Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Ministr školství Josef Dobeš zastavil výběr statisícových ředitelů. Proč?

Evropa

  14:47

Mezinárodní výběr výkonných a vědeckých šéfů center excelence už dva měsíce stojí. A rojí se spekulace, kdože cože chtěl ovlivnit.

Ředitelé na čekačce! Na popud ministra školství Josefa Dobeše od června stojí výběrová řízení na manažerské posty ve vznikajících centrech excelence. Zdržení se příjemcům nelíbí. foto: © CERN, www.cern.chČeská pozice

Měla to být ukázka velkolepého headhuntingu ve vědě. Pětičlenné mezinárodní komise se transparentně chystaly vybrat devítku top manažerů výzkumných center excelence. Pro nejvýkonnější laser světa ELI, biomedicínský BIOCEV, lékařské ICRC, ostravský superpočítač IT4I a také pro multioborový CEITEC. Přichystaná půlmiliarda korun na platy vědeckých a výkonných ředitelů si však na utracení bude muset ještě chvíli počkat. Podle informací ČESKÉ POZICE byl na přání kabinetu ministra školství Josefa Dobeše (VV) výběr pozastaven.

Světové vědecké centrum potřebuje nejen světové vědce, ale i světové vedení. S touto logikou byly spuštěny takzvané Search Committees za účelem vyhledání špičkových ředitelů, jimž byly díky evropským fondům – konkrétně Operačního programu Vzdělávání pro konkurencechopnost (OP VK) – nabídnuty vpravdě evropské, konkurenční a statisícové platy.

Navržené hrubé měsíčné mzdy pro jednotlivá centra

  • BIOCEV (vědecký ředitel) – až 5000 eur
  • BIOCEV (výkonný ředitel) – nepožaduje
  • CEITEC (vědecký ředitel) – 7200 eur
  • CEITEC (výkonný ředitel) – až 10 000 eur
  • ELI (vědecký ředitel) – asi 10 000 eur
  • ELI (výkonný ředitel) – asi 10 000 eur
  • ICRC (vědecký ředitel) – 30 240 až 45 000 eur *
  • ICRC (výkonný ředitel) – 30 240 až 45 000 eur *
  • IT4I (vědecký ředitel) – 3500 až 5000 eur
  • IT4I (výkonný ředitel) – 5000 až 8500 eur

Poznámka: Pro ICRC je strop ve výši uznatelných výdajů 15 000 eur.

S nobelistou Hänschem v komisi

Podle původního harmonogramu má být výzva na „podporu manažerského řízení“ spuštěna letos v prosinci. Předstupněm bylo složení výběrových komisí, v jejichž středu zasednou tři zahraniční odborníci, HR expert a zástupce příjemce. Moderátorem expertních komisí je Fritz Ohler, jenž se již dříve podílel na hodnocení miliardami podpořených ústavů. Ze tří plus tří takto vybraných kandidátů si pak pětice vědeckých center měla zvolit po dvou nejvhodnějších ředitelích (pouze BIOCEV neobsadí funkci výkonného šéfa, ale pouze vědeckého).

Jenže. Rozjetý výběr a obsazování pozic expertů, mezi nimiž měl být dle informací ČESKÉ POZICE i profesor Theodor W. Hänsch, nositel Nobelovy ceny za fyziku, byl nejspíše na příkaz ministra Dobeše zastaven. Údajně byl ve věci činěn i nátlak na ředitele Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace (OP VaVpI) Jana Kříže a šéfa odboru implementace téhož programu Petra Valdmana, aby měnili již dříve nastavená pravidla. V červenci nastal ve výběru ředitelů úplný stop-stav, což je také doba, kdy se prý pod oběma pány na sekci EU fondů židle kymácely nejvíce... Mimo jiné prý i kvůli zveřejnění „orientačních“ cen unikátních hi-tech přístrojů pro výběrová řízení.

Dobešova paranoia, či ochrana investic?

Důvody, proč vedení ministerstva školství (MŠMT) pozastavilo manažerský výběr, jsou nejasné. „Je to klasická Dobešova paranoia. Co jsem slyšel, tak se prý zalekl vlivu bývalého vrchního ředitele fondů Jana Vituly (TOP 09), který by si tak mohl ,nastrčit‘ do výzkumných center sobě blízké lidi. Jenže to by musel mít Vitula kamarády i v Max-Planck Institutu a jinde,“ řekl ČESKÉ POZICI zdroj z jednoho centra. „Vadí mi to. Jasná pravidla jsme už dříve akceptovali; nelze je věčně měnit. Zase nás to o pár měsíců zdrží,“ říká jiný zdroj.

Další verzí je možná snaha ministerstva ovládnout výběr lidí, kteří budou v následujících letech řídit výzkumáky se stamilionovými náklady. „Musím říci, že po posledních krocích MŠMT, které se pokusilo ovlivnit naši budoucí exekutivu, nemáme k výběru takovou důvěru jako před tím. Beztak už si musíme jednoho ze tří navržených zvolit; odmítnout je úplně nemůžeme,“ říká další z příjemců dotace, jenž si s ohledem na citlivost situace nepřál být jmenován. A zmiňuje i mezinárodní dopad odkladů na vědeckou prestiž ČR – nejméně jeden z hodnotitelů již spolupráci odřekl.

Třetí varianta je k ministerstvu shovívavější. Popudem ke změnám mohlo být úsilí změnit pravidla tak, aby si právě některá z pěti center nemohla do čela posunout své přichystané kandidáty, kteří by nejspíše i v takto nastavených Search Committees mohli uspět.

O oficiální stanovisko k zastavení výběru vědeckých a výkonných ředitelů požádala ČESKÁ POZICE tiskový odbor MŠMT. Na tři zaslané otázky

  1. V jakém stádiu je ustanovení Search Committees pro tento výběr? Proč proces stojí?
  2. Z jakého důvodu se uvažovalo o změně záměru, který měl vybírat šéfy prostřednictvím mezinárodní komise?
  3. Kdy – a pokud vůbec – bude tento proces obnoven? Platí původní termíny?

se redakci dostalo pouze ujištění, že „proces bude brzy obnoven“. Tečka.

Pačes: Špičkové šéfy získáme

Plány na ředitelské platy počítají s financováním do roku 2015V červnovém článku se tehdejší vrchní ředitel EU fondů Jaroslav Kuba vyjádřil, že na projekt ředitelských platů je do roku 2015 připraveno až 500 milionů korun. Reálně však půjde zřejmě o nižší částku (původně se podpora měla týkat i šestého, takzvaně velkého projektu Udržitelná energetika – SUSEN – v Řeži u Prahy); podle dokumentu z porady vedení s čerpáním počítalo mezi lednem 2012 a půlkou roku 2015.

Najdou se tímto způsobem (pokud se tedy konečně rozeběhne) supermanažeři vědy? Profesor Václav Pačes, vědecký koordinátor BIOCEVu ve Vestci, jenž by měl být dle informací ČESKÉ POZICE zřejmě již počátkem září jako poslední z pěti zahrnutých projektů schválen eurokomisařem, už dříve odpovídal: „To bych sám rád věděl... Ve výběrových komisích budou ale zkušení lidé, tudíž věřím, že se špičkové ředitele vybrat podaří.“

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!