Lidovky.cz

Ministr Kubice: Triky policejního prezidenta nepřijmu

Vraždy

  11:24

Ministr vnitra Jan Kubice označil reakci policejního prezidenta Petra Lessyho na redukci policejních struktur za čísla kouzelníka Čáryfuka.

Po několika týdnech decentního mlčení vystoupil ministr vnitra Jan Kubice s kritikou policejního prezidenta Petra Lessyho. Nelíbí se mu způsob, jakým se Lessy postavil k návrhu na zeštíhlení velících struktur policie. Materiál pro Kubiceho připravila komise expertů vedená bývalým policejním prezidentem Oldřichem Tomáškem.

„Před čtrnácti dny mi k tomu (Lessy) poslal dopis, který mě otrávil svým nekonstruktivním přístupem. Říká jen, že něco je špatně, ale už neříká proč, a jak by to tedy mělo být jinak. Obsahuje sice nějaké tabulky a čísla, ale jsou to taková čísla kouzelníka Čáryfuka, jež jsou použitá účelově, aby u policie nemohlo dojít k žádným změnám. Navíc tam jsou věty, které by si z pohledu subordinace policejní prezident neměl vůbec dovolit,“ zahřímal Kubice v rozhovoru pro týdeník Respekt.

Ministr očekává, že mu Lessy v prosinci představí plán, jak zmíněnou reformu hodlá provést. „Pokud by to neudělal, což nepředpokládám, tak se rozejdeme v úplně základním pohledu na možné fungování policie do budoucnosti. A potom by nezbylo, než abychom se rozešli i my dva,“ dodal. V nedělním pořadu Partie na TV Prima nicméně Kubice řekl, že se nechystá Lessyho rezignace.

Související články:

Chabá protikorupční policie

Kubice zkritizoval v Respektu i chabé výsledky protikorupční policie, tedy Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality. Ten v minulosti nebyl schopen stíhat řadu závažných hospodářských deliktů včetně podivné privatizace Mostecké uhelné společnosti. „Nerozumím, proč se tu například deset let vyšetřuje Mostecká uhelná a k ničemu to nevede, zatímco ve stejné kauze sděluje švýcarské státní zastupitelství obvinění konkrétním osobám. Samozřejmě, že bych byl raději, kdyby to vyšetřovala česká policie a české státní zastupitelství a byly při tom úspěšné,“ uvedl Kubice.

Nejen kvůli Mostecké uhelné si ministr vnitra nechal vypracovat analýzu činnosti specializovaných policejních útvarů, a to od roku 2002. Na základě prvních výstupů počítá se změnami, které by se měly uskutečnit během příštího roku. „Všem v čele s policejním prezidentem a šéfem protikorupční jednotky je, myslím, dostatečně jasné, že tak, jak to je dnes, to zůstat nemůže,“ konstatoval Kubice.

Spojování celorepublikových útvarů

Jedním z výstupů analýzy činnosti protikorupční policie je fakt, že se v tomto útvaru příliš často odehrávají personální změny, což ovlivňuje vlastní vyšetřování. Změny ve vedení útvaru se totiž odrážejí v odchodech řadových detektivů. Za chabé výsledky protikorupční policie však podle Kubiceho může také posun v charakteru trestné činnosti. Ta nabývá stále komplexnější podoby, aniž by se tomu policie adekvátně přizpůsobila.

„Dnes je problém v tom, že se korupce, vraždy a hospodářské delikty obvykle vyšetřují odděleně, v rámci specializace daného útvaru. Jenže ty různé trestné činy spolu souvisejí, a když se nerozplétají společně, v souvislostech, vyšetřování vázne,“ upozornil Kubice.

Proto také chce ministr vnitra vytvořit specializovaný úřad, v němž by se sloučila Národní protidrogová centrála a Útvar pro odhalování organizovaného zločinu. Protikorupční policie by měla dle Kubiceho být pod úřad včleněna později. „Dlouhodobě s tím počítám, ale v současnosti si, v souvislosti s těmi ,nevýsledky´protikorupční policie, nejsem jist, že je nutné spěchat. Teď je hlavně potřeba zlepšit výkony té jednotky jako takové, teprve poté lze uvažovat o jejím spojení s dalšími,“ řekl Kubice.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.