šlechtová se ale po svém nástupu pustila do kritiky způsobu, jakým byla zakázka připravována. Po generálním štábu si také vyžádala, aby jí dodal novou specifikaci toho, co potřebuje nakoupit. Dostala ji počátkem února.

„Jsem si vědoma potřeb armády a mým cílem je co nejrychleji zajistit generační výměnu zastaralých strojů za nové a perspektivní vrtulníky ve standardech NATO. Očekávám, že jak velení armády, tak i širší vedení resortu nyní přípravu projektu dokončí, abychom mohli co nejdříve rozhodnout o způsobu zadání,“ uvedla Šlechtová.

Ministryně se kvůli zakázce setkala s americkým velvyslancem. V plánu má i jednání s ambasadorem Itálie. Ve finále zakázky, kterou připravoval Stropnický, totiž zůstaly vrtulníky právě z těchto dvou zemí. Vláda USA nabídla stroje UH-1Y Venom od společnosti Bell. Italský kabinet přišel s helikoptérou AgustaWestland AW139M od firmy Leonardo.

Obranné výdaje

Ministerstvo obrany nedokázalo v minulých letech opakovaně vyčerpat rozpočet, který mělo k dispozici. Shromáždění velitelů se zúčastnil i premiér v demisi Andrej Babiš. Předseda hnutí ANO prohlásil, že vojsko letos musí „konečně“ utratit svěřené peníze. Za loňský rok resort neutratil více než čtyři miliardy. I tento fakt stihla Šlechtová po svém nástupu do funkce zkritizovat. „Tak vysokou nevyčerpanou částkou jsem překvapena. Svědčí to o nevhodně nastaveném systému čerpání financí, což má dopad na konkrétní akvizice a zakázky,“ řekla v lednu.

Šlechtová očekává, že letos dosáhnou obranné výdaje zhruba 1,13 procenta hrubého domácího produktu. Plně podporuje závazek, aby do roku 2024 dosáhly dvou procent HDP.

Nevyčerpání přidělených miliard ale vadí také opozici. Podle poslankyně ODS Jany Černochové má armáda vnitřní dluh kolem 100 miliard korun a modernizace vojska vázne. Kvůli špatnému čerpání podle ní není armáda připravena na situaci, kdy by Česko skutečně začalo plnit závazek daný v rámci NATO, aby vydávalo dvě procenta HDP na obranu.

Podle ní je třeba nejprve správně nastavit nákupy. Poté, co se zrychlí akvizice materiálu a techniky, ministryně plánuje připravit ke zvyšování obranných výdajů vlastní návrh. Šlechtová očekává, že letos dosáhnou obranné výdaje zhruba 1,13 procenta hrubého domácího produktu. Plně podporuje závazek, aby do roku 2024 dosáhly dvou procent HDP.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.