Lidovky.cz

Ministerstvu vnitra mohou vyschnout eurodotace

Evropa

  17:48

Evropská komise kritizuje resort Jana Kubiceho kvůli častým změnám důležitých úředníků, kteří mají na starosti čerpání evropských peněz.

foto: © ČTK, ČESKÁ POZICEČeská pozice

Časté personální rošády v řídících funkcích nejsou výsadou pouze „nejlepšího“ ministra školství Josefa Dobeše (VV). Na ministerstvu vnitra se za 1,5 roku vystřídali kromě dvou ministrů také tři náměstci, čtyři ředitelé odboru a pět vedoucích oddělení, kteří mají na starosti strukturální fondy Evropské unie. Resort Jana Kubiceho má kvůli tomu zaděláno na problém.

Z dokumentu, který má ČESKÁ POZICE k dispozici, vyplývá, že kvůli potížím v Integrovaném operačním programu (IOP) hrozí až zastavení dotací EU. „Budu muset sdělit nadřízeným v Bruselu, že nelze řídit program, pokud je fluktuace na ministerstvu vnitra v posledních dvou letech tak veliká. Nevylučuji zaslání dopisu na nejvyšší místa ohledně opatření, která musí ministerstvo vnitra udělat,“ prohlásil Christos Gogos z Evropské komise (EK) na setkání monitorovacího výboru IOP, které se uskutečnilo loni 24. listopadu v pražském hotelu Don Giovanni.

Časté výměny úředníků, kteří spravují miliardové eurodotace, EK kritizuje dlouhodobě. Pokud se řízení evropských peněz na vnitru nezlepší, může to vést až k tomu, že se zastaví proplácení 22 miliard ze strukturálních fondů. „Úředníci EK kritizovali ministerstvo vnitra za diskontinuitu v řízení strukturálních fondů i na prosincovém setkání. Mají to nahnuté podobně jako na školství. Pokud se situace nestabilizuje, přijde z Bruselu varování, a pak se zastaví certifikace výdajů,“ uvedl pro ČESKOU POZICI vysoký státní úředník, který chtěl zůstat v anonymitě. Jinak řečeno, rozběhnuté projekty by v nejhorším případě musely být hrazeny pouze z českých zdrojů.

Personální kolotoč na vnitru

  • Ministři vnitra: Radek John (červenec 2010 až květen 2011), Jan Kubice (od dubna 2011).
  • Náměstci ministra vnitra odpovědní za evropské fondy: Michal Moroz (červenec 2010 až duben 2011), Pavel Kryštof (červenec až listopad 2011), Radek Šmerda (od listopadu 2011).
  • Ředitelé odboru strukturálních fondů: Jan Havránek (srpen 2009 až srpen 2010), Pavel Kryštof (srpen 2010 až červenec 2011), Jiří Hůla (červenec až říjen 2011), Aleš Temr (od října 2011).
  • Z odboru strukturálních fondů jen za minulý měsíc dle informací ČESKÉ POZICE odešli anebo byli odejiti: vedoucí oddělení metodiky Šárka Poláková, vedoucí oddělení publicity a absorpční politiky Ilona Fojtíková, vedoucí oddělení realizace Integrovaného operačního programu (IOP) Veronika Pelíšková, vedoucí oddělení hodnocení projektů Kristýna Hrdličková a vedoucí oddělení kontroly projektů Dušan Vítek.

Resort vnitra prý oficiálně o výtkách nic neví, jak pro ČESKOU POZICI uvedl mluvčí ministerstva Pavel Novák. „Současný stav nastavený náměstkem Radkem Šmerdou zaručuje zefektivnění administrace projektů a zajišťuje úspěšnost v čerpání prostředků a dotací. Vedení ministerstva udržuje kontinuitu důsledným a systematickým vzděláváním zaměstnanců v oblasti strukturálních fondů a dalšími nástroji,“ dodal Novák.

Listopadového setkání monitorovacího výboru IOP se přitom dle zápisu z jednání, které má ČESKÁ POZICE k dispozici, zúčastnil také ředitel odboru strukturálních fondů Aleš Temr. A kritika od EK byla formulovaná jasně. Kromě Gogose na setkání vystoupil Tomáš Kuchtík a za EK prohlásil: „Na ministerstvu vnitra je obrovská fluktuace lidí. U většiny zprostředkovatelských subjektů se pohybuje okolo dvou procent, na ministerstvu vnitra se však za poslední dobu jedná o fluktuaci řádově 16 až 17 procent.“ A to se do statistik EK nepromítly změny za prosinec 2011, kdy z funkcí odešlo nebo bylo odejito pět vedoucích oddělení odboru strukturálních fondů.

Vnitro je pouze administrátorem

Ministerstvo vnitra čerpá ze dvou operačních programů: Integrovaného operačního program (IOP) a Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost (OP LZZ). V těchto operačních programech má ministerstvo vnitra do roku 2013 rozdělit víc než 22 miliard korun. Mezi projekty financované z IOP je například síť Czech POINT, datové schránky či projekt Komunikační infrastruktura veřejné správy (KIVS), jenž má propojit státní správu moderními technologiemi. Cílem OP LZZ je rozvoj veřejných institucí a efektivita státní správy.

Dle zprávy ministerstva pro místní rozvoj (MMR) z loňského listopadu byl IOP druhým nejhorším programem v oblasti proplácení prostředků příjemcům dotace. „IOP je jedním z nejhůře čerpajících operačních programů, za polovinou programu je uhrazeno pouze 18 procent z celé alokace, IOP čelí riziku ztráty části příspěvku z EU. Skutečně proplacené prostředky oproti predikcím za posledních šest měsíců jsou na úrovni jedné třetiny predikovaných žádostí o platbu, což znamená, že je velký problém v řízení programu,“ uvedl na listopadovém setkání Gogos z EK.

Pravdou je, že vnitro při správě evropských peněz plní pouze roli administrátora (je „zprostředkujícím subjektem“) a nad sebou má řídící orgán, který za efektivní čerpání evropských prostředků odpovídá. Pokud by tedy Evropská komise posílala oficiální varování, dorazilo by na ministerstvo pro místní rozvoj, které je řídícím orgánem v IOP, nebo na ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV), které je zodpovědné za OP LZZ.

Stará vesta...

Mluvčí Zastoupení Evropské komise v ČR Martin Stašek potvrzuje, že otázka diskontinuity v řízení fondů svěřených ministerstvu vnitra se neřeší poprvé. „Obecně byla vysoká fluktuace na vedoucích postech zmíněna jako rizikový činitel již v dopise, který EK adresovala ministrovi pro místní rozvoj Kamilu Jankovskému po volbách v říjnu 2010. V dopise bylo výslovně zmíněno i ministerstvo vnitra. Otázka byla poté projednávána v rámci pravidelných pracovních setkání monitorovacích výborů souvisejících operačních programů IOP  a OP LZZ,“ uvedl pro ČESKOU POZICI Stašek.

„Obecně lze potvrdit, že EK sleduje fluktuaci,“ uvedla pro ČESKO POZICI i mluvčí MMR Jana Jabůrková. „Nicméně nejsme schopni potvrdit, zda na výroční konferenci zazněla konkrétní kritika vůči ministerstvu vnitra. Na monitorovacím výboru IOP byla tato problematika řešena,“ dodala Jabůrková.

... a nové záplaty

Vezměme fluktuaci v hierarchii státní správy popořadě. Ministr vnitra Jan Kubice je v řízení evropských dotací naprostým nováčkem, ale budiž, ten na to má lidi. A zde začíná problém. Exministr dopravy a nyní odpovědný náměstek Šmerda působí ve státní správě sice dlouho, evropské fondy však přímo na starosti nikdy neměl.

Pojďme o úřednické patro níž. Za evropské peníze je jako ředitel odboru strukturálních fondů odpovědný Aleš Temr. Má bakalářský titul z Vysoké školy politických a společenských věd v Kolíně. Přestože Temrovi chybí základní odborná průprava pro řízení evropských projektů za miliardy, dle informací ČESKÉ POZICE vyhodil či přiměl k odchodu řadu zkušených zaměstnanců, kteří na odboru působili několik let, a nahradil je lidmi bez předchozí dlouhodobé praxe s evropskými penězi.

Spekuluje se, že Kubice dosadil Temra na řízení eurodotací kvůli podezření, že v minulosti nebyly peníze přidělovány žadatelům o projekty zcela transparentně a nestandardně prý byly rozdělovány také odměny pro zaměstnance odboru strukturálních fondů. „Lidé v odboru dostali přísný zákaz komunikovat s předchozím ředitelem Pavlem Kryštofem. Současný šéf Temr, který má ke Kubicemu jako policajt blízko, má asi za úkol odbor kompletně personálně obměnit. V dubnu přitom proběhne setkání se zástupci EK. A pokud se to (personální výměny – pozn. red.) nezastaví, Brusel čerpání stopne,“ řekl ČESKÉ POZICI dobře informovaný zdroj z ministerstva vnitra. ČESKÁ POZICE požádala o reakci Pavla Kryštofa, ten však spekulace odmítl jakkoli komentovat.

Zástupce EK Tomáš Kuchtík na listopadové schůzce ohledně IOP kritizoval nejen extrémně vysokou fluktuaci pracovníků na odboru strukturálních fondů ministerstva vnitra, ale i „způsob výběru těchto pracovníků a jeho nesoulad s metodikou NOK (národního orgánu pro koordinaci, tedy MMR – pozn. red.)“.

Pokud by se situace vyhrotila, MMR coby koordinátor čerpání evropských peněz a řídící orgán IOP  je prý připraveno zasáhnout. „V případě ministerstva školství (odkud loni odešlo velké množství zaměstnanců, kteří řídili proces čerpání evropských dotací – pozn. red.) ministr Kamil Jankovský loni v říjnu apeloval na zajištění stability a v dopise upozornil na rizika, která mohou z takové situace vyplynout. MMR také vydalo metodický pokyn, který doporučuje postup pro výběr zaměstnanců implementujících evropské fondy. Průběžně vyhodnocujeme stav lidských zdrojů, sledujeme fluktuaci a stabilitu,“ napsala ČESKÉ POZICI mluvčí MMR Jabůrková.

Uvidíme, zda se personální politiku na vnitru podaří provádět k obrazu Evropské komise dříve, než z Bruselu odejde výstražný dopis, jako se stalo těsně před Vánoci v případě ministerstva školství. Pokud se totiž situace okamžitě nezlepší, dalšímu resortu reálně hrozí, že bude rozběhnuté miliardové projekty hradit ze státních financí.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.