Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Ministr Kalousek sjednocení sazeb DPH na 19 procentech neprosadil

Evropa

  11:47

Vláda schválila návrh rozpočtu na příští rok se schodkem 105 miliard. Spodní sazba DPH vzroste na 14 procent.

Postupný nárůst spodní sazby DPH znamená, že jednotlivá ministerstva budou muset výrazněji škrtat ve svých rozpočtechMinistrovi financí Miroslavu Kalouskovi se ve vládě nepodařilo proti vůli nejmenší koaliční strany Věci veřejné (VV) prosadit návrh, aby se obě sazby daně z přidané hodnoty sjednotily na 19 procentech, což by znamenalo snížení schodku státního rozpočtu na příští rok na 95 miliard korun. Ministři schválili původní předlohu ministerstva financí, která počítá s deficitem 105 miliard při růstu spodní sazby DPH z 10 na 14 procent v roce 2012 a se sjednocením obou sazeb na 17,5 procenta v roce následujícím. I tato varianta však prošla vládou bez podpory ministrů za VV.

Ačkoli Kalouskův ambicióznější plán na růst DPH měl podporu premiéra Petra Nečase, nakonec se o jeho potřebě nepodařilo oběma silnějším vládním stranám ODS a TOP 09 přesvědčit Věci veřejné. Jejich vyjednavač Vít Bárta přišel ještě před dnešním jednáním vlády s další podmínkou, při jejímž splnění by byla jeho strana ochotna na 19procentní DPH ochotna přistoupit – zvýšení daně z příjmu pro lidi, kteří mají příjmy nad 90 000 korun. Ještě předtím „Véčkaři“ operovali s růstem daně pro firmy o jeden procentní bod. Původně také chtěly výjimku ze základní sazby DPH pro několik druhů základních potravin.

Nesmyslný návrh

Bárta označil zavedení druhého daňového pásma pro nadprůměrně vydělávající občany za správné a spravedlivé. Česká republika přitom již dnes patří k zemím s nejvyšším zdaněním práce v Evropské unii a její veřejné rozpočty jsou z více než 65 procent závislé na přímých daních a sociálních odvodech. V dobách, kdy se ekonomice nedaří, vytváří tato závislost nepříjemný propad příjmů rozpočtu, což vede k obřím schodkům. Cílem Kalouskova růstu DPH na 19 procent bylo zvýšit podíl nepřímých daní, které nejsou tolik citlivé na hospodářský vývoj.

Postupný nárůst spodní sazby DPH znamená, že jednotlivá ministerstva budou muset výrazněji škrtat ve svých rozpočtech. Podrobnosti zatím nejsou známy, podle původního návrhu MF by však o nejvíce peněz měli přijít právě ministři za VV, zejména resort dopravy Pavla Dobeše. Strana chce proto o přesunech peněz mezi jednotlivými úřady ještě jednat.

  • Více o přichystaných škrtech, které mají na jednotlivá ministerstva dopadnout nerovnoměrně, si přečtete v článku: Kalouskova velká násobilka

Růst DPH se příští rok projeví v inflaci, která by mohla jednorázově stoupnout o jeden procentní bod a překročit tři procenta. V roce 2013 by naopak měla klesnout.

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...